Mobil Oyun Yapmak Ne Kadar Sürer? Aşamaları?

Mobil Oyun Yapmak Ne Kadar Sürer? Aşamaları?

Bu konu kişinin tecrübesine ve azmine bağlı olduğu için mobil oyun yapma süresine tam cevap vermek doğru olmasa da tecrübeli bir kişi küçük çaplı mobil oyunu 1 ile 2 ay arasında çıkarmaktadır. Hızlı oyun geliştirmek için ön planlaması iyi yapılmalıdır. Ayrıca, büyük çapta oyun geliştiriliyorsa ekip kurulmasında fayda vardır. Mobil oyun yapmaya yeni başlayan bir kişi 3-4 ay içerisinde basit düzeyde bir oyun yapabilmektedir.

Mobil Oyun Aşamaları Nelerdir?

Mobil oyun yapmak için takip etmeniz gereken aşamalar şu şekildedir;

 1. Kendinize iyi bir ön plan hazırlayın.
 2. Plana uygun motor seçin.
 3. Uygun programlama dilini öğrenin.
 4. Projeye başlayın.
 5. Oyuna ait görselleri hazırlayın
 6. Oyunu özelleştirin.

1.Kendinize İyi Bir Ön Plan Hazırlayın

Mobil oyun aşamaları kısmının başında iyi bir ön planlama gerekmektedir. Oyunu daha hızlı çıkarmak için nasıl bir oyun yapılacağı, hangi türde olacağı, diğer oyunlardan farklı kılan özellikleri önceden planlamak gerekmektedir. Oyun çeşitlendirip özelleştirdikçe daha fazla ilgi görece unutulmamalıdır.

2.Plana Uygun Motor Seçin Motor Seçin

Birçok farklı oyun motoru ve farklı özellikleri arasından oyun motoru seçimi önemlidir. Kullanışlı ve oyuna uygun olması seçim aşamasında önemlidir.

 • Unity: Oyun geliştiriciler için sunduğu zengin kaynaklar Unity motorunu ayrıcalıklı kılmaktadır. Kullanımı ve yayınlanması ücretsizdir. Program dili olarak C# kullanılmaktadır.
 • Unreal Engine: Unity gibi Unreal Engine motoru da sektörün önde gelen oyun yazılımlarındandır. Program dili ise C++ kullanılmaktadır.
 • GameSalad: Kodlama ile alakası olmayan kişiler için GameSalad motoru önerilmektedir. Sürükle bırak işlemi ile kolaylıkla yapılmaktadır. Yapılan içerikler üst kalite olmasa da bu oyun motoru ile çıkan birçok oyun bulunmaktadır.

3.Uygun Programlama Dili Öğrenin

Oyun motoru seçildiğine göre oyun motoruna uygun programlama dili öğrenilmelidir. Unity seçildiyse temel seviyede C# program dili öğrenilmelidir. Unreal Engine oyun motoru seçildiyse C++ dili temel seviyede öğrenilmelidir. Ücretsiz programlama dili eğitimi almak için ‘’freeCodeCamp.org’’ gibi sitelerden yardım alınması önerilmektedir.

4.Projeye Başlayın

Projeye adım atıldığında korkmamak ya da yarım bırakmamak için işlemler başta basit tutulmalıdır. Basit grafikler oyuna dahil ederek ve yine bu grafiklere tekabül eden basit mekanikleri kodlayarak başlanması önerilmektedir. Bir süre sonra dengeye oturacak ve işler daha hızlı ilerleyecektir.

5.Oyuna Ait Görselleri Hazırlayın

2D görsel tasarlamak için Phtoshop ve Illustrator ideal programlardır. Eğer 3D oyun yapılacaksa Maya ya da 3ds Max Adlı programlara bakılmalıdır. Birçok oyun geliştirici ortak kullanıma açılmış görsellerden faydalanmaktadır. Eğer bütçe varsa dış kaynak sağlayıp bu işerden anlayan kişiler ile çalışılmalıdır.

6.Oyunu Özelleştirin

Farklı mekanikler, farklı karakterler, farklı mekanlar ve seviyeler gibi özellikler getirilmelidir. Diğer oyunlardan farklılaşmak için bu tür konular üzerinde düşünüp oyuna farklı mekanikler eklenmelidir.

Mobil Oyun Hangi Dil ile Yapılır?

Oyunların kendine ait Assembly, C, C++, C#, JAVA Pyhthon ve Lua gibi programlama dilleri bulunmaktadır. Kendilerine ait artıları ve eksileri olsa da bu tür programlama dillerini öğrenmek için İngilizce öğrenmek önemlidir.

Telefondan Oyun Yapmak Mümkün Mü?

Telefondan oyun yapmak Struckd 3D Game Maker uygulaması indirilmelidir. Siteye gitmek için buraya tıklanmalıdır. Bu oyunun, basit bir oyun olacağını bilmeniz gereklidir.

Mobil Oyun Yapmak İçin Hangi Program?

 • Unity: Dünyanın en çok kullanılan mobil oyun yapma programı arasında yer almaktadır. Çok zengin kaynaklara sahip olmasının dışında hızlı şekilde mobil oyun yapımı sağlamaktadır.
 • Unreal Engine: Son zamanlarda en popüler oyun motorudur. Basit mobil oyunlar yapıldığı gibi güzel ve karmaşık oyunları da desteklemektedir.
 • Armory: Özellikle mobil oyunlar için geliştirilmiş bir oyun motorudur. Genellikle 3 boyutlu oyunlar için kullanılmaktadır.

Unity ile Mobil Oyun Yapılır Mı?

Unity ile mobil oyun yapmak mümkündür. Fakat C# programlama dili öğrenilmelidir. Udemy.com gibi sitelerde ücretli eğitimi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Sevgiliyle Oynanabilecek Oyunlar

Content Director

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir