Çamaşır Makinesi Sigorta Attırıyor Neden? 6 Sebebi Var

Çamaşır Makinesi Sigorta Attırıyor Neden? 6 Sebebi Var

Çamaşır makineleri 220 W ile çalıştığı için tehlikeli ev aletleri olabilecek ürünlerdir. Özellikle elektrik arızası ile bağlantısı olduğunda uzman teknik servisleri tarafından müdahale edilmelidir. Çamaşır makinesi şalter arttırıyor sorunu genellikle elektrik arızasından kaynaklanır. Motor arızası, çamaşır makinesi pompası, anakart yanması, rezistansın bozulması ve prizin bozuk olması da sigortayı attırabilir. Çamaşır makinesi sigorta attırıyor probleminin 6 nedeni şunlardır;

1.Fiş ve priz bozuksa sigorta attırır

Uzun süre prizde takılı kalan çamaşır makinesi, prizlerin bir süre sonra gevşemesine ya da ısınmasına neden olur. Makinenin sigorta attırma nedenlerinde biri de bozulan prize takılı olmasıdır. Bu sorun nadiren gerçekleşse de Bosch ve Arçelik gibi bilindik markalarda görülebilir.

2.Çamaşır makinesi kazanı düştüyse şalter artırabilir

Çamaşır makinesi sıkma esnasında çok fazla ses çıkarıyorsa makinen kazanı bozulmuş demektir. Yüksek hızda dönen kazan fazla sallanıp yalpalama yaptığından makinen motoru ve rezidans kabloları aşırı sallantıdan dolayı birbirine sürtünür. Kazanın bozuk olması elektrik aksamlarına su akıtıp sigortanın atmasına neden olur. Beko gibi ünlü firmaların teknik servislerine götürülmesi gerekir.

3.Çamaşır makinesi motoru arızalıysa sigorta atar

Çamaşır makinesinin en çok yıpranan parçalardan bir tanesi motordur. Makine sigorta attırıyorsa motorun durumu kontrol edilmelidir. Çamaşır makinesi motoru arızalanırsa sigorta attırır.

4.Anakart yandığında sigorta atar

Sigorta atmasının temel sebeplerinden biri de anakartın bozulmasıdır. Anakart tamiri yapılsa bile ikinci bir arızalı parça çıkma ihtimali vardır. Sıvı teması haricinde anakart kendi kendine arızalanmaz. Anakart arızası çıkarsa genel arıza tespitinin yapılması daha doğru olur. Ürün Vestel firmasından alındıysa teknik servisi hem kaliteli hem de uygun olduğu için yetkili servise gösterilmesi önerilir.

5.Çamaşır makinesi rezistansı bozuksa şalter atar

Rezistans suyun ısınmasını sağlayan önemli parçadır. Fırın ve benzeri sistemlerde olduğu gibi çamaşır makinelerinde yüksek elektrik akımı çeken rezistans bulunur. Rezistans arızalandığı zaman şalterin atmasına neden olur. Kontrol etmek için Profilo yetkili servisine götürülmelidir.

6.Kablo temassızlığı ya da kopukluğu sigorta atmasına neden olur

Çamaşır makinesi tamirini kendiniz gerçekleştiriyorsanız ya da makineyi yerinden oynatıp ters çeviriyorsanız kabloların kopmasına ya da temassızlığa neden olur. Kabloların sabitleme kancaları gevşeyip yerinden oynadığında temassızlıktan sigorta atabilir.

Bu sebeplerden dolayı çamaşır makinası sigortası atabilir. En genel ve basit olarak sigorta ve priz bozukluklarından dolayı sigorta attığı görülür.

Keşfet: Buzdolabının Işığı Yanıyor Ama Soğutmuyor Sebebi Ne Olabilir

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir