Derin Linkleme (Deep Link) Nedir? Faydaları Neler?

Derin Linkleme (Deep Link) Nedir? Faydaları Neler?

Derin linkleme, kullanıcıları direkt siteye yönlendiren bağlantılara verilen isimdir. Derin linkleme, web siteleri için navigasyon görevi görmesinin dışında verilen sitenin otoritesini de güçlendirme görevine de sahiptir. Derin linkleme, kullanıcıların siteyi daha rahat bulmasını sağladığı gibi sayfanın SEO bağlantısını güçlendirip arama motorunda içeriğin yükselmesini sağlar. Deep linking, sitenin ana sayfasında ziyade hedeflenen içeriğe doğrudan ulaşılması için kullanılır. Kişiyi arama zahmetinden kurtarmak için hedeflenen sayfaya bağlantı kurulur.

Örneğin e ticaret danışmanlığı hakkında bilgi arıyorsanız E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Yazısına tıklayıp içeriğe ulaşabilirsiniz ve buna deep link oluşturma denir. Derin linkleme; geleneksel, gecikmeli ve bağlamsal olmak üzere 3 farklı yöntemi bulunur.

 • Geleneksel Derin Linkler: ‘’Klasik Derin Link’’ olarak da adlandırılır. Web sitesi uzantılı linkler yerine uygulamanın kategori linkini alır. Geleneksel link uygulama kullanıcıda yoksa çalışmaz. İlk önce uygulamayı indirmeniz gerekir.
 • Gecikmeli Derin Linkler: Kullanıcı uygulamayı yüklediyse direkt içeriğe yönlendirir. Uygulama cihazda yüklü değilse uygulamanın indirme sayfasına yönlendirilirsiniz.
 • Bağlamsal Derin Linkler: Bağlamsal derin link, gecikmeli ve geleneksel bağlantıların özelliklerini taşır. Hangi kanal üzerinden ulaştığı, hangi cihazdan indirdiğini bağlamsal link ile anlayabilirsiniz.

Derin Linkleme Ne İşe Yarar?

Derin linkleme, tek tıklamayla içeriğin paylaşılmasına yardımcı olur. SEO dostu olması, tek tıkla istenilen içeriğe yönlendirilmesi ve paylaşılabilir olması derin linklemeyi çok kullanışlı yapar. Bu yöntem sayesinde ilgi ve dikkat çeken birçok içeriğin ulaşılmasını daha kolay hale getirir. Birçok site sahibi yazdıkları içeriklerine mutlaka bir ya da iki derin linkleme eklerler.

Derin Linklemenin Faydaları Nelerdir?

 • Kullanıcıların mobil uygulamalar ya da web sitelerinde daha akıcı bir deneyim ve zamandan tasarruf etmesini sağlar.
 • Kampanya ya da indirimleri derin linkleme ile oluşturarak pazarlama stratejinizi güçlendirirsiniz.
 • Derin linkleme direkt içeriğe ya da uygulamaya yönlendirdiği için uygulama kullanımı artırabilirsiniz. Bu da kullanıcı bağlılığını yükseltir ve müşterilerin marka ile etkileşim kurmasını sağlar.
 • Kullanıcıların hangi sayfaya doğrudan eriştiğini belirleyip analiz yapmanızı sağlar.

Deep Link Nasıl Oluşturulur?

Derin linkleme, uygulamanızın ya da sitenizin URL adresi üzerinden oluşturulur. Web siteniz için deep link oluşturmak isterseniz;

 • Adım 1: Sitenizin ‘’Yazılar’’ sekmesine girin.
 • Adım 2: İstediğiniz içeriğe tıklayın.
 • Adım 3: Ekranda yer alan bağlantı ekle simgesine tıklayın.
 • Adım 4: URL (https://dijitekno.com/marka-danışmanlığı/) adresini yazıp onaylayın.

Flutter Deep Link Nedir?

Flutter deep link, kullanıcılar hedeflenen uygulama bölümlerine yönlendirir. Linkten uygulama açmak için kullanılan etkili ve basit bir yöntemdir. Flutter ile deep linki kullanmak için uni_links ya da firebase_dynamic_links kullanılır. Bu yapılar çoklu platformda çalışmak için tasarlanmış servislerdir.

Android Deep Link Nedir?

Android deep link, genellikle alışveriş sitelerinde ya da uygulamalarda istenilen bölüme gönderilmesi için kullanılan linkleme yöntemidir. Uygulamayı daha efektik ve kullanışlı hale getirdiği için birçok site ya da uygulama sahibi deep linklemeyi kullanır.

İlginizi Çekebilir: Para Kazandıran Oyunlar

Content Director

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir