Xiaomi, Kamera Lensiyle Kullanılabilen Akıllı Telefonunu Tanıttı

Xiaomi, Kamera Lensiyle Kullanılabilen Akıllı Telefonunu Tanıttı

Akıllı telefon ile kamera arasında bir yerde duran bir konsept, Xiaomi tarafından yakın zamanda ortaya çıktı. Esasen Xiaomi 12S Ultra’nın yeni bir versiyonu olan bu cihaz, belirli Leica lensleriyle uyumlu olmasıyla da farklılık gösteriyor.

Leica ile işbirliği içinde oluşturulan yeni üst düzey akıllı telefonlar olan Xiaomi 12S, 12S Pro ve 12S Ultra, geçen yaz Xiaomi tarafından tanıtıldı. İkincisi, yeni 1 inçlik IMX989 sensörüyle üst düzey kameraların zaten sunduklarına daha da yaklaştı.

Bu Xiaomi Konseptiyle, Bir Telefon Tam Teşekküllü Bir Kamera Lensiyle Kullanabilir

Çinli üretici, Xiaomi 12S Ultra’yı temel alan yeni bir fikirle akıllı telefonlar ve kameralar arasındaki çizgiyi bir kez daha bulanıklaştırdı. Bu değiştirilmiş akıllı telefon, yalnızca bir tane değil, iki adet 1 inç sensör kullanmakta. Bunlardan biri, diğer sensörlerde görülebilen geleneksel lenslerin yerini alıyor. Ve dairesel fotoğraf modülünün merkezinde mevcut. Bu, Leica lensleriyle mükemmel uyumluluğu sağlarken dış ışığı doğrudan yakalamasını mümkün kılıyor.

Xiaomi 12S Ultra ilk tanıtıldığında herkes Leica lenslerini dairesel fotoğraf modülüne monte edebilmeyi bekliyordu ve Çinli üretici şimdi bunu başarıyla gerçekleştirdi. Xiaomi, telefonun yapısını güçlendirerek ve bir lens tutucu ekleyerek akıllı telefonunu Leica M serisi lenslerle uyumlu hale getirdi.

Bu nedenle, çekim yapmak için tüm bu lensleri bir akıllı telefonun arkasına takmak kolaydır. Fotoğraf modülüne yerleştirildiklerinde, lensler basitçe yerlerini alırlar. Xiaomi ayrıca, safir kristal koruması sayesinde fotoğraf modülünün artık çiziksiz olduğundan da bahsediyor.

Şu an için bu akıllı telefonun basit bir konsept olduğu açık. Ve Xiaomi’nin yakın zamanda böyle bir ürünü tanıtması pek olası değil. Ancak, bize Çinli şirketin neler yapabileceğine dair bir ipucu veriyor. Ve ileri teknoloji akıllı telefonların gelecekteki potansiyel yönünü belirlemekte. Yine de, bu Leica lenslerinin sıklıkla 5000 doların üzerinde satışta olduğunu belirtmeliyiz. Veya akıllı telefonun kendisinin maliyetinin 5 katından fazla. Bu nedenle, hem ülkemizde hem avrupada halkın bu ürünü alabilmesi pek de kolay olmayacak. Ancak bazı üreticilerin akıllı telefon fotoğrafçılığının sınırlarını zorlamaya çalıştığını görmek cesaret verici.

Dijitekno.com kurucusu, admin ve editörü. İşbirliği için : dogancanguden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir