Xioami Hoparlör Temizleme Özelliği Aktif Etme Nasıl Yapılır?

Xioami Hoparlör Temizleme Özelliği Aktif Etme Nasıl Yapılır?

Xioami hoparlör temizleme özellikle uzun süreli kullandığınız telefonunuzda oluşmaktadır. Bu durumun nedeni genel olarak uzun süreli biriken kir ve tozdur. Xioami telefonlarında ses az geliyor problemini çözmek için 2 çözüm yöntemi vardır. İlki gelenekseldir, ikincisi ise daha tekniktir.

Çözüm 1: Üflemek, Hava Tutmak ve Cihazı Silmek

En ilkel ama en etkili yollardan biri olarak karşımıza çıkan bu çözümde yapmanız gereken telefonunuzun hoparlör bölümünü kulak çöpü yardımıyla silmektir. Üflediğinizde tozlar uçuşacak ve görünebilir yüzeye dolacaktır. Görünebilir bir şekilde durduğunda da kulak çöpü yardımıyla cihazın hoparlör bölümünü silmeniz gerekmektedir.

Çözüm 2: Active Launcher Kullanmak

Active Launcher uygulaması cihazınızın temizleme işlemlerini yapmanız için size yardımcı bir uygulamadır. Çalışma biçimi ve etkinliği de oldukça etkilidir. Launcher kullanarak cihazı temizlemek için;

 • Adım 1: İlk olarak cihazınızın menüsünü açın.
 • Adım 2: Burada “Google Play Store” uygulamasını bulun ve giriş yapın.
 • Adım 3: Arama paneline “Active Launcher” yazın.
 • Adım 4: Karşınıza gelen panel üzerinde en üstte bulunan uygulamayı indirir.
 • Adım 5: Telefona inen uygulamayı açın ve başlatın.
 • Adım 6: Şimdi açılan uygulamada arama bölümüne İngilizce olarak “SPEAKER” yazmanız gerekmektedir.
 • Adım 7: “com. android.settings.Settings$SpeakerSettingsActivity” paneli karşınıza gelecektir. Bu panele tıklayın.
 • Adım 8: “Hoparlörü Temizleme” sayfası açılacak. Bu Sayfa açıldıktan sonra etkinleştirin. Sonrasında da 30 saniye boyunca cihazı sağa ve sola olmak üzere hafifçe sallayın.
 • Adım 9: Bu işlemi 3-5 kere tekrar edin. Ancak telefonunuz çok kirli bir durumdaysa günde 1-2 kez daimi olarak yapmanızda fayda bulunmaktadır.
thumbnail
Önerilen Yazı
Xioami Şarj Animasyonu Değiştirme Nasıl Yapılır? Nasıl Açılır?

Xioami Hoparlördan Ses Gelmiyor

Xioami hoparlörden ses gelmiyor gibi bir sorun genellikle sahip olduğunuz cihazın hoparlörünün kullanım dışı olması ya da çok kirli olmasından kaynaklanmaktadır. Eğer kirlilikten kaynaklanan bir durum söz konusu ise yukarıdaki adımları teker teker uygulayarak cihazınızı temizlemeniz gerekmektedir. Hoparlör temizleme adımları sırasıyla yapıldığında cihazınız daha iyi bir duruma gelecektir.

Not: Terli eller ve kirli ortamlardan dolay zamanla Xioami hoparlör tıkanmasına neden olabilmektedir.

Ancak hiçbir şekilde düzelme yoksa cihazı servise götürmek gerekmektedir. Bir hasar olması ve bu hasardan dolayı cihazı kullanamamanız mümkündür. Telefoncunuzu seçerken sizi kandırmadığından emin olmanız gerektiğinden bu işi sizin için güvenilir bir şekilde yapan Xioami servislerine gitmeniz daha doğru bir seçenek olmaktadır.

Xioami Hoparlör Ses Ayarı

Xioami telefonunuzu temizledikten sonra ses ayarını istediğiniz gibi yapmanız mümkündür. Ses ayarı aşağıdaki adımları takip ettiğinizde kolaylıkla yapılmaktadır.

 • Adım 1: Xioami telefonunuzun menüsüne girin.
 • Adım 2: Cihaz üzerinde “Ayarlar” uygulamasını bulun.
 • Adım 3: Arama paneline “Ses” yazın.
 • Adım 4: Çıkan seçenekler üzerinden “Ses Efektleri” bölümüne giriş gerçekleştirin.
 • Adım 5: Açılan pencerenin en alt bölümüne giriş yaparak “Sesi Kulaklığa Göre Ayarla” seçeneğine basın. Bu adımlar sizin hem ses ayarınızı hem de hoparlör ayarınızı sağlamanız için size yardımcı olmaktadır.

Keşfedin: Xioami Ahize Sesi Yükseltme 

Content Director

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir