TikTok Nedir? TikTok Nasıl Kullanılır?

TikTok Nedir? TikTok Nasıl Kullanılır?
tiktok nedir nasil kullanilir

TikTok kullanıcıların önemli ya da eğlendiği anları kısa bir video kaydına alarak paylaştığı bir sosyal medyadır. Türkiye’de ve dünyada milyonlarca kullanıcısı olan TikTok an itibari ile en çok kullanılan sosyal medya aracı oldu. Peki TikTok nedir? Tiktok nasıl kullanılır?

tiktok

TikTok Nedir?

TikTok içerisinde yüzlerce ses, efekt bulunduran kısa videolar çekmemize olanak sağlayan bir sosyal medya  aracıdır. İsterseniz sohbet, klip, yeteneklerinizi kısa bir video halinde çekip paylaşabilirsiniz. En çok kullanılan sosyal medyalardan birisi olmayı başaran TikTok, “bu millet facebook’u çözemedi, bunu nasıl kullanıyor?” sorusunu herkese sordurtmayı başardı. Bizler de sizin için inceledik TikTok nedir? Nasıl kullanılır? sorusunun cevabı aşağıda:

Pekin’de ByteDance ve Şanghayd’da Santa Monica’daki ofisleri bulunan Musical.ly adında küçük dudak hareketleri ile müziğe şekil veren video platformunu satın aldı. 2018 yılında Musical.ly, Tiktok olarak yeniden adlandırıldı. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi mail ya da 3. parti uygulamalar ile giriş yapılabilen TikTok kısa videolar çekip paylaşmanıza olanak sağlıyor.

TikTok Çocuklara Yasak Mı?

Gizlilik ve yetişkenlere yönelik içerik sebebi ile Dijitekno ekibi olarak 18 yaşından büyüklerin kullanmasını öneriyoruz. TikTok deneyimini yaşayabilmek için 15 yaşından veya büyük iseniz  bir ebeveynin iznine sahip olmalıdır.

13 Yaş Sözleşmesi!

Özellikle 13 yaşından küçükler için özel bir sözleşmeye sahip. Bu sözleşmeyi kabul eden yaş grupları sadece kuratörlü, temiz videoları görebiliyor.

Bazı TikTok Terimleri:

Güzel ve akıcı bir bir video çekebilmek adına bazı terimleri bilmeniz gerekiyor.

Düet: TikTok’ta en çok karşımıza çıkan video türüdür. Daha önce çekilen bir videoyu editleyerek kendi yorumunuzu eklediğiniz ve takipçileriniz ile paylaştığınız bu video türüne “düet” deniyor.

Cringe: Aslında cringe terimine hepimiz aşinayız “Tatlı mı?”, “Cringe mi”  olarak anlatacak olursa cringe iyi bir video çekmeye çalışırken sinirlerimizi alt üst eden video türüdür.

Challenges: Bir kullanıcı veya grup tarafından çıkartılan bir video içeriğidir. Geçmiş dönemlere baktığımızda YouTube’da bolca mevcuttu fakat şimdilerde ise o yoğunluğu TikTok’ta görüyoruz. Bu arada yeni akım “Olta Var Mı Olta? Olta Geldi” akımını buraya tıklayıp inceleyebilirsiniz. 

TikTok’un algoritması nasıl çalışıyor?

TikTok algoritması aslında YouTube ile benzer bir şekilde çalışıyor. En çok izlediğiniz içerikleri kayıt altına alarak ilgili içerikleri karşınıza sunuyor. Fakat sadece kendi istediğiniz tarzda içeriklerin karşınıza çıkmasını istiyorsanız parmaklarınızı biraz çalıştırmak ve istediğiniz içerik tarzlarını seçmeniz gerekiyor.

Son olarak dönemin en ilginç ve her kafadan insanı bünyesinde barıdıran TikTok’a girerken her türlü içerikle karşılaşmaya hazır olun. Gen Z’nin domine ettiği bu sosyal mecrada eğlenirken, duygusallaşabiliyor zaman zaman ise sinirleriniz alt üst olabiliyor. Kardeşim ben zaten değişik bir şeyler arıyorum diyorsanız TikTok tam size göre bir sosyal mecra.

Tiktok İOS

TikTok Android

Dijitekno.com kurucusu, admin ve editörü. İşbirliği için : dogancanguden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir