5 Adımda Devre Dışı Bırakılan Uygulamalar Nasıl Etkinleştirilir?

5 Adımda Devre Dışı Bırakılan Uygulamalar Nasıl Etkinleştirilir?

Devre dışı bırakılan uygulamaları etkinleştirme çok basit birkaç adımda gerçekleşmektedir. Aşağıdaki adımları takip ettiğinizde uygulamalarınızı etkinleştirmeniz mümkün olmaktadır.

 • Adım 1: Cihazınızın menü bölümünü açın.
 • Adım 2: Menü panelinde bulunan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Adım 3: Karşınıza çıkan birçok seçenekten bulmanız gereken “Uygulamalarım” bölümüdür. Bulun ve sekmeye girin.
 • Adım 4: Etkinleştirmek istediğiniz uygulamayı bulun.
 • Adım 5: “Etkinleştir” seçeneğine girdiğinizde devre dışı kalan uygulamanız etkinleşecek ve kullanıma hazır olacaktır.

Google Play Store üzerinden de uygulamaları geri yükleme işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede uygulama simgelerinin de yüklenmesini gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Bunun için yapmanız gereken;

 • Adım 1: Google Play Store uygulamasın açın. Uygulamayı yüklediğiniz mail adresi ile giriş yapın.
 • Adım 2: Uygulamalarım ve oyunlarım panelini seçin.
 • Adım 3: Kütüphane sekmesine girin. Burada Google hesabınızla yüklemiş olduğunuz geçmiş uygulamaları görüntülemeniz mümkündür.
 • Adım 4: Bu uygulamaları bulun ve geri yükle seçeneğine tıklayın. Seçtiğiniz uygulama için “Kur” seçeneğini aktif etmeniz yeterli olacaktır.

Uygulama Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Cihazınızda bulunan uygulamayı devre dışı bırakmak için yapılması gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır. Bu adımları takip ettiğinizde kolayca uygulamaları devre dışı bırakmanız mümkündür. Bunun için;

 • Adım 1: Cihazınızın menü bölümünü açın.
 • Adım 2: Menü panelinde bulunan “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Adım 3: Karşınıza çıkan birçok seçenekten bulmanız gereken “Uygulamalarım” bölümüdür. Bulun ve sekmeye girin.
 • Adım 4: Devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamayı bulun.
 • Adım 5: “Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıkladığınızda uygulama çalışmayacak ve devre dışı bırakılacaktır.

Bu şekilde uygulamalar pasif duruma alınmıştır. Cihazınızda vardır ancak kullanım izni bulunmamaktadır. Bu şekilde uygulamayı uykuya almış gibi düşünmeniz gerekmektedir. İstediğiniz zaman çalıştırabilir istediğiniz zaman da çalışmasını engelleyebilirsiniz.

Uygulamaları Devre Dışı Bırakınca Ne Olur?

Uygulamaları devre dışı bırakmak cihazınızın pil ömrünü uzatır. Kullanılmayan uygulamaların arka planda çalışmasını engeller ve daha uzun kullanımı size sunar. Ayrıca telefonunuzda kurulu olarak gelen uygulamaları kullanmak istemediğinizde kaldırmak mümkün değildir. Bu yüzden böyle bir özellik size tanınmıştır. Genellikle sistem içerisinde yüklü gelen uygulamaları kapatmak istediğinizde bu yola başvurmanız mümkündür.

Uygulamalar devre dışı kaldığında arka planda çalışan uygulamalar sizin cihazınıza zarar verebilmektedir. Bu yüzden yapılması gereken en önemli şey kullanmadığınız uygulamaları kesinlikle devre dışı bırakmaktır. Bu şekilde uygulamaların çalışmasını önlemeniz mümkündür. Fakat kesinlikle devre dışı bırakmak istediğiniz uygulamanın sistem tarafından çalışmasını etkileyecek kadar önemli olup olmadığına bakmanız gerekmektedir.

Uygulamaları Devre Dışı Bırakmak Zararlı Mı?

Uygulamaları devre dışı bırakmak zararlı değildir. Fakat sistem tarafından desteklenen uygulamaların devre dışı bırakılması ciddi anlamda cihazınıza zarar verebilmektedir. Bu durum kesinlikle istenmeyen bir şeydir. Telefon üzerinde performans düşüşüne ve çoğunlukla kullandığınız uygulamaları kullanamama durumuna gelmenize sebep olmaktadır.

Keşfedin: Trendyol Bildirim Kapatma

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir