TV Sinyal Yok Sorunu Nasıl Çözülür? 7 Çözüm Yöntemi

Televizyonun çekmemesi durumunda faydalanabileceğiniz 3 çözüm yöntemi anlatılmıştır.

TV Sinyal Yok Sorunu Nasıl Çözülür? 7 Çözüm Yöntemi

Tv sinyal yok sorunu, birden fazla sebepten dolayı ortaya çıkmış olabilir. TV sinyal probleminin başlıca 3 sebebi vardır; çanak antende problem olabilir, uydu kablosu hasar görmüş olabilir son olarak da uydu alıcısında problem olabilir. Sorun çözümleri için ilk olarak problemin kaynağını tespit etmenizde fayda var. Kaynağı bulduktan sonra televizyon çekmiyor çözümü önerimize geçebilirsiniz.

TV Sinyal Yok Sorunu Çözümü

Televizyonda sinyal yok sorunu, çok sık karşılaşmadığımız ama karşılaştığımızda da canımızı sıkan büyük bir problem. Bazen televizyon kaynaklı bazen de uydu kaynaklı birçok sinyal hatası karşımıza çıkabiliyor. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmese de çözümleri birkaç teknik ile sağlanabilir. Kolaylıkla bu teknikleri uygulayarak sinyal problemlerini giderebilirsiniz.

1.Sinyal Alamadığınızda Çanak Anteninizi Kontrol Edin.

Uydudan bir türlü gelmeyen yayının en büyük nedenlerinden biri çanak antenin yerinden oynamasıdır. Bu yüzden sinyal yok hatası TV üzerinde veriyorsa, çanak antenin yanına gidip son durumunu kontrol etmelisiniz. Eğer uygunsa biraz oynatıp TV’de bir hareketlilik var mı bakabilirsiniz.

2.Uydu Kablosunu Kontrol Edin.

Bu hatayı almanızın en büyük nedenlerinden biri de uydu bağlantınızın gidiyor olması. Eğer çanak anten kaynaklı bir sorun yoksa uydu kablonuzu ya da diğer bir adla anten kablonuzu kontrol etmelisiniz. Bir bağlantı sıkıntısı var mı yoksa bir kopukluk mu bulunuyor bunu anlamanız kesinlikle önemli.

3.Uydu Alıcısı Bozulmuş Olabilir.

TV sinyal yok sorunu çözümü için uyduyu da kontrol etmekte fayda var. Genellikle uydu alıcısında sıkıntı varsa televizyonda da sinyal yok gibi bir uyarı gelebilir. Bu durum da uydu cihazınızın bozulduğu anlamına gelir. Başka bir uydu cihazınız bulunuyorsa durumu test edin. Eğer uyduda sıkıntı varsa yeni uydu almak hem daha zahmetsiz hem de daha hesaplı olacaktır.

4.Giriş Kaynağını Değiştirin

Uzaktan kumandanızda Giriş/Kaynak düğmesi varsa, düğmeye basıp kaynağa uyan girişi seçin. Bazıları uzaktan kumandalar giriş ya da kaynak tuşu bulunmaz. Uzaktan kumandanızın ”Ana” seçeneğine dokunun ve ekranın sağ üst köşesinde açılan ”Giriş” seçeneğine girin. Açılan pencereden Giriş kaynağını değiştirin.

5.HDCP Hatasını Kontrol Edin.

Kullandığınız HDCP, lisanslı değilse cihazı kaldırın. Lisanssız ürün kullanmayın.

6.HDM Kablosunu ve Portu Kontrol Edin

 • Adım 1: Bağlantının yerinden oynamadığına ve sıkı olduğuna emin olun.
 • Adım 2: Sorun devam ediyorsa HDMI bağlantı noktasına geçin.
 • Adım 3: HDMI konektörü bağlantı bölümünde kalmıyorsa, kendi kendine kilitlenen konektör seçin.

7.Anakartı Kontrol Edin

Tüm işlemleri uygulamanıza rağmen sinyal sorunu çözülmüyorsa anakartınızda arıza var demektir. Teknik servisi aramanız gerekir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Onvo TV Nerenin Malı? Kimin? Alınır mı? Tüm Yorumlar

Vestel TV Sinyal Yok Sorunu

Vestel TV’lerde de bu durumla sık sık karşılaşabilirsiniz. Bu durumda harici bir uydu alıcınız varsa;

 • Yukarıda yazılan kontrolleri yapmanız gerekmektedir.
 • Harici uydu alıcısı için “Açık” seçeneğinin olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Bağlantı giriş yerleri değişmelidir.

Eğer kendinden uydulu dediğimiz dahili uydu alıcısı kullanıyorsanız;

 • Yayın kablosunun “LNB” girişine tam ve sıkı bir şekilde olduğundan emin olunmalıdır.
 • Kumanda da “Kaynak Seçim” ya da “Source” seçeneğine gelip TV seçeneğini seçmelisiniz.
 • Problemin çözülmemesi durumunda yetkili servisi arayınız.

Tivibu Sinyal Yok Sorunu

Tivibu gibi platformlar kullanıyorsanız “Samsung sinyal yok sorunu” gibi arama yapmadan önce sahip olduğunuz decoderin sıkıntısız çalıştığından emin olmalısınız. Tivibu alıcılarınızı yukarıda anlattığımız gibi kontrol edin. Eğer sıkıntı televizyondan değil de uydu alıcısından kaynaklıysa ve sorunu çözemiyorsanız sorunun televizyondan kaynaklı olmadığından da eminseniz yetkili servisle görüşün.

Türksat Sinyal Seviyesi Kaç Olmalı?

İyi bir görüntü kalitesi için Türksat sinyal seviyesi en az  %50 ile %60 arasında olmalıdır. Türksat tanıtım yayın parametresi aşağıdaki gibi olmalıdır;

 • F:12380 Pol: V Dikey, SR :27500, FEC: 3/4 (Avrupa ve Türkiye)
 • F:12423 Pol: H Yatay, SR: 30000, FEC: 3/4 (Orta Asya ve Türkiye)

Türksat, televizyon ve radyo kanallarının otomatik güncellenmesi için Türksat Tanıtım yayının sinyal parametreleri manuel yapılmalı ve şebeke bölümü (Network Search) aktif hale getirilerek arama başlatılmalıdır.

D Smart Sinyal Seviyesi Kaç Olmalı?

D smart sinyal seviyesi %60 ve üstünde olması gerekir. Sinyal %60’ın altındaysa cihazınızda kırmızı renk çıkar. Sinyal seviyesi azaldığında çanak anten ayarlarını kontrol edin. Sorununuz çözülmediyse telefonunuzdan yetkili servisi arayın. Yetkili servise ulaşmak için;

 • Adım 1: Mesajlar bölümüne ”SERVIS” yazıp boşluk bırakıp smart kart numaranızı yazın.
 • Adım 2: ileti bölümüne ”2850” yazıp sms gönderin.

Vestel TV Sinyal Yok

Kanallar kaybolmamasına rağmen Vestel TV sinyal yok sorunu alıyorsanız, LNB kablo veya çanak antenden kaynaklanır. Dijital uydularda, çanak anten birkaç cm yerinden oynasa bile sinyal sorunu yaşarsınız. Çanak antende sorun yoksa LNB IN giriş yerindeki kablonun bağlı olup olmadığını kontrol edin. Kablo yerine tam oturmadıysa ya da yerinden oynadıysa sinyal azalması veya görüntünün hiç gelmemesine neden olur.

LG TV Sinyal YOK

Hava şartları, yanlış giriş kaynağı, anakart arızası, zayıf yayın sinyali, arızalı giriş portu ve lisansız yüksek bant genişliği içerik koruması kullanımı LG TV sinyal yok sorununa neden olur. Bu tür durumlarla karşılaşırsanız;

 • Adım 1: LG TV sinyal almıyorsa uzaktan kumandadan ana ekran tuşuna basın.
 • Adım 2: ”Ayarlar” bölümünden ”Hızlı Ayarlar” seçeneğine girin.
 • Adım 3: ”Kanalları Aç” seçeneğine girin. Açılan pencereden ”Kanal Ayarlama” ardından ”Manuel Arama” giriş yapın.
 • Adım 4: ”Kanal İzleme” bölümünden sinyal gücünüzü kontrol edin.
 • Adım 5: Kanal sinyali, %50 ya da %50’nin altındaysa kablo kutusundan kabloların iyi bağlandığını kontrol edin.

Onvo TV Sinyal Yok

 • Onvo sinyal yok sorunu yaşıyorsanız ilk olarak kabloları kontrol edin. Herhangi gevşemiş ya da yerinden çıkmış kablo olabilir.
 • Kablolarda sıkıntı yoksa prizden fişi çıkarın ve 30 saniye bekleyin tekrar takın. Fişi çıkardığınızda, sistem kendini yeniden başlatır.
 • Çanak anteniniz yerinden oynadıysa sinyal kopabilir. Çanak anteni kontrol edin.
 • Tüm işlemleri yaptıktan sonra televizyonun arkasında yer alan ”Reset” tuşuna 10 saniye basılı tutun.

Samsung TV Sinyal Yok

Samsung TV sinyal yok sorunu yaşıyorsanız, HDMI kablosunun düzgün bağlandığından emin olun. Kablo iyi bağlanmazsa sinyal düzgün iletilmez. Televizyon ve harici aygıtların güç kablolarını 10 saniye ayrı tutup tekrar bağlayın.

Content Director

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir