E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Ne Yapar?

E-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Ne Yapar?

E-ticaret danışmanlığı, çevrimiçi satış yapmak üzere faaliyet gösteren firmaların satışlarını arttırarak müşterilerine daha kolay ulaşabilmeleri ve gelişebilmeleri için verilen profesyonel bir hizmettir. Başarılı bir e-ticaret danışmanı geliştirmeyi hedeflediği markasını farklı birçok yönden adım adım güçlendirerek hareket eder.

E-ticaret sektörünün ne kadar geniş ve rekabetin yüksek olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bugünün dünyasında fiziki şartlarda ulaşamayacağınız kitlelere kolayca ulaşabilmek için geniş bir e-ticaret hacmi şarttır. E-ticaret danışmanı eşliğinde online satışlar için gerekli tüm düzenleme ve geliştirmeler yapılarak markanın e-ticaret hacmini günden güne genişletmek mümkündür.

E-Ticaret Danışmanı Ne Yapar?

E-ticaret danışmanı, online satış yapmak üzere faaliyette bulunan firmanın satış stratejilerini planlayarak markayı geliştirmek üzere hareket eder. Satışları arttırmanın yanı sıra müşteri memnuniyeti kazanarak müşterilerin devamlılığını sağlamak gibi amaçları da vardır. Temelde e-ticaret satışlarının artması birçok farklı faktöre bağlı olarak gerçekleşir.

İyi bir e-ticaret danışmanı ilgilendiği marka için öncesinde araştırma ve analizler yaparak markanın genel durumunu tespit eder. Ardından strateji oluşturarak uzun vadeli bir planlama yapar. E-ticareti geliştirmeye yönelik satışların yapıldığı web sitesinin geliştirilmesi, dijital pazarlama stratejilerinin oluşturulması, satış kanallarını yönetimi, iletişim seçeneklerinin geliştirilmesi gibi birçok uygulama da danışmanlık kapsamında sunulur.

e ticaret

E-Ticaret Danışmanı Hangi Hizmetleri Verir?

 • E-ticaret alanında faaliyet gösteren ilgili firmanın satışlarını yükseltmesine yönelik pazarlama stratejileri oluşturarak harekete geçirir.
 • Mobil ve internet üzerinden pazarlama faaliyetlerini artırmaya yönelik uygulamalar yapar.
 • E-ticaret noktasında firmaya özel stratejiler oluşturarak firmanın satış hacmini geliştirmeyi hedefler.
 • Satıştaki ürünlerin tanıtımlarını güçlendirir.
 • Her bir ürün ya da hizmet için içerik güncellemeleri yaparak müşteri memnuniyeti odaklı satış planı oluşturur.
 • E-ticaret platformunun online satışa uygunluğunu test eder. Platformun SEO bağlamında eksikleri olup olmadığını inceleyerek web sitesini satışa en uygun hale getirmek üzere strateji oluşturur.
 • Sosyal medya kanallarının pazarlama üzerindeki etkilerini inceleyerek e-ticaret platformu için uygun sosyal medya düzenlemelerini planlar.
 • Müşteri iletişimini güçlendirmek üzere web sitesi üzerinden iletişim kanallarını düzenler, WhatsApp benzeri kanallardan müşteri ile doğrudan iletişim kurmaya yönelik uygulamalar gerçekleştirir.

Keşfedin: PPC Ne Demek?

E-Ticaret Danışmanlık Ücretleri

E-ticaret danışmanlık ücretleri hizmet alacağınız süreye, danışmanlık hizmetinin kim tarafından verildiğine ve danışmanlık kapsamında sunulan hizmetlere göre değişkenlik göstermektedir. 4000 TL’den başlayan fiyatlar ile e-ticaret danışmanlığı almak mümkündür. Ancak bir e-ticaret danışmanı ile markanızı geliştirmek üzere yol almaya karar verdiğinizde hizmet alma süresini uzun tutmanız tavsiye edilmektedir.

Bir markanın gelişmesi ve ürün ya da hizmetlerinin satış oranlarının artması kısa süreli danışmanlık hizmetleri ile mümkün olacak bir ilerleme değildir. Devamlı olarak markanın ilk günlerinden itibaren başarılı bir e-ticaret danışmanı ile hareket etmek markanın gelişim hızını arttırarak beklenenden çok daha kısa sürede hedeflere ulaşmayı mümkün kılar.

E-Ticaret Danışmanı ile Çalışmanın Avantajları Nelerdir?

 • Marka görünürlüğünün artmasına yardımcı olur.
 • Marka kurumsallaşması için uygun adımlar atar.
 • Markanın müşteri odaklı bir sisteme sahip olmasını sağlar.
 • E-ticaret hacminin artmasını sağlar. Böylece daha fazla kazanç elde edilebilir.
 • Marka bilinirliğinin olumlu yönde artmasını sağlar.
 • Marka için iletişim kanallarını düzenleyerek markayı daha ulaşılabilir kılar.
 • E-ticaret faaliyetlerinin yürütüldüğü web sitesi için SEO uygulamaları ile web sitesini daha ulaşılabilir kılar.
 • Hedef kitle belirleyerek hedef kitleye yönelik reklam stratejileri oluşturur.
 • Çeşitli pazarlama stratejileri ile satış oranlarını arttırmaya yönelik hareket eder.
 • Müşteri memnuniyetini kazanmaya yönelik uygulamalar geliştirir.
 • Etkin sosyal medya kullanımı ile e-ticaret için kullanılabilir her türlü kanal kullanılır.

Keşfedin: Çin Alışveriş Siteleri

E-Ticaret Danışmanlığı Ankara

E-ticaret danışmanlığı Ankara, İstanbul gibi birçok farklı konumdan alınabilen profesyonel bir hizmettir. Bulunduğunuz konum neresi olursa olsun E-ticaret faaliyetleriniz için uzmanlardan yardım almanız mümkündür. E-ticaret noktasında verilen hizmetin online olması gibi danışmanlık hizmetleri de online olarak alınabilir.

Alanında uzman bir e-ticaret danışmanı ile ister İzmir üzerinden ister Bursa üzerinden faaliyet gösterin fark etmez. Danışmanınız ile harekete geçtikten sonra danışmanınızın öngördüğü ilerleme adımlarını teker teker online olarak atabilir ve e-ticaret hacminizi genişletebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: E-Ticaret Kurma Maliyeti

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir