7 Adımda Windows 10 Fabrika Ayarlarına Döndürme

Windows 10 fabrika ayarlarına döndürme tüm detayları ile anlatılmıştır. 7 Basit adım da bilgisayarınızı sıfırlayabilirsiniz.

7 Adımda Windows 10 Fabrika Ayarlarına Döndürme
windows 10 fabrika ayarlarina dondurma

Windows 10’u kurduktan sonra ortaya çıkan problemlerden dolayı işletim sistemini etkin bir şekilde kullanamayabilirsiniz. Dosyaların yanlış kurulması, yazılımdaki hatalar ve güncelleme problemlerinden ortaya çıkan sorunlar, bir işletim sisteminin doğru çalışmamasına neden olur. Windows 10 fabrika ayarlarına döndürme ise bu problemlere etkili bir çözümdür. Bir sistemi baştan kurmak o sistemdeki hataları giderecektir. Peki, nasıl?

Windows 10 Fabrika Ayarlarına Nasıl Döndürülür?

 1. İlk olarak ‘’Başlat’’ menüsüne tıklayınız.
 2. Girdikten sonra ‘’Ayarlar’’ bölümüne giriş yapınız. Buna alternatif olarak bildirimler > tüm ayarlar adımlarını da takip edebilirsiniz.
 3. Bu adımlardan sonra ‘’Güncelleme ve güvenlik’’ ayarlarına giriş yapın.
 4. Burada yer alan ‘’Kurtarma’’ bölümüne tıklayın.
 5. Sol tarafta seçeneklerde yer alan ‘’Bu bilgisayarı sıfırla’’nın altında yer alan ‘’Başlayın’’ seçeneğine tıklayın.
 6. Bu aşamadan sonra Windows 10 fabrika ayarlarına döndürme işlemi başlayacaktır.
 7. Bunlara ek olarak eski bir sürüme yani Windows 8.1’e dönmek isterseniz sol alt tarafta ‘’Windows 8.1’e geri dön’’ seçeneğine tıklayıp adımları izleyebilirsiniz.

Uyarı: Windows 8.1’e geçtikten sonra güncellemelerden neredeyse hiç faydalanamayacaksınız. Buna ek olarak Windows 10’da yer alan avantajlar da kaybolacak.

Windows 10 Cd/Usb İle Format Atmak

Windows 10 fabrika ayarları kendi sisteminden yapılabildiği gibi ek olarak cd ve usbler ile de yapılabiliyor. Peki, Cd ile Windows 10’a format nasıl atılır? Dilerseniz, detaylara geçelim;

 1. İlk olarak Windows 10’un bulunduğu bir Cd edinin.
 2. Cd’yi edindikten sonra disk yuvasına yerleştirin ve çalıştırın.
 3. Ekran açıldığında Windows 10’u nereye kurmanız gerektiği seçilecektir. Buradan boş olan bir diski seçin. Genel de bu C diskidir.
 4. Bu adımdan sonra yaklaşık 30 – 40 dakika boyunca yükleme işlemi gerçekleşecektir.
 5. Yükleme işlemi gerçekleştikten sonra kurulum için sizden şahsi bilgiler isteyecektir.
 6. Telefon numarası ve gmail gibi detayları eksiksiz bir şekilde girdikten sonra ilerleyin
 7. Son aşamada ise Windows 10 özelleştirme ayarları ile karşılaşacaksınız. Bu noktada zevkinize göre özelleştirebilirsiniz.

Uyarı: Kurulumun başında Gmail ve telefon numaranızı yanlış girerseniz şifre sıfırlama zamanında sıkıntı çekebilirsiniz. Çünkü, girişe parola koyduysanız ve unuttuysanız bu ilk olarak maile gelir. Eğer, mailiniz yanlışsa ne yazık ki bilgisayara erişim sağlamak mümkün olmayacaktır.

Content Director

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir