3D Yazıcılar Nerelerde Kullanılır?

Gıda, sanayi, oyuncak ve hobi gibi bir çok alanda kullanılabilen 3D yazıcıların kullanım alanlarını detaylandırdık.

3D Yazıcılar Nerelerde Kullanılır?
3D yazicilar nerelerde kullanilir

Tasarladığınız her şeyi kolayca 3 boyutlu olarak 3D yazıcılar sayesinde üretebileceğinizi biliyor muydunuz? Artık hemen hemen her şeyi 3 boyutlu bir şekilde yazdırmak mümkün hale geliyor. Yeni bir teknoloji olmamasına rağmen çok bilinmeyen 3D printer cihazlar her geçen gün daha da geliştiriliyor.

İlk çıktığında  herkesin ulaşamayacağı maliyette olan bu cihazlar artık evlerimize girebilecek bir hale gelmeye başladı. İlk olarak plastik ve polimerler kullanılarak çok küçük cisimlerin yazdırılmasıyla başlayan bu sektör günümüzde aklınıza gelebilecek bir çok şeyi bastırabiliyor. 

Oyuncaktan, sanayilerde kullanılmak üzere üretilen yedek parçalara, sağlık alanında operasyonlarda kullanılan aletlere, protez üretimlerine, diş üretimine, fabrika üretimine her alanda 3D yazıcıları kullanmak mümkün.

Eğitim alanında da öğrencilerin daha iyi anlayabilmesi için uygulamalı eğitim gibi bir çok alanda fayda sağlıyor ve şirketlere milyonlarca dolar tasarruf ettirebiliyor.

Gelecekte Restoranlarda da 3D Yazıcılar Kullanılabilecek

Gıda sektöründe de kullanılmaya başlayan bu cihazların daha çok geliştirilerek restoranlarda da hizmet vermesi ve artan gıda ihtiyacıyla oluşan kıtlık gibi bir çok sorunu çözebilmesi planlanıyor.

Dünya üzerinde belli başlı restoranlarda denenmeye başlamasıyla pasta gibi belli başlı gıda ürünlerinin 3D yazıcılar aracılığıyla yazdırıldığı görüldü. Bununla birlikte bazı restoranların 3D printerları dijital menülere entegre ederek müşterilerinin menüler üzerinden sipariş ettikleri gıdaları yazıcılar aracılığı ile otonom olarak bastırabildiği görüldü. Gelecekte 3D yazıcılarla hizmet sektörünün nasıl bir hal alacağı böylece aklımızda canlanmaya başladı.

Otomobil Üretiminde 3D Yazıcılar

General Motors adlı dünya devi şirketin otomobil üretiminde 3D yazıcılardan faydalanarak bir çok sorunu çözdüğü ve üretimden kar elde ettiğini açıklamasıyla diğer otomobil devleri de 3D yazıcılardan faydalanmaya başladı.

Bununla birlikte başta General Motors olmak üzere daha bir çok otomobil üreticisi fabrikalarını 3D yazıcılarla üretim yapabilecek bir şekilde tasarlamaya başladığı biliniyor. Gerekli prototip ve materyallerin sağlanmasıyla yedek parça gibi bir çok alet 3D yazıcılar yardımıyla bastırılıyor.

Ev Tipi 3D Yazıcılar

Fiyatlarının düşmesiyle birlikte ev tipi 3D yazıcıların üretileceği ve evlerde daha yaygın bir şekilde bu cihazlardan faydalanılacağı ön görülüyor. Bununla birlikte ev içinde kullanılan bir çok alet ve aksesuarın ve bazı gıdaların üretimi için bu cihazların kullanılması bekleniliyor. Çoğu insanı işinden eden 3D yazıcıların hayatımızı kolaylaştıracağı mı yoksa klonlama gibi henüz sadece filmlerde görebildiğimiz teknolojilerin gelecekte mümkün olacağı ve hayatın korkunç bir hal alacağı mı tartışılıyor. 

3d yazici ile uretilmis yemek takimi

Bu cihazlar sayesinde evlerde çocuklara oyuncaklar, kırılan eşyalar için gerekli parçalar ve hobi amaçlı tasarımlar çok uygun maliyetlere üretilebilecek.

Birbirinden farklı bu 3 örnekte de anlattığımız üzere, 3D yazıcıların kullanım alanı tamamen sizin hayalinize kalmış. Tasarladığınız her şeyi bu cihazlar sayesinde çok kısa bir süre üretebilir ve kullanabilirsiniz. Ürettiğiniz bir çatalla yemek yiyebilir, telefonunuza kılıf yapabilir hatta bitkinizin toprağını doldurmak için bir saksı üretebilirsiniz.

Dijitekno.com kurucusu, admin ve editörü. İşbirliği için : dogancanguden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir