1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. TV Sinyal Yok Sorunu Nasıl Çözülür? 3 Çözüm Yöntemi

TV Sinyal Yok Sorunu Nasıl Çözülür? 3 Çözüm Yöntemi

Televizyonun çekmemesi durumunda faydalanabileceğiniz 3 çözüm yöntemi anlatılmıştır.

tv sinyal yok sorunu

Tv sinyal yok sorunu, birden fazla sebepten dolayı ortaya çıkmış olabilir. Bu problemin başlıca 3 sebebi vardır; çanak antende problem olabilir, uydu kablosu hasar görmüş olabilir son olarak da uydu alıcısında problem olabilir. Sorun çözümleri için ilk olarak problemin kaynağını tespit etmenizde fayda var. Kaynağı bulduktan sonra televizyon çekmiyor çözümü önerimize geçebilirsiniz.

TV Sinyal Yok Sorunu Çözümü

Televizyonda sinyal yok sorunu, çok sık karşılaşmadığımız ama karşılaştığımızda da canımızı sıkan büyük bir problem. Bazen televizyon kaynaklı bazen de uydu kaynaklı birçok sinyal hatası karşımıza çıkabiliyor. Bu durumun nedeni tam olarak bilinmese de çözümleri birkaç teknik ile sağlanabilir. Kolaylıkla bu teknikleri uygulayarak sinyal problemlerini giderebilirsiniz.

1) Sinyal alamadığınızda çanak anteninizi kontrol edin.

Uydudan bir türlü gelmeyen yayının en büyük nedenlerinden biri çanak antenin yerinden oynamasıdır. Bu yüzden sinyal yok hatası TV üzerinde veriyorsa, çanak antenin yanına gidip son durumunu kontrol etmelisiniz. Eğer uygunsa biraz oynatıp TV’de bir hareketlilik var mı bakabilirsiniz.

2) Uydu kablosunu kontrol edin.

Bu hatayı almanızın en büyük nedenlerinden biri de uydu bağlantınızın gidiyor olması. Eğer çanak anten kaynaklı bir sorun yoksa uydu kablonuzu ya da diğer bir adla anten kablonuzu kontrol etmelisiniz. Bir bağlantı sıkıntısı var mı yoksa bir kopukluk mu bulunuyor bunu anlamanız kesinlikle önemli.

3) Uydu alıcısı bozulmuş olabilir.

TV sinyal yok sorunu çözümü için uyduyu da kontrol etmekte fayda var. Genellikle uydu alıcısında sıkıntı varsa televizyonda da sinyal yok gibi bir uyarı gelebilir. Bu durum da uydu cihazınızın bozulduğu anlamına gelir. Başka bir uydu cihazınız bulunuyorsa durumu test edin. Eğer uyduda sıkıntı varsa yeni uydu almak hem daha zahmetsiz hem de daha hesaplı olacaktır.

Önerilen Yazı
Onvo TV Nerenin Malı? Alınır mı? Kullanıcı Yorumları

Vestel TV Sinyal Yok Sorunu

Vestel TV’lerde de bu durumla sık sık karşılaşabilirsiniz. Bu durumda harici bir uydu alıcınız varsa;

  • Yukarıda yazılan kontrolleri yapmanız gerekmektedir.
  • Harici uydu alıcısı için “Açık” seçeneğinin olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Bağlantı giriş yerleri değişmelidir.

Eğer kendinden uydulu dediğimiz dahili uydu alıcısı kullanıyorsanız;

  • Yayın kablosunun “LNB” girişine tam ve sıkı bir şekilde olduğundan emin olunmalıdır.
  • Kumanda da “Kaynak Seçim” ya da “Source” seçeneğine gelip TV seçeneğini seçmelisiniz.
  • Problemin çözülmemesi durumunda yetkili servisi arayınız.

Tivibu Sinyal Yok Sorunu

Tivibu gibi platformlar kullanıyorsanız “Samsung sinyal yok sorunu” gibi arama yapmadan önce sahip olduğunuz decoderin sıkıntısız çalıştığından emin olmalısınız. Tivibu alıcılarınızı yukarıda anlattığımız gibi kontrol edin. Eğer sıkıntı televizyondan değil de uydu alıcısından kaynaklıysa ve sorunu çözemiyorsanız sorunun televizyondan kaynaklı olmadığından da eminseniz yetkili servisle görüşün.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ankara Yıldırım Beyazıt Üni / Sosyoloji mezunu. Sosyal Medya Uzmanı ve Seo Makale Yazarı.

Yorum Yap