BIOS Güncellerken Elektrik Giderse Ne Olur?

BIOS Güncellerken Elektrik Giderse Ne Olur?

BIOS güncellerken elektrik giderse anakart yazılımı zarar görür. BIOS anakartın en temel yazılımıdır. BIOS olmadan anakart nasıl çalışacağını bilemez. Güncelleme yapıldığında anakart önce kendi üzerindeki yazılımı siler, sonra yeni BIOS dosyasını yükler. Bu işlem esnasında elektrik kesilirse anakart BIOS’suz kalır ve nasıl açılacağını dahi bilemez.

Anakartın Dual BIOS, Backup BIOS gibi özellikleri varsa, zararı tespit edip yedekten otomatik geri yükleme yapar. Eğer anakartta bu özellikler yoksa servise götürülmesi gerekir. Garanti süresi bulunuyorsa BIOS çipine dışarıdan müdahale ile yükleme yapıp teslim edilir.

BIOS Güncellemesi Ne Kadar Sürer?

BIOS güncelleme işlemi 3 dakika ile 10 dakika arasında sürer. Bu işlem esnasında bilgisayarın kapatılmaması gerekir. Eğer kapatılırsa anakart zarar görür ve işlevini yitirir. Düzeltmek için teknik servise götürülmesi gerekir. Garanti kapsamında değilse ücret karşılığında, garanti kapsamında ise ücretsiz sorun çözülüp teslim edilir.

BIOS Güncelleyince Bilgisayar Sıfırlanır Mı?

BIOS güncelleme işlemi sonunda bilgisayarda hiçbir dosya silinmese de BIOS üzerinde yapılan fan hızı ve RAM profili gibi ayarlar sıfırlanır. Bilgisayar içinde veriler sıfırlanmasa da Xmp ve işlemci gibi sistemler fabrika ayarına döner.

BIOS Güncellerken PC Kapandı

BIOS güncellerken elektrik kesilirse ya da bilgisayar kapanırsa anakartın Dual BIOS ya da Backup BIOS gibi özellikler varsa zarar tespit edilip yedekten otomatik yükleme yapar. Böylelikle bilgisayar eski haline döner. Bu özellikler bulunmuyorsa anakart işlevsiz hale gelip hiçbir işlemi yerine getiremez. Kişinin yapabileceği bir şey olmadığı için teknik destek ekibine gönderilmelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Windows Görev Yöneticisi Açma Yöntemleri | Kısayol Çözümleri

BIOS Güncelleme İşe Yarar Mı?

BIOS güncelleme genellikle performansı artırmaz; ancak belli donanım hatalarını düzeltir ya da cihaz içi uyumluluğu sağlayabilir. Anakart üreticileri, bilgisayar normal çalışıyorsa anakart güncellemesinin yapılmaması konusunda uyarır. Güncelleme esnasında güç kesintisi ya da çökme olması veri bozulması yaşanır.

BIOS Sıfırlandıktan sonra Ne Olur?

BIOS sıfırlandıktan sonra Xmp ve işlemci gibi sistemler fabrika ayarına döner. Bilgisayarın içinde hiçbir dosya silinmez. Güncelleme esnasında bilgisayar kapanırsa ya da elektrik kesilirse cihazın anakartı bozulur ve bilgisayar açılmaz.

Keşfedin: Ekran Kartının Yandığını Nasıl Anlarız?

Content Director

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir