iPhone Pil Sağlığı 100 Yapma Nasıl Olur? Hilesi Var Mı?

iPhone Pil Sağlığı 100 Yapma Nasıl Olur? Hilesi Var Mı?

iPhone pil sağlığı yükseltme durumu iPhone kullanıcıların sıklıkla sorduğu bir durumdur. Bunun için kullanıcının yazılım ile yapabileceği herhangi bir durum bulunmamaktadır. Ancak kullanıcı bataryanın sağlıklı bir seviyede durmasını istiyorsa yapması gerekenler şunlardır:

 • iPhone cihazı otomatik parlatma ile kullanılmalıdır.
 • Hareketli duvar kağıtları kullanılmamalı, ekrandaki uygulamalar klasörler içerisinde tutulmalıdır
 • Cihazın pil seviyesi yüzde yirmi ila yüzde seksen seviyesi arasında tutulmalıdır.
 • Orijinal şarj aleti dışında herhangi bir şarj kablosu ya da şarj adaptörü kullanılmalıdır.
 • Arka plan uygulamaları sanıldığının aksine kapatılmamalıdır. iPhone Android gibi cihazları arka planda sürekli bir şekilde açık bırakmaz. Yalnızca 5 dakikalık süre içerisinde uygulama açık kalır. Sonra uygulama uykuya alınır ve yeniden çalıştırıldığında uygulamanın çalıştırılması işletim sistemini daha az yoracak şekilde çalıştırılmaktadır.
 • Telefonun gece boyunca şarjda kalması telefonun bataryasını etkilemez. Telefon sadece şarj almayı takılı olsa bile yüzde yüz olduğunda durdurmaktadır bu sebeple herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır.
 • Arka plan resimleri koyu temalardan seçilmelidir.
 • Ekran daha kısa sürede kapatılacak şekilde ayarlanmalıdır. Telefonla uğraşmadığınız durumlarda, pil daha uzun ömürlü olması için ekran 10 ile 15 saniye sonunda kapanmalıdır.
 • Yüksek düzey pil kullanan uygulamaları silin.

iPhone Pil Sağlığı %100 Yapma Hilesi

iPhone pil sağlığı %100 yapma hilesi maalesef kullanıcı için mümkün değildir. iOS işletim sisteminde açık kaynaklı bir koda sahip değildir yani dışarıdan herhangi bir müdahale yapılamamaktadır. Bu sebeple pil sağlığının yüksek kalması kullanıcının telefonu nasıl kullandığına bağlıdır.

Keşfedin: iPhone 11 NFC 

iPhone Pil Sağlığı Yükseltilebilir mi?

iPhone pil sağlığı yükseltme iPhone cihazlar için mümkün değildir. Pil bataryasının en sağlıklı kullanıldığı durumlarda bile pil sağlığı zaman içerisinde düşecektir ve cihazın şarja takmadan kullanım süresi zaman içerisinde eskisi gibi olmayacaktır.

1 Yıllık iPhone Pil Sağlığı Kaç Olmalı?

1 yıllık iPhone pil sağlığı seviyesi ortalama yüzde seksen beş ila doksan arasında olmalıdır. Bu durum da yalnızca kullanıcı telefonunu azami sağlıklı şekillerde kullandığı sürece mümkündür. Eğer kullanıcı telefonunu çok sık kullanmıyor ise ve telefonda cihazın sık sık ısınmasını sağlayacak herhangi bir müdahalede bulunulmuyor ise ya da uygulama çalıştırmıyor ise bu şekilde cihazın pil sağlığı yüzde seksen beş ila doksan arasında bir yılın sonunda kullanılabilmektedir.

Keşfedin: En İyi Giyim Siteleri

Apple Pil Sağlığı Nasıl Yükselir?

Apple cihazların pil sağlığını korumak için aşağıdaki yöntemleri deneyin;

 • IOS güncellemesini mutlaka yapın. Güncellemeler, pil ömrünü uzatmaya yönelik geliştirmeler barındırır.
 • Cihazınızı aşırı soğuk ya da aşırı sıcaktan uzak tutun. Sıcak çok yüksek ya da çok düşük olursa, bataryanın hızla bitip zarar görmesine neden olur.
 • Orijinal şarj aleti kullanmaya dikkat edin. Diğer şarj aletleri cihazınıza zarar verdiği gibi bataryanın tükenmesine yol açar.
 • Apple pil sağlığını yükseltmek için düşük güç modunda kullanın. Düşük güç modu sayesinde bataryanızın ömrünü birkaç yıl daha uzatabilirsiniz.
 • Kullanmadığınız özellikleri kapatın. Bluetooth, Wi-Fi ya da mobil veriyi sürekli açık bırakmayın. bu özellikler devamlı çalıştığı için şarjınızı hızla tüketip bataryanızın ömrünü kısaltır.
 • Ekran parlaklığını ”Otomatik” seçeneğine alın. Cihaz en iyi seçeneği kendisi belirleyip uygular.
 • Şarja takarken, bataryanın %20’nin altında olduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilir: Çin’den Ürün Getirmek

Pil Sağlığı Düşükse Ne Yapılmalı?

Pil sağlığı düşükse batarya değişimi yapılması gerekir. Her şeyin ömrü olduğu gibi bataryalarında ömrü vardır. Ömrü tükenmiş bataryalar, telefonun daha kısa sürede kapanmasına neden olduğu gibi kullananın sağlığını da etkiler. Ömrü tükenmiş bataryalar, özellikle şarj sırasında patlamaya neden olabilir. Bu tür durumlardan kaçınmak için, yetkili servislere gidip batarya değişimi yapılması gerekir.

 

Keşfedin: iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Apple Pil Sağlığı Neden Hızlı Düşer?

apple pil sagligi

iPhone cihazlarda pil sağlığının hızlı düşmesine neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar:

 • Cihazın yoğun kullanımı
 • Cihazda video düzenleme ve işleme programlarının sık kullanımı
 • Cihazın sık sık kullanım yüzünden ısınması
 • Telefonun gün içerisinde birden çok kez şarja takılması
 • Telefonun şarja yüzde bir iken takılması ve yüzde yüz iken çıkarılması
 • Telefonda cihazı sürekli yoran uygulamaların (sosyal medya uygulamaları da buna dahil) uzun süreler boyunca kullanılması

Bunun gibi durumlar sonunda Apple pil sağlığı hızla düşebilmektedir. Eğer cihaz bir yılın sonunda pil sağlığı yüzde seksen ve altı gibi bir seviyeye gelmiş ise kullanıcı telefonunu sağlıklı bir şekilde kullanmıyor demektir.

Keşfedin: Reeder Hangi Ülkenin?

iPhone Pil Sağlığı %100 Neden Şarjım Hemen Bitiyor?

iPhone cihazlarda pil sağlığı yüzde yüz olmasına rağmen kullanıcı telefonun performansından şikayetçi ise bunun birçok nedeni olabilmektedir. Bu durum genellikle cihazın garanti kapsamına giren teknik bir arıza içeriyor olmasından kaynaklanabilmektedir. Böyle bir durumda kullanıcı telefonunu Apple’ın kendi mağazalarından ya da Troy gibi resmi distribütörlerinden cihazın bataryasını değiştirebilmektedir.

Ancak kullanıcının dikkat etmesi gereken bir garanti şartı bulunmaktadır. Buna göre kullanıcı telefonunu sıfırdan yüze toplamda maksimum 600 kere şarja takması gerekmektedir. Daha fazla şarja takılma durumlarında telefon bataryadan kaynaklanan sorunlar için cihazı garanti kapsamından çıkarmaktadır.

Bir diğer sorun ise kullanıcının bataryasını eskimesi durumunda değiştirmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. Eğer batarya değiştirildiği vakit pil sağlığı yüzde yüz iken şarj hızlı bir şekilde azalıyor ise yeni satın aldığı bataryada bir sorun var demektir.

Keşfedin: iPhone Format Nasıl Atılır?

Content Director

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir