IP TV nedir? IP TV kullanmak yasal mı?

IP TV nedir? IP TV kullanmak yasal mı?
ip tv kullanmak yasak mi

Özellikle son yıllarda adını sıkça duyduğumuz  IP TV, artık geleneksel  fiziksel televizyonun yerini almaya başladı. Her platformda izleme özgürlüğünün yanısıra kanal sayısı ile de dikkat çekmekte. Fakat IP TV nedir? IP TV Yasal mı? IP TV Yasal Değil Mi? kullanıcıların kafasında soru işareti bırakmış durumda. IP TV nedir? IP TV nasıl kullanılır? IP TV yasal mı? Analog yayınlardan farkı nedir? makalenin devamında.

IP TV Nedir?

IP TV kısaltmasından anlaşılacağı üzere internet üzerinden yapılıyor. Kullanıcılara yayınlar ve kanallar internet ile ulaşıp yayın akışı internet hızına göre değişebiliyor. Açılımı “internet protokolü” olan bu sisteme erişim için az öncede söylediğimiz gibi internet olmak zorunda. IP TV yayınları herhangi bir şekilde kabolulu bağlantılara bağlı kalmamakla aynı zamanda anten yada ekstra cihazlara ihtiyaç duymuyor. IP TV normal yayınların yanı sıra daha hesaplı ve daha kolay.

ip tv nedir
IP TV Nedir?

IP TV ve Analog yayınların arasındaki fark nedir?

IP TV ve Analog yayınların en büyük farkı yayın esnasında daha özgür olmanızdır. IP TV’de istediğiniz platformdan erişim sağlayabilirken, analog yayında böyle bir durum mevcut değil. IP TV daha uygun bir fiyata sahipken analog yayınlar daha pahalı. IP TV’de daha fazla kanal seçeneği mevcut iken analog yayınlarda yayıncı kuruluşun sunduğu kanallar mevcuttur. IP TV’de daha kaliteli görüntü seçenekleri mevcutken analog yayınlarda çoğu kanalı FULL HD çözünürlükte izleyebiliyorsunuz.

En yaygın IP TV platformları

  • Turkcell TV+
  • Vodafone TV
  • Tivibu

IP TV kullanmak yasak mı?

Aslında bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Eğer bu hizmeti şifreli yayınları kaçak olarak izlemek için kullanırsanız bazı cezaları mevcut.

“Telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.”

TCK’nın 163/2 maddesine göre, IP TV’yi sahibinin izni olmadan kullanırsanız ceza ile karşı karşıya kalmanız mümkün. Ancak bu kanalları sahibinden gerekli izinleri alıp ücretini ödeyerek kullanmanızda herhangi bi sakınca yok. Netflix, Amazon Prime, Exxen gibi platformlar IP TV’ye örnek olarak verilebilir.

Kedileri seven, çay bağımlısı, teknolojinin içinde yaşayan, en az andromeda kadar parıltısı olan birisi fakat bunu kendisi seçmeyen ve araştırmayı, yazı yazmayı çok seven birisi.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir