1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır
 3. 7 Basit Yöntemle Güçlü Şifre Oluşturma Rehberi

7 Basit Yöntemle Güçlü Şifre Oluşturma Rehberi

Güçlü şifreler sayesinde hesaplarınız güvende.

guclu sifre olusturma

Güçlü şifre oluşturma işlemi, hesabınızın kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirilmemesi ve tehdit unsuru olarak kullanılmaması için büyük önem taşır. Her gün binlerce şifre hackleniyor. Bunun sonucunda da basit şifreler ve kombinasyonları gün yüzüne çıkıyor. Eğer, sizin şifrenizde bu şifreler arasında yer alıyorsa herhangi bir hackerin radarına takılma ihtimaliniz çok yüksek.

Güçlü Şifre Nasıl Oluşturulur?

 1. Etkili şifre oluşturma için ilk olarak yapmanız gereken şey kişisel bilgilerinizi şifrenizde geçirmemenizdir ( Doğum tarihi, isim vs.).
 2. Rakam ve noktalama işaretleri mutlaka kullanılmalıdır.
 3. Büyük küçük harf kullanılmalıdır.
 4. Her siteye farklı bir şifre ile üye olmalısınız (Bir sitedeki şifreniz hacklenirse diğer sitelerdeki hesaplarınızda risk altına girer)
 5. Şifreniz en az 8 karakter olmalıdır.
 6. Şifrenizin karakter uzunluğu ne kadar artarsa o güvenirliliği o kadar artar.
 7. Güçlü şifre oluşturma işlemi, verilerinizi korumanın en iyi yoludur. Bu nedenle şifre oluştururken herhangi bir neşenin ismini veya herhangi bir özel günün tarihini şifrelerinize koymayın. Daha farklı kombinasyonlar ile güçlendirin.

guclu sifre

Online Şifre Oluşturma Siteleri

Şifre oluşturma hakkında fikriniz yoksa online şifre oluşturma siteleri ile güçlü şifreler oluşturabilirsiniz. Güvenle kullanabileceğiniz güçlü şifre oluşturan siteler aşağıdaki gibidir;

Bu siteler aracılığı ile dilediğiniz nitelikte güçlü şifreler oluşturabilirsiniz. Tamamen ücretsizdir.

2020 Senesinde En Fazla Kullanılan Şifreler

2020 yılında en fazla kullanılan şifreler aşağıda verilmiştir. Bu şifreleri kullanmanız dahilinde hesabınızın herhangi bir güvenliği kalmayacığını bilmeniz gerekir.

 • 123456789,
 • 159753,
 • 1q2w3e4r,
 • sifre123
 • 123sifre
 • deneme
 • 123456,
 • password,
 • qwert,
 • 12345

Şifrelerinizi Sık Sık Değiştirin

Güçlü şifre yapma her ne kadar önemliyse şifreyi sık sık değiştirmek de önemlidir. Çünkü, şifreniz her an ifşa olabilir. Bir phishing saldırısı veya bir virüs ile şifreniz ele geçirilebilir. Oppo virüs temizleme işleminde telefona bulaşan virüsün şifrelerinizi nasıl ele geçireceğinden bahsetmiştik. Şifrelerinizi sık sık değiştirmeniz sonucunda şifreniz daha sağlam bir yapıda olacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ankara Yıldırım Beyazıt Üni / Sosyoloji mezunu. Sosyal Medya Uzmanı ve Seo Makale Yazarı.

Yorum Yap