1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Brick Nedir? Brick Olan Telefon Nasıl Kurtarılır?

Brick Nedir? Brick Olan Telefon Nasıl Kurtarılır?

telefonum brick oldu ne yapmaliyim

Brick

Brick konusunda kullanıcıların akıllarında bir çok soru vardır. Bunlardan başlıcaları Brick nedir? Brick olan telefon nasıl tamir edilir? vb. sorulardır. Brick yani Türkçe anlamı olarak “Tuğla” hatası ile karşılaşan kullanıcılar telefonlarını hiç bir işlem için kullanamazlar. Birden fazla nedeni olsa da başlıca nedeni yazılımsal olarak bilinir. Yazılımsal olarak geçmeyen hatalar ise kullanıcıların yanlışlıkla yaptığı işlemler buna neden olabilmektedir.

Telefon Neden Brick Olur?

brick
Brick Nedir?

Brick nedir? sorusundan sonra kullanıcıların en çok merak ettiği soru ise Telefonlar Neden Brick Olur? sorusudur. Telefonun Brick hatasına düşmesinin birden çok nedeni olabilir.

  • Güncelleme esnasında cihazın kapanması.
  • Root yetkisine sahip olan davranış.
  • Donanım

Yazılımsal konular sadece güncelleme ekranında meydana gelmez. Yazılım konusunda yeteri kadar bilgiye sahip olmayan kullanıcıların yaptığı veya yapmaya çalıştığı işlemler telefonu bir daha hiç açılmamak üzere Brick hatasına düşürebilir. Bu hata ile karşılaşılan cihazların kurtarılma şansıda elbette vardır.

 

Telefonum Brick Oldu Ne Yapmalıyım?

Brick olan telefon nasıl kurtarılır? Aslında bu işler birazda şans ile yürüyor. Kurtarma şansınız olsa dahi yetkili kişiler haricinde kimseye müdaha ettirilmemelidir.

  • Soft Brick: Küçük müdahaleler ile kurtarılabilir.
  • Half Brick: Yazılımsal müdahaleler ile kurtarılabilir.
  • Hard Brick: Donanımsal ve Yazılımsal müdahaleler ile kurtarılabilir. Kesin kurtarma sunmaz.

Brick modelleri bu şekilde listelenebilir. Sorun çoğu zaman yazılımsal olsa da bazen donanım müdahaleleri gerekebilir. Bu işlemleri kesinlike teknik servise yaptırmanızda fayda var.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kedileri seven, çay bağımlısı, teknolojinin içinde yaşayan, en az andromeda kadar parıltısı olan birisi fakat bunu kendisi seçmeyen ve araştırmayı, yazı yazmayı çok seven birisi.

Yorum Yap