İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Mobil
 3. Xiaomi Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

Xiaomi Klavye Ayarları Nasıl Yapılır?

gboard xiaomi klavye ayarlari nasil yapilir

Bu yazımızda sizlere Xiaomi klavye ayarları ile ne gibi değişiklikler yapılır ve kullanılabilir özellikleri nelerdir, sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Özellikle genç kesimin yeni popüler markası haline gelen Xiaomi marka cep telefonları satış rekorları kırmaya devam ediyor. Fakat kullanımı yeni yaygınlaşmaya başlamış bu cihazların klavye ayarlarıyla ilgili bilmedikleriniz varsa, bu yazımızda hepsini öğreneceksiniz.

Xiaomi Klavye Ayarları Nereden Yapılır?

Öncelikle klavye ayarlarına erişebilmek için en kısa yol olarak klavyenizi kullanabileceğiniz bir uygulama açın. Örneğin mesajlar, notlar ya da internet tarayıcınız gibi. Uygulamayı açtıktan sonra önünüze gelen klavye üzerindeki dişli simgeye tıklayarak klavye ayarları bölümüne erişebilirsiniz.

Klavye Ayarları menüsünde ulaşacaklarınız;

 1. Diller
 2. Tercihler
 3. Tema
 4. Metin Düzeltme
 5. Kaydırarak Yazma
 6. Sesle Yazma
 7. Sözlük Arama
 8. Gboardu Paylaşma
 9. Gelişmiş
 10. Klavye Büyütme
 11. Klavye Değiştirme

1) Diller

Diller simgesinde karşımıza çıkan ayarlar tam olarak klavyenizi kullandığınız dile göre özelleştirmenizi sağlar. Ayrıca buradan Xiaomi klavye dili değiştirme işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 1’den fazla dil biliyorsanız telefonunuza her dil için ayrı klavye oluşturabilirsiniz. Alfabe özelliklerini değiştirebileceğiniz gibi, Türkçe Q ve Türkçe F klavye seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bizim önerimiz elinizin yatkın olduğunu seçmeniz her zaman yararınıza olacaktır.

2) Tercihler

Bu bölüm tuşlar, düzen ve tuşa basma olarak 3’e ayrılmaktadır. Başlıktan da anlayacağınız gibi kullanım seçimi sizin tercihinize kalmış. İyi bir kullanıcı deneyimi yaşamak için size en kolay gelecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

3) Tema

Tema bölümünde klavyenizin arka plan rengini ayarlayabilir ya da renkler kısmının altında bulunan alandan manzaralar, açık gradyan ve koyu gradyan görsellerini indirerek beğendiğiniz bir temayı kullanabilirsiniz. Buna ayrıca Xiaomi klavye rengi değiştirme diyenler de var kullanıcılar arasında.

4) Metin Düzenleme

Bu bölümde ise tamamen kullanıcı tercihine bağlı olarak metinlerinizi isteğinize göre düzenleyebilirsiniz. Yazdığınız yazılar sonucunda tahmini metinleri gösterip, metin kısa yolları oluşturabilirsiniz.

5) Kaydırarak Yazma

Gayet eğlenceli bir özellik olan bir bölüm bu. Örnek vermek gerekirse ‘MERHABA’ yazmak istediğinizde m-e-r-h-a-b-a harfleri üzerinde parmağınızı hiç kaldırmadan sürüklerseniz sonucunda klavyeniz kelimenizi yazacaktır ve sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. Özellikten haberdar olan kullanıcıların severek kullandığı bir kullanım şekli ve bazen gerçekten eğlenceli olabiliyor. Hatta zamandan da kazandırıyor.

6) Sesle Yazma

Bu özellik etkinleştirildiğinde ise telefonunuz tamamen sizin söylediklerinizi yazacaktır. Bu özelliği uzun bir metin yazarken ya da araç kullanımı sırasında cihazınız araç sistemine bağlıyken kullanabilirsiniz. Emin olun büyük kolaylık sağlayacaktır.

Xiaomi ve Gboard klavye ayarları
Xiaomi ve Gboard klavye ayarları

7) Sözlük

Sözlük bölümünde karşınıza kişisel sözlük çıkmaktadır ve kişisel sözlüğü tamamen metin kısayolu olarak düşünebilirsiniz. Örneğin Merhaba yazacaksınız. ‘M-R-B’ harflerini ‘MERHABA’ ile ekleme yaptığınızda ve klavye üzerinden ‘M-R-B’ harflerine bastığınızda klavyeniz ‘MERHABA’ olarak yazacaktır.

8) Arama

Arama bölümünü Emoji, GIF ve Çıkartmalar için kullanabilirsiniz. Ayrıca bu bölümde arkadaşlarınızdan gelen GIF ve çıkartmaları favorilerinize ekleyebilir, başka konuşma pencerelerinde istediğiniz zaman kolayca kullanabilirsiniz.

Gboard Paylaşma
Bu bölüm dilleri arkadaşlarınızla paylaşarak, arkadaşlarınızda bu dillerde yazabilmelerini sağlar.

9) Gelişmiş

Gelişmiş bölümünde de tercihler ve metin düzenleme bölümünde de olduğu gibi düzenlemesi kullanıcı deneyimine bırakılmış bir çok özellik mevcut. Tamamen kendi rahatınızı düşünerek ayarlamanızda fayda var.

10) Klavye Büyütme

Ayarlar menüsüne girin ve oradan Ek Ayarlar kısmını seçin daha sonrasında izlemeniz gereken yol

 1. Diller ve Girişler
 2. Tercihler
 3. Klavye yüksekliği

Yollarını izleyerek ayarlayabilirsiniz.

Eğer bu sizin için yeterli gelmiyorsa Swiftkey Klavye uygulamasını yükleyebilirsiniz. Microsoft firmasına ait olan Swiftkey bir çok özellik barındırmakta ve oldukça kullanışlu bir klavye uygulaması.

11) Klavye Değiştirme

Klavyeye ısınamadınız ya da harfler küçüldüğünde kullanımda zorluk çektiğiniz durumlarda klavyenizi çok basit bir şekilde değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken, Google Play Store ile beğendiğiniz ya da tavsiye aldığınız bir klavye uygulamasını indirdikten sonra;

 1. Ayarlar
 2. Diller ve Girişler
 3. Klavyeleri Yönetme

Seçeneğinden aktif olan klavyeyi pasifleştirip kullanmak istediğiniz klavye uygulamasını seçerek Xiaomi telefonlarda klavye değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu makalemizde bahsettiğimiz özellikler içinde, tamamını okuduktan sonra fark edebileceğiniz üzere Xiaomi telefonları Google‘a ait Gboard‘u kullanmaktadır. Ama isterseniz sizde bir çok kişinin yaptığı gibi, play store kullanarak başka klavye uygulamarı indirip, kullanabilisiniz.

Bu yazımızda sizlere Xiaomi klavye ayarları nasıl yapılır ve kullanılır konusunu aktardık. Yazımızın tamamını okuduğunuz için Dijitekno olarak teşekkür ederiz. Yorumlar kısmında bizlere sorularınızı yönelterek sorunlarınıza ve öğrenmek istediklerinize cevap bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Dijitekno.com kurucusu, admin ve editörü. İşbirliği için : dogancanguden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. Ferdi genç 11 ay önce

  Tesekkürler👍🏻 Çok işime yaradı.

 2. Bir Xiaomi kullanıcı olarak bilgiler oldukça işime yaradı teşekkürler.

 3. Çok yararlı bir yazı olmuş. Hazırlayanlara teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir