Buzluğu Delinen Buzdolabı Çalışır Mı? Delinirse Ne Olur?

Buzluğu Delinen Buzdolabı Çalışır Mı? Delinirse Ne Olur?

Buzluğu delinen buzdolabı çalışır ancak istediğiniz düzeyde çalışma performansını vermez. Buzdolabının buzluğu delindikten sonra ek olarak çalışmaya devam etmesi hem buzdolabı ömrünün daha kısa olmasına hem de buzluktaki ürünlerin donmamasına neden olur. Buzluğu delik bir buzdolabında bulunan ürünler hem buzluktaki ürünlerin zarar görmesine hem de buzdolabının zarar görmesine neden olur.

Buzdolabında delik olmaması için yapılması gereken ilk aşama kesinlikle buzluğu temizlerken bıçak ya da çatal gibi sivri cisimler kullanmamak gerekir. Böyle bir durumda buzdolabına zarar verme olasılığını arttırmış olmanız mümkün. Özellikle plastik, sert cisimlerle temizleme işlemi yapıldığında buzdolabı için daha sağlıklı olacaktır. Delindiği andan itibaren buzdolabını çalıştırmamak ve en yakın ustadan ya da servisten yardım istemek gerekir.

Buzdolabının Buzluğu Delinirse Ne Olur?

Buzdolabının buzluğu delinirse buzdolabı çalışmaya devam eder ancak sadece görünüşte bir çalışma olarak karşınıza çıkar. Buzluktaki ürünler soğumayacağı gibi aynı zamanda fazla elektrik tüketimine neden olur. Buzdolabının ömrünün kısalması gibi bir durumla da karşı karşıya kalmanız mümkün olur. Böyle durumlarda genellikle buzdolabını fişten çekmek ve servisi aramak gerekir.

Aşağı bölmesi delinen buzdolabının ise durumu daha sıkıntıdır. Buzdolabı aşağıdan delinirse motora su çeker ve bu durum dolabın motorunun bozulmasına neden olur. Motor değiştirme ücreti de farklı marka buzdolapları için değişir. Motor değişim ücreti bazı durumlarda buzdolabının fiyatını dahi aşabilir. Bu yüzden buzluğu temizlerken dikkatli olmak ve buzluğa zarar vermemek gerekir.

Buzdolabının Buzluğu Delindi Ne Yapmalıyım?

Buzdolabının buzluğu delindiğinde servisi aramanız gerekir. Buzdolabı yapısı gereği soğuk havayı buzlukta hapis eder ancak buzluk delinirse bu görev yerine getirilemez. Yapılması gereken servisin aranarak sorunu çözmelerini sağlamak. Aksi takdirde kendiniz hareket edip buzlukla ilgili bir tasarrufta bulunursanız astarı yüzünden pahalıya gelir.

Buzdolaplarında özellikle buzluklarda temizleme yapılırken ekstra dikkat önemlidir. Motor bölümünün de buzluk tarafına yakın olduğunu düşündüğümüzde buz dolanının motorunu bozma olasılığınızda yükselir. Servis geldiğinde motora zarar vermeden buzdolabı üzerinde tamir işlemi yapar ve uzun bir süre daha buzdolabını kullanmanız mümkün olur.

Buzdolabının Buzluğu Değişir Mi?

Buzdolabının buzluğu değişir. Buzluk değişimi küçük problemlerde karşınıza çıkmasa bile servisin gerekli gördüğü durumlarda buzluk değişimi yapılır. Buzluk değişimi için servisle konuşmadan hareket etmeyin. Kendiniz servise danışmadan hareket ettiğinizde motora zarar verme olasılığınız yüksektir. Bu durum sizin beklenenden daha fazla ödeme yapmanıza neden olur.

Keşfedin: Telefon Gizliden Arama Yapıyor

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir