Buzdolabının Işığı Yanıyor Ama Soğutmuyor Sebebi Ne Olabilir?

Buzdolabının Işığı Yanıyor Ama Soğutmuyor Sebebi Ne Olabilir?

Buzdolabının ışığı yanmasına rağmen soğutma bölümünde sorun olması, arızanın elektrik aksamından kaynaklanmadığının kanıtıdır. Buzdolabının ışığı yanıyor ama soğutmuyor nedeni çoğunlukla; motor, soğutma kanalları ve pervanelerden kaynaklı olarak karşımıza gelir. Kaynağın neresi olduğunu bulmak için motoru, soğutma kanalını ya da pervaneyi kontrol etmek gerekir. Kontrolleriniz sonucunda çalışmayan ya da arıza veren parçayı bulma ihtimaliniz yüksektir.

Soğutmanın olmadığı durumlarda yukarıda belirtilen 3 ana bölüm doğru çalışmadığı için gerçekleşir. Motorda oluşan gaz seviyesindeki düşüş de soğutma için bir engel olma ihtimali yüksektir. Buzdolabı ışığı yanıyor ama motor çalışmıyor gibi bir sorun ile karşılaştığınız zaman yapmanız gereken en güvenilir yöntem cihazınızın servisini aramaktır. Yetkili kişiler, size yaşanan arızanın kaynağını net bir şekilde verir.

Buzdolabının Işığı Yanıyor Ama Motor Çalışmıyor Neden?

Buzdolabının çalışıyor gibi görünmesine rağmen soğutma bölümünde, motor aksamında yaşanan arıza veya arızalar buzdolabının soğutma yapmasına engel olur. Elektrik sistemi bağımsız olarak çalışmaya devam ettiği için net olarak arıza olduğunu anlamak zordur. Detaylı tetkik yaptıktan sonra net bir bilgiye ulaşmak mümkün olur.

Buzdolabının soğumasının önündeki en büyük engellerden biri de motorda bulunan gazın azalmasıdır. Motordaki gazın seviyesinin düşmesi buzdolabının tam kapasite ile çalışmasını engeller. Bu da elektrikte problem olmamasına rağmen buzdolabı ışığı yanmıyor ve soğutmuyor gibi bir problemin olmasına neden olur.

Buzdolabının Soğutmama Nedenleri

 • Buzdolabında bulunan su kanallarının tıkanmasından dolayı buzdolabı soğutma işlemini yerine getiremez ve elektrik aksamı çalışıyor olsa bile soğuma gerçekleşmez.
 • Buzdolabının arka kısmında yer alan kompresör arızalanabilir. Kompresörün arızalanması durumunda soğuma işlevi yerine getirilemez.
 • Buzdolabının fanından kaynaklanan problemlerden dolayı yeterli soğutma cihazın içine verilemez. Pervaneler arızalandığında da yine aynı sorunla karşılaşılabilir.
 • Buzdolabı içerisinde bulunan mekanik zaman saatinin arızalanmış olması buzdolabının soğuma işlevini yerine getirememesine neden olabilir.
 • Buzdolabı içerisindeki boru ve soğutma işlemini gerçekleştiren aksam arızalanmış olabilir. Arıza ile birlikte boruların ve aksamın eskiyip tıkanması da bir neden olarak karşımıza çıkar.
 • Buzdolabı içerisindeki bulunan rezistansların yanmış olması elektrik gelmesine rağmen buzdolabının soğuma yapmamasına neden olabilir.
 • Cihazınızda bulunan karttan kaynaklı olarak arıza yapması mümkündür.
 • Buzdolabı kapağının uzun süre açık kalması elektrik aksamı çalışıyor olmasına rağmen soğumayı engelleyen en büyük nedendir. Özellikle bu duruma çok dikkat edilmesi gerekir.
 • Elektriğin uzun bir süre gidip daha sonra geldiğinde abi üzerine yüklenen fazla akım engelliyor olabilir.
 • Freon gazı kanallarından sızma ihtimalinden dolayı Osman’ın gerçekleşmemesi mümkündür.
 • Buzdolabının sıcak bir yere konumlandırılması içerisine soğumasına engel olabilir.
thumbnail
Önerilen Yazı
Preo Nerenin Malı? Kim Kurdu? Nasıl Marka?

Buzdolabı ışıkları yanıyor ama çalışmıyor gibi bir sorun ile karşılaştığınız zaman yukarıdaki gibi birçok nedenden dolayı buzdolabınızda sıkıntı yaşanabilir. Sıkıntının yaşandığı durumda buzdolabını prizden çekip kapatmanız gerekir. Yetkililerin gelmesine çok varsa buzdolabı içerisinde bulunan yiyecek ve içecekleri soğuk kalabileceği başka bir yere koymak ürünlerinizi kurtarmanız için iyi bir yöntemdir. Son olarak da kesinlikle herhangi bir parçayı değiştirmeyi ya da düzeltmeyi (eğer ne yaptığınızı biliyorsanız yapabilirsiniz) kendi kendinize yapmayın.

Keşfedin: iPhone Uygulama Önbellek Temizleme

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir