İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Mobil Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır? 5 Tüyo

Mobil Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır? 5 Tüyo

5 taktik ile daha az internet harcayabilirsiniz.

mobil veri tasarrufu

Mobil veri tasarrufu, internetinizin paketini daha uzun süre kullanabilmeniz için yapılması gereken bir işlem. İnternette gezinirken yüksek boyutlu görseller, videolar ve veriler ile internet tarifeniz hızlı bir şekilde bitebilir. Eğer, mobil internet tasarrufu yapmak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazımız sizler için.

 Hücresel Veri Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  • 1.Tüyo: Mobil veriye kullanım sınırı koyun.
  • 2.Tüyo: Arka plandaki uygulamaları kontrol edin.
  • 3.Tüyo: Otomatik oynatmayı kapatın.
  • 4.Tüyo: Otomatik güncellemeleri devre dışı bırakın.
  • 5.Tüyo: Wi-Fi bağlantılarını değerlendirin.

1.Tüyo Mobil Veriye Kullanım Sınırı Koyun

Kontrolünüz dışında gerçekleşen veri kullanımlarını sınırlamak ve engellemek için kullanabileceğiniz bir çözüm yöntemidir. Mobil veri tasarrufu yapmak için ‘’Mobil veri’’ bölümüne girin. Bu bölümde sınır noktasını oluşturun.

Kullanım miktarınız belirlediğiniz bölüme gelince otomatik olarak bilgilendireceksiniz. Verilerinizi düzenli olarak takip etmeniz büyük avantaj sağlar.

2.Tüyo Arka Plandaki Uygulamaları Kontrol Edin

Arka plandaki uygulamalar haberiniz olmadan internet harcayabilir. Bu durumun tespiti için veri kullanım sayfasına giriş yapın. Bu bölünde hangi uygulamanın ne kadar veri tükettiği hakkında bilgiler gözünüze çarpacaktır. Buradan veri kullanan uygulamaları tespit edin ve kaldırın. Eğer, işe yarar bir uygulamaysa arka planda çalışmasına izin vermeyin.

mobil veri

3.Tüyo Otomatik Oynatmayı Kapatın

Bazı sosyal medya platformlarında gezindiğinizde videolar otomatik olarak açılacaktır. Otomatik olarak açılan videolar ise hücresel veri kullanımı yapacaktır. Bu nedenle hangi sosyal medya platformunu kullanırsanız kullanın mutlaka ‘’Otomatik oynatma’’ özelliğini devre dışı bırakın. Mobil veri tasarrufu için en önemli madde arasında yer alır.

4.Tüyo Otomatik Güncellemeleri Devre Dışı Bırakın

Otomatik güncelleme seçeneği ile mobil veriniz ile güncelleme yapılabilir. Bir güncellemenin boyutunu düşündüğümüzde bu ciddi oranda sizi yıpratır. Güncelleme ayarlarına girin ve sadece Wi-Fi’ye bağlı olduğunda güncelle seçeneğini ayarlayın.

5. Wi-Fi Bağlantılarını Değerlendirin

Çevrenizde Wi-Fi noktaları varsa mutlaka değerlendirin. Ücretsiz internet varken neden mobil veriye  bağlanasınız ki?

Son olarak ise; çekmeyen yerlerde mobil veriyi açmayın. Telefon az çekiyorsa ve mobil veri açıksa daha fazla internet harcayacağını iyi bilmeniz gerekir. Telefonunuzdaki virüsler de yüksek hücresel veri kullanımına sebebiyet verebilir. Xiaomi virüs temizleme ve Oppo virüs temizleme yayınlarımız size yardımcı olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ankara Yıldırım Beyazıt Üni / Sosyoloji mezunu. Sosyal Medya Uzmanı ve Seo Makale Yazarı.

Yorum Yap