Bilgisayar Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Dokunmatik ekranının çalışmaması problemine farklı yöntemlerle çözüm bulmaya çalıştık.

Bilgisayar Dokunmatik Çalışmıyor Sorunu Çözümü

Bilgisayar dokunmatik çalışmıyor problemi bilgisayarların da dokunmatik ekran inovasyonu ile birlikte ortaya çıkmaya başladı. Genellikle Mouse(touch pad) çalışmasında sorun olsa da genel dokunmatik sisteminde de sorunlar çıkabiliyor. Fakat farklı çözüm yolları sayesinde bu durumu halledebiliyorsunuz.

Bilgisayar Dokunmatiği Çalışmıyor Nasıl Çözülür?

Windows 10’da özellikle dokunmatik yüzey çalışmadığında sorunu düzeltmenin birkaç adımı bulunuyor. Bu adımları sırasıyla uyguladığınızda laptopun dokunmatiği çalışmıyor gibi bir sorun ortadan büyük olasılıkla kalkacaktır. Şimdi sırayla;

 • Adım 1: Bilgisayarınızın “Başlangıç” menüsüne giriş yapmalısınız.
 • Adım 2: “Cihaz Yöneticisi” ögesini sonuç listesinden seçmelisiniz.
 • Adım 3: Şimdi “Fareler Ve Diğer İşaret Cihazları” seçeneğini seçip altından “Dokunmatik Yüzeyi” açmalısınız.
 • Adım 4: Bu sekmeleri seçtikten sonra “Sürücüyü Güncelleştir” ögesini seçin. Cihazınız yeni bir sürücü bulamazsa, cihaz üreticisini arayıp yönergeleri birlikte izleyin.

Diyelim ki bu adımlar işinize yaramadı. İstediğiniz çözümü bulamadınız ve halen PC dokunmatik çalışmıyor. Bu sefer de yüzey sürücüyü kaldırmayı deneyebilirsiniz.

bilgisayarin dokunmatigi calismiyor sorunu

 • Adım 1: “Cihaz yöneticisi” seçeneğine yeniden gelin.
 • Adım 2: “Dokunmatik yüzey sürücüsüne” sağ tıklamalısınız sonra da “Kaldır” seçeneğini seçin.
 • Adım 3: Cihaz yeniden başlatıldığında Windows yeniden sürücü yüklemesini deneyecektir.

Bilgisayarımın Dokunmatiği Çalışmıyor Genel Sürücü Çözümü

Bir diğer yöntem de genel sürücü kullanarak sorunu çözmek. Bilgisayar dokunmatik çalışmıyor problemini çözmek için aşağıdaki 3 adımı atmanız gerekir;

 • Adım 1: “Cihaz Yöneticisi” seçeneğine yeniden gelmelisiniz.
 • Adım 2: “Dokunmatik yüzey sürücüsüne” sağ tıklayıp “Sürücü yazılımını güncelleştir” demelisiniz.
 • Adım 3: Şimdi sırayla; Sürücü yazılımı için bilgisayara göz at> Bilgisayarda cihaz sürücüleri listesinden seçime izin ver seçeneğini “HID uyumlu fare” ögesini seçerek ileri demelisiniz. Sürücünü yeniden yüklenecektir.

Bilgisayarın Dokunmatik Mouse Çalışmıyor

Bilgisayarın dokunmatik faresi çalışmıyor gibi bir sorun da karşınıza gelebilir. Mouse için çözüm daha farklıdır. Şimdi bu tür durumlarda yapmanız gerekenler;

 • Denetim masasına giriş yapmalısınız. Fare ayarlarınızı kontrol edip, touch pad açık değilse etkin hale getirmelisiniz.
 • Bazen Notebooklar da sürücü yüklemesi gerekiyor. Üreticinizin web sayfasına girerek sürücüler kısmından indirmeniz sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.
 • Sert darbeler sonucunda dokunmatik çalışmıyor olabilir. Bir servise götürmelisiniz. Diğer işlemler de işe yaramazsa aynı şekilde servise götürmeniz en doğru karar olacaktır.

Bilgisayar dokunmatik çalışmıyor problemine alternatif çözümler bulmaya çalıştık. Eğer, hiçbiri işe yaramadıysa ilgili servise başvurmanız gerekir. Yetkili olmayan servisleri tercih etmemeniz garanti açısından büyük önem taşır

Content Director

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir