1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. iPhone Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

iPhone Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

pVoXkBzHXY6vEgj4PtR34n

iPhone ekran görüntüsü alma, herhangi bir görüntüyü telefona kayıt etme anlamına gelir. Yeni bir iPhone telefona sahip oldunuz ve bu yeni cihazda orta tuş diye tabir edilen donanım yok mu? Bu durumda ekran görüntüsünü nasıl alacağınızı bilemiyor olabilirsiniz. O halde size bu yazımızda yeni nesil iPhone telefonlarda ekran görüntüsü nasıl alınır biraz bundan bahsedelim.

Uzun zamandır mobil iletişim dünyasında özellikle kullanıcılarının vazgeçemediği iPhone telefonlar fiziki donanımlarından biri olan orta tuşu artık üzerinde barındırmıyor. iPhone X ile birlikte gelen bu özellikli bir telefona sahipseniz bu yazıyı okuduktan sonra nasıl ekran görüntüsü alınır öğreneceksiniz.

iPhone X, Xr, Xs ve 11 Ekran Görüntüsü Alma

iphone ekran görüntüsü nasıl alınır

İlk adım ve bu en basit olanı iPhone telefonunuzda sağda bulunan Güç düğmesi (ekran uyku düğmesi olarak da bilinir) ve ses açma düğmesine bastığınızda bir deklanşör sesi duyduysanız ya da ekran çevresinde beyaz bir hareketlenme gördüyseniz bir ekran görüntüsü aldınız demektir.

iPhone Ekran Görüntüsü Nasıl Düzenlenir

iPhone telefonlarda ekran görüntüsü aldıktan hemen sonra, bu görüntü sol altta kutucuk olarak belirecektir. Bu kutucuğa tıkladığınızda aldığınız ekran görüntüsüne yönlendirileceksiniz ve görüntüyü düzenleyebileceksiniz.

  • Buradan ekran görüntüsü için açıklama yazabilir ve istediğiniz şekilde kırpabilir hatta boyutlandırabilirsiniz.
  • Ekran görüntüsü aldığınız sırada ses çıkmasın istiyorsanız, telefonu sol üstteki tuş ile kolayca sessize alabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Almanın Alternatif Yolu Var Mı

Eski iPhone cihazlarınızdan da bildiğiniz üzere telefonun ekranında gezinebilen bir yardımcı tuş vardır. Bu tuş iPhone telefonlara özel AssistiveTouch tuşudur.

AssistiveTouch tuşunu etkinleştirerek menüsü üzerinde bulunan ekran görüntüsü alma seçeneğine dokunduğunuzda yine ekran görüntüsünü başarıyla almış olacaksınız.

AssistiveTouch Nasıl Etkinleştirilir

  1. iPhone telefonunuzun Ayarlar menüsüne girdikten sonra Genel > Erişilebilirlik > AssistiveTouch yollarını izleyin ve Kapalı olan konumu Açık olarak ayarlayın.
  2. Bunların sonrasında ekrana yarı saydam bir yuvarlak tuş eklendiğini göreceksiniz. Yine aynı şekilde AssistiveTouch içerisinde görmek istediklerinizi bu menüden ayarlayabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere yeni nesil iPhone telefonlarda ekran görüntüsü nasıl alınır ve kullanılır konusunu aktardık. Yazımızın tamamını okuduğunuz için Dijitekno olarak teşekkür ederiz. Yorumlar kısmında bizlere sorularınızı yönelterek sorunlarınıza ve öğrenmek istediklerinize cevap bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Dijitekno.com kurucusu, admin ve editörü. İşbirliği için : dogancanguden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap