Basit Adımlarla Microsoft Teams Toplantı Oluşturma Rehberi

Basit Adımlarla Microsoft Teams Toplantı Oluşturma Rehberi

Teams toplantı oluşturma, Covid-19 pandemisi ile birlikte gün geçtikçe daha da popüler bir eylem haline geldi. Teams gibi platformlar, evlerden işlerini yürütmeye çalışan insanlar ve evden okul derslerini dinlemeye çalışan öğrenciler için tamamen kurtarıcı nitelikte olmaya başladılar. Özellikle, Teams de son zamanlarda bu kurtarıcı rolünü fazlasıyla üstlendi. Dilerseniz, Teams toplantı kurma işlemini ayrıntılı bir şekilde işleyelim;

Microsoft Teams Toplantı Oluşturma Nasıl Yapılır?

 • Adım 1: Bilgisayar tarayıcınızda “Teams.microsoft.com” adresine yönlendirmeniz gerekiyor. Burada öncelikli olarak bir Outlook hesabınızın olması lazım. Eğer hesabınız bulunmuyorsa hesap almalısınız.
 • Adım 2: Girdiğiniz web sitesinde Microsoft Teams uygulamasına girebilmek için Outlook bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.
 • Adım 3: Burada gelecek sistemde iki farklı seçenek bulunuyor. Birisi Teams’ı bilgisayarınıza indirmek için kullanılırken diğeri web üzerinden devam edebilmenizi sağlayan seçenekler. Teams toplantı oluşturma için en hızlı yol indirip uygulamayı kullanmaktır. Fakat indirmeden de devam ederseniz size sorun çıkmayacaktır. Buradan da devam edebilirsiniz.
 • Adım 4: Şimdi seçiminizi yaptınız ve diyelim ki web sitesi üzerinden devam ettiniz. Burada yapmanız gereken Teams’e kaydolmaktır. “Teams’e Ücretsiz Kaydol” seçeneğini tıkayın.
 • Adım 5: Burada size “Teams’ı Nasıl Kullanmak İstiyorsunuz?” seçeneği gelecektir. Dilediğiniz seçeneği seçebilirsiniz.
 • Adım 6: Daha sonra yeniden “Kaydol” diyerek Teams’e kaydolun. Teams toplantı oluşturma için ilk bölümü tamamladınız.
 • Adım 7: Adınızı soyadınızı ve gerekli bilgileri girdikten sonra giriş paneline geliyorsunuz.
 • Adım 8: Toplantı oluşturmak için sol panelde bulunan “Takvim” bölümüne geliyorsunuz.
 • Adım 9: Yukarıda sağda bulunan kısımda “Yeni Toplantı Oluştur” bölümüne tıklıyorsunuz.
 • Adım 10: Gerekli yerleri doldurmanız gerekiyor. Burada her bölmeyi istediğiniz ölçüde doldurun ve “Kaydet” butonuna basmalısınız.
 • Adım 11: Toplantınız oluşturulacaktır. Dilediğiniz kadar toplantıyı bu şekilde oluşturabilirsiniz.

Microsoft Teams sitesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

Teams Toplantı Linki Oluşturma Nasıl Yapılır?

Teams linki oluşturma hiç zor değil merak etmeyin. İstediğiniz toplantının istediğiniz linkini alabilir ve arkadaşlarınızı davet edebilirsiniz. Şimdi davet linki alabilmek için;

 • Adım 1: Öncelikle yukarıda belirtiğimiz adımları tek tek gerçekleştirip Teams’ı açmalı daha sonra da toplantı oluşturmalısınız.
 • Adım 2: Sol panelde bulunan “Kip Kur” bölümünde kişileri davet et dediğinizde karşınıza bir “Copy Link” bölümü gelecektir. Oradan davet linki alabilirsiniz. Ya da toplantıyı kurduğunuzda görünen panelden linki çekebilirsiniz.

Teams Toplantı Daveti Oluşturma

Teams toplantı daveti oluşturma sanılanın aksine çok basit bir şekilde yapılır. Teams tarafından toplantı oluşturduğunuzda bir bağlantı alacaksınız. Bu bağlantıyı kullanarak davet edebilirsiniz. Ya da

 • Adım 1: Sol panelinizde bulunan “Ekipler” bölümüne gelin ve orada “Kişileri Davet Et” seçeneğine tıklayın.
 • Adım 2: E-posta listenizde bulunan kişileri davet edebilir ya da başka insanları toplantıya davet edebilirsiniz. Teams uygulaması sizlere link vererek de çeşitlilik sunuyor bu konuda. İstediğinizi seçip davet edebilirsiniz.
 • Adım 3: Seçeneklerden uygun olanını seçip daha sonra davet ederek insanların toplantınıza katılmasını sağlayabilirsiniz.

Teams Toplantı Nedir?

Teams toplantı, online platform üzerinde insanlarla görüşme gerçekleştirebileceğiniz bir yazılımdır. Özellikle grup haline yapılacak toplantılar için sıklıkla kullanılır. Öğrencilerin ya da çalışanların toplantılarını oluşturabildikleri aynı zamanda işlerini uzaktan yönlendirebildikleri özgür bir alan sağlar.

Teams’in toplantı özelliği sayesinde istediğiniz gibi evden ya da dışarıda herhangi bir yerden işlerinizi yönlendirir ve çalışmalarınızı tamamlama imkânına sahip olursunuz. Kolaylıkla toplantıları oluşturabilir, hatta onları kayıt altına alarak sonra tekrar tekrar dinleyerek atladığınız yerleri gözden geçirirsiniz.

Teams Toplantı Nasıl Kapatılır?

Teams toplantı kapatma, toplantıyı gerçekleştirdikten sonra kesinlikle yapmanız gereken bir işlemdir. Burada işiniz bittikten sonra toplantıyı sonlandırmak için;

 • Adım 1: Toplantı ekranında bulunan kırmızı renkli tuşa basın.
 • Adım 2: Teams buluşması kapanacaktır.
thumbnail
Önerilen Yazı
6 Basit Adımda Telefondan Zoom Toplantı Oluşturma

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir