İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Bilgisayar Isınma Sorunu Çözüm Önerileri

Bilgisayar Isınma Sorunu Çözüm Önerileri

Bilgisayarınız ısınıyorsa 3 çözüm yöntemi ile bu probleme son verebilirsiniz.

bilgisayar isinma sorunu

Bilgisayar ısınma sorunu çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan ve bilgisayarın performansını olumsuz etkileyen bir problem olarak görülür. Pc ısınma sorunu çözümü için sizlere çeşitli çözüm önerileri sunduk. Çözüm önerilerimizi deneyerek bilgisayarınızdaki ısı problemini çözebilirsiniz. Dilerseniz, detaylara geçelim;

Bilgisayar Isınma Sorunu Çözümü İçin Öneriler

  • Öneri 1: Soğutma ekipmanlarını temizleyin.
  • Öneri 2: Bilgisayarı soğutmak için buz kullanın.
  • Öneri 3: Ekran kartını veya işlemciyi zorlayan uygulamaları kaldırın.

Öneri 1: Soğutma Ekipmanlarını Temizleyin

Bilgisayar sisteminin eskimesi ve kirlenmesine bağlı olarak ciddi derecede ısınma problemi görülebilir. Bilgisayarınızın ısınma düzenini temizleyin veya herhangi bir bilgisayarcıdan bakım yapmasını talep edin. Bilgisayar ısınma sorunu büyük olasılıkla uzun bir süre boyunca ortadan kalkacaktır.

Eğer, yapabiliyorsanız bilgisayarın kasasını veya dizüstü bilgisayarın kaplamasını açın. İlk etapta içerisindeki tozları fön makinası ile temizleyin. Daha sonra da küçük bir bezle dikkatlice temizleyin. Bunu yaparken bilgisayarın çalışmaması gerekir.

bilgisayar isinma

Öneri 2: Bilgisayarı Soğutmak İçin Buz Kullanın

Özellikle yaz aylarında dizüstü bilgisayarlarda ısınma problemi görülebilir. Buna en iyi çözüm ‘’Soğutucu fanlar’’dır. Ancak, maddi durumunuz el vermiyorsa buna alternatif olarak denemeler yapabilirsiniz. Herhangi bir düz cismi veya kullanmadığınız bir ders kitabını buzluğa atın. Donduktan sonra buzluktan çıkarın ve bilgisayarınızın altına koyun. Böylelikle ısı azalacaktır.

Öneri 3: Ekran Kartını Veya İşlemciyi Zorlayan Uygulamaları Kaldırın

Bilgisayarınızın özelliklerini aşan uygulama veya yazılımlar ekran kartı ve işlemcinize ciddi oranda güç kullandırır. Bilgisayar, bu tarz ağır yazılımları açmak için ek olarak güç tüketir. Bu nedenden dolayı da ciddi oranda ısınır. Ekran kartı ısınma problemi de tam olarak burada ortaya çıkmaktadır.

Bilgisayar kasası ısınma problemi de ‘’Sistemi zorlayan yazılımlar’’ olabilir. Bu nedenle her ihtimale karşı verilerinizi yedekleyip format atmanızda fayda var. Bu konuda Windows fabrika ayarlarına döndürme yazımızdan destek alabilirsiniz.

Bilgisayarda Aşırı Isınma Nasıl Anlaşılır?

Aşırı ısınan bilgisayar aniden kapanır ve kasmaya başlar. Bunun yanı sıra ‘’Cpu’’ göstergesinde cpu kullanımı %100 olarak görünür. Bunların yanı sıra HWMonitor uygulamasını indirerek de bilgisayarın ısı durumu hakkında bilgi alabilirsiniz. Bilgisayar sıcaklık sorunu nereden kaynaklanıyorsa oraya özel çözüm yöntemleri deneyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ankara Yıldırım Beyazıt Üni / Sosyoloji mezunu. Sosyal Medya Uzmanı ve Seo Makale Yazarı.

Yorum Yap