7 Adımda Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

7 Adımda Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

Instagram keşfet sıfırlama işlemi, keşfeti temizleyip yeni diyarlara açılmanız açısından önemlidir. Bir gönderiye tıkladığınızda o gönderi çerçevesindeki gönderiler, keşfetinize düşer. Bunları her ne kadar istemeseniz de karşınıza çıkar. Bu yazımızda bu probleme istinaden Insta keşfet sıfırlama konusunu detaylıca ele aldık. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Instagram Keşfet Sıfırlama Nasıl Yapılır?

 • Adım 1: İlk olarak Instagram keşfet temizleme için uygulamadan hesabınıza giriş yapın.
 • Adım 2: Sağ alt kısımdan kendi profilinize giriş yapın.
 • Adım 3: Profilinizin sağ üst köşesinde yer alan 3 çizgiye tıklayın ve alt kısımda bulunan ‘’Ayarlar’’ seçeneğine giriş yapın.
 • Adım 4: ‘’Uygulamalar’’ ya da ‘’Uygulama Yöneticisi’’ kısmına giriş yapın.
 • Adım 5: Açılan sayfadan ‘’Uygulamaları Yönet’’ bölümüne tıklayın.
 • Adım 6: ‘’Instagram’’ kısmını bulup tıklayın.
 • Adım 7: ‘’Ekranda Yer Alan Verileri Temizle’’ seçeneğine tıklayın.

Not: Adımları sırasıyla uyguladığınızda cihazınızdaki Instagram keşfet sıfırlama tamamlanmış ve veriler silinmiş olacak. Keşfet ekranı ilk günkü gibi boş duracak.

Instagram Keşfet Nerede?

Uygulamaya girince alt kısımda soldan ikinci bölümde ‘’Reel’’ yer alır. Instagram keşfetin yeri ise uygulamanın üst bölümünde yer alıyor. İstediğiniz herhangi bir şeyi aratmak isterseniz ‘’Arama’’ bölümüne tıklayıp yazın, keşfet karşınıza çıkacak.

Instagram’da Keşfete Nasıl Çıkılır?

instagram kesfete nasil cikilir

 • Yöntem 1: İçeriklerinize Özen Gösterin
 • Yöntem 2: Süsleme Yapın
 • Yöntem 3: Etiket Kullanımına Özen Gösterin
 • Yöntem 4: Attığınız Postu Kaydettirmeye Çalışın

Yöntem 1: İçeriklerinize Özen Gösterin

Instagram keşfete düşme için, ne kategoride içerik paylaşıyorsanız mutlaka dikkat çekici ve insanları yönlendirici olmalıdır. Paylaşım, yorum ve etiketleme ne kadar çok olursa keşfette çıkma ihtimaliniz o kadar artar.

Yöntem 2: Süsleme Yapın

Uygulama keşfet bölümünde insanların tercih ettiklerine göre içerikleri ekrana getiriyor. Örneğin hayvan fotoğrafı seven kişilerin keşfette köpek fotoğrafı görmesi gibi, içeriklerinize özen gösterip bu tür görseller ile süsleyebilirsiniz ve sizin paylaşımlarınız üste çıkabilir.

Yöntem 3: Etiket Kullanımına Özen Gösterin

Yazacağınız etiketleri açıklama kısmına değil yorum kısmına yazmaya özen gösterin. Açıklayama yazılan etiketleri uygulama bazen spam olarak algılayabiliyor. Yorum kısmına mutlaka içerik ile alakalı etiketleri etkileyin.

Yöntem 4: Attığınız Postu Kaydettirmeye Çalışın.

Instagram algoritmalarını test ettiğimizde kaydedilen gönderilerin daha fazla ön plana çıktığına şahit oluyoruz. Bu nedenle paylaştığınız gönderi kaydettirmeniz keşfete çıkmanızda etkili olacaktır.

3 ile 5’den fazla etiketin yararı bulunmaz, aksine hesabınızın engellenmesi ya da kısıtlanması gibi durumlar yaşayabilirsiniz.

Instagram Keşfet Engeli

Uygulama içerisinde kullanıcıların organik yollar dışında büyümesi cezalandırılır. En bilinen ceza yöntemlerinden biri de Instagram keşfet engeli ceza yöntemidir. Nadiren kullanıcılar tarafından şikayet edilmesi de keşfet engelini ortaya çıkarabilir.

Videolarda sürekli aynı hashtag kullanımı en sık rastlanan durumlardan biridir. Bu tür durumlarda uygulama öncelikle uyarı gönderir, eğer uyarı dikkate alınmadıysa gereken işlem uygulanır. Bu tarz sorunlarda önerilen en etkili yöntem hesabınızı dondurun ve bir süre sonra tekrar açın.

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir