İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Cep Telefonu Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Cep Telefonu Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Cep telefonuna bulaşan ve yerli yersiz çıkan reklamların sebebi elbette telefona bulaşan virüslerdir. Aşağıda bu virüsten kurtulmanın yolunu bulacaksınız.

cep telefonu virusu nasil temizlenir

Cep Telefonu Reklam Virüsü Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefonlar, günümüzde her insanın hayatında en önemli yere sahiptir. Ancak tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi bu cihazlara da virüs bulaşabildiği için her zaman tedirgin olunur. Bu problemlerden en sık karşılaşılanı da reklam virüsleridir.

Mevzubahis virüsler, doğrudan telefon ekrana sürekli reklam çıkıyor nasıl engellerim? Sorunuyla ilgilidir. Zira bu virüs, ekrana istenmeyen reklamlar getirir. Peki, bu durumun çözümü nedir? Bunun için öncelikle telefondan girdiğiniz sitelere dikkat etmeniz, kaynağı belirsiz sitelere girmemeniz gerekir.

Ayrıca internet ortamında bulunan her APK dosyasını indirmek de büyük bir probleme neden olur. Dolayısıyla indireceğiniz her dosya, App Store üzerinden olmalıdır.

Reklam Virüsü Temizleme

Cep telefonu reklam virüsü nasıl temizlenir denildiği zaman, çoğu kişinin aklına malware tarzı yazılımlar gelir. Bu tür virüsler, bir anti-virüs programıyla her zaman silinmediği için büyük bir problem meydana getirir. Akıllı telefonlar için özel olarak üretilen malware yazılımlar, istenmeyen reklamların da bir kaynağıdır.

Bunun için ilk olarak akıllı telefonunuzun uygulama yöneticisine giderek, kaynağı tespit edilemeyen, belirsiz uygulamaları silmektir. Bunun için öncelikle telefonunuzun ayarlar kısmına giderek,  uygulamalar seçeneğine tıklamanız, ardındanda uygulamaları yönet butonuna dokunmanız gerekir.

Ardından internet seçeneğine bularak dokunduktan sonra, açılan ekranda verileri temizle ikonuna basarak, telefonu yeniden başlatın. Eğer sorunlar devam ediyorsa, MalwareBytes tarzı bir program indirerek, işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca telefonunuza format atmak da bu soruna bir çözüm getirecektir.

cep telefonu virusu

Reklam Engelleme

Eğer telefona gelen uygunsuz reklamları engelleme yollarını arıyorsanız, bunun için özel üretilen uygulamaları indirerek, çözüm alabilirsiniz. Bunlardan biri Android için Adblock tarayıcı olup, girdiğiniz her web sitesinde bulunan reklamları herhangi bir sorun olmaksızın kaldırır.

Diğer seçeneğiniz ise free Adblocker browser olarak bilinmektedir. Sitelerin daha hızlı yüklenmesini sağlayan bu program, ayrıca,

  1. Afiş reklamları,
  2. Açılır pencere reklamları,
  3. Video reklamları,

Gibi telefona gelen uygunsuz reklamları engelleme için kullanılabilir.

Virüs Nasıl Anlaşılır?

Peki, telefonda virüs taraması nasıl yapılır? Eğer telefon için özel üretilen programları indirirseniz, kısa süre içerisinde cihazda bir tarama yapabilirsiniz. Ayrıca telefona virüs girip, girmediğini anlamak da kolaydır.

Eğer telefonu kullanırken sürekli reklamlar ve pop-up’lar ile karşılaşıyorsanız ve eskiden bu sorununuz bulunmadıysa, bunun anlamı telefonunuza virüs girdiğidir. Ayrıca sizin yüklemediğiniz widget’lar varsa, bataryanız eskiye nazaran daha çabuk bitiyorsa ve akılı telefonunuz aşırı yavaşlamışsa, bunlar da virüsü gösterir.

Önerilen Yazı
USB Bellek Nasıl Biçimlendirilir? 9 Adımda Çözüm
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Kedileri seven, çay bağımlısı, teknolojinin içinde yaşayan, en az andromeda kadar parıltısı olan birisi fakat bunu kendisi seçmeyen ve araştırmayı, yazı yazmayı çok seven birisi.

Yorum Yap