İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. 6 Basit Adımda Podcast Yapmak

6 Basit Adımda Podcast Yapmak

Basit adımlarla Podcast yapmanın ne kadar basit olduğunu gösterdik.

podcast yapmak

Podcast yapmak son zamanlarda çok etkin kullanılan ve insanların sevdiği bir içerik türü olmaya başladı. Bu türe, en net ve kısa bir açıklama yapmamız gerekirse;  sesli bir radyo programı yapmak ya da bir sesli yayın yapmak olarak adlandırabiliriz. Kullanım amacı çok geniş ve etkilidir. Artık şirketler dahi bu yayınları kullanarak çalışanlarına eğitim vermektedir. Özellikle sadece sese ve söylenenlere odaklanmak gerektiği gerçeğini de karşımıza çıkardığı için de podcast çok popüler bir iletişim şekli olmaya bilinenlerin aksine daha çok kullanılmaya başlandı. Şimdi birlikte nasıl podcast oluşturulur gelin inceleyelim.

Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast yapma için bir takım aşamalar bulunuyor. Şimdi tanımını ve kullanım alanlarını konuştuktan sonra 6 adımda nasıl muazzam bir podcast ortaya çıkarabiliriz onu inceleyelim.

podcast olusturma

1) Podcast konusunu belirlemeniz ilk etapta çok önemli

Yayına başlamadan önce hangi konuda bir konuşma gerçekleştireceğinizi belirlemeniz çok önemli. Özellikle bir konu üzerinde ilerlemeniz sizi takip edenler için daha ilgi çekici olabilmektedir. İnsanları kendinize çekebilmek ve güçlü bir podcast yapmak için etkili bir konu seçmeniz önemli diyebiliriz.

2) Ekipmanlarınızı iyi seçmelisiniz

Bu işi profesyonel olarak yapmak istiyorsanız bir takım ses kaydetme cihazlarına ve mikrofona sahip olmak isteyebilirsiniz. Aynı zamanda sessiz sakin bir stüdyo da çalışmak da sizin için avantajlı olabilir. Fakat bunların dışında podcast oluşturmak için telefonunuzu da kullanabilirsiniz. İlk etapta bazı mobil uygulamalardan destek alarak amatör başlamak da sizin için uygun olabilir.

3) Yayınlama firmasını iyi seçmelisiniz

Sportfy, Apple Podcast gibi yayıncılar konuşmalarınızı ücretsiz bir şekilde yayımlama imkânını size sunar. Fakat dosya boyutu ve belirli kriterler ışığında bir zamandan sonra ücret talep edecektir. Bunu da aklınızdan çıkarmayın. Buzzsprout firması ise size 90 gün boyunca bedava yayın imkânı sunar. Podcast yapmak ve yüklemek bu kadar basitken bu fırsatı değerlendirmelisiniz.

4) Kayıt etme ve editleme

Bu biraz da sizin bilgisayar ile olan ilişkinize kalmış. Ses dosyalarını online ya da Adobe programları üzerinde düzeltmeler yapabilirsiniz. Bu iş için bazı mobil uygulamalar da bulunuyor. Size en uygun olanını araştırıp bulmalısınız.

5) Sunucuya yayınları yükleme

Podcast nedir nasıl yapılır? İşlemlerimizi anlatmada sonlara geldik. Bu işlem her sunucu için farklılık gösterecektir. Sunucular arasında nasıl bir değişiklik var bunları incelemeniz ve size en uygun host firmasının özelliklerini bilmeniz gerekiyor.

6) RSS linkini platformlarda paylaşma

RSS linkinizi host firmalarının size vereceği linkler üzerinden paylaşabilirsiniz. Tek seferde gönderim yapıp onay aldıktan sonra işlemi devam ettirmenize gerek yoktur. Otomatik olarak yüklemeniz gerçekleşir. Podcast yapmak bu kadar basittir.

dijital ses dosyası

Spotify Podcast Nasıl Yapılır?

Podcast oluşturmak için gerekli adımları sizlerle paylaştık. Şimdi En büyük platform olarak gördüğümüz Spotfy üzerinden nasıl yapılır? Sorusunu anlatmak istiyoruz. Aslında bu işlem RSS linkini kullanarak yapılıyor. Spotfy tarafından size verilen linki kullanın ve platforma gönderin. Onay aldıktan sonra paylaşıma hazır olacaktır. Yine de buradan bu linke giriş yaparak yükleme kısmına ulaşabileceğinizi de belirtmek isteriz. Son olarak Google Podcast, Apple Podcast gibi yerlere de yayınlarınızı atmanızı şiddetle öneririz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ankara Yıldırım Beyazıt Üni / Sosyoloji mezunu. Sosyal Medya Uzmanı ve Seo Makale Yazarı.

Yorum Yap