GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?

GeForce Now Nedir? Nasıl Kullanılır?
GeForce Now Nedir Nasil Kullanilir

Uzun yıllardır bilgisayar donanımlarının artan fiyatından ötürü güncel oyunları çoğumuz oynayamaz, oynasak bile grafik ayarlarını en düşüğe çekip oynamak zorunda kaldık. Son dönemlerde Google Stadia uygulamasını çıkaracağını duyurunca Nvidia kolları sıvadı ve GeForce Now’ı çıkarmaya karar verdi. Nvidia bu streamin oyun servisini çıkarınca artık donanıma falan gerek kalmadan tüm oyunları oynayabileceğimizi duyurdu. Peki bu sistem nedir? Nasıl çalışır? haberin devamında.

Oyun dünyasının artık tamami ile yeni bir çağa girmesi ile birlikte PC, xBox, Playstation gibi sistemlerde harika grafiklere sahip oyunlar piyasaya çıkıyor. İşin güzel yanlarından bir diğeri ise bu cihazlarda oyunların çoğu artık mobil versiyon olarakta kullanıcıların önüne çıkmakta. “Grafikler harika ama sistem kötü kanka napıcaz?” diyenlerin yardımına harika bir sistem olan GeForce Now koşuyor. Bu sistemde bizden bir kullanıcı oluşturmamız isteniyor, daha sonra ise uygulama kütüphanesinde bulunan oyunların tümünü bilgisayarımıza dahi kurmadan oynayabiliyoruz. Peki nasıl? Nvidia’nın Yurtdışında sunucuları mevcut ve üyeliğimizi oluşturulduktan sonra bir sunucu bilgisayarına bağlanıyoruz. Ve ücretsiz hesaplara tanımlı oyunları oynama hakkına erişiyoruz. Az öncede dediğimiz gibi herhangi bir şekilde oyunu indirmenize gerek yok!

nvidia geforce now nedir dijitekno

Örnek vermek gerekirse uzun süredir yakın zamanda çıkan Cyberpunk2077‘yi oynamak istiyorsunuz ama bilgisayarınızda yer yok veya sisteminiz desteklemiyor. İşte GeForce Now bu anlar için burada. Cihazınızda yer olmasa veya sisteminiz yeterli olmasa bile bu uygulama sayesinde oyunu en üst grafik ayarlarında dahi oynayabiliyorsunuz..

Ancak her güzelinde bir kusuru vardır dimi? Oyunları bir streaming server üzerinden oynadığınız için görüntü kalitesi Youtube üzerinden 1080p kaliteymiş gibi gelebilir. Fakat buna rağmen tek oyunculu oyunlarda  gecikme süresi oldukça yeterli seviyede.

GeForce Now Fiyatı Ne Kadar?

Sistemi tam anlamı ile kullanmak için belli bir ücret gerekiyor ancak şimdilik ücretsiz bir şekilde deneme fırsatınada sahibiz. Dilerseniz önce ücretsiz bir hesapla giriş yapıp performansını deneyebilirsiniz. İsterseniz de 6 Aylık paketini 27.45€ karşılığında sistemi sınırsız bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ücretsiz üyelik seçeneğinde oyun grafiklerinde RTX seçeneği mevcut değil yani her ne kadar FHD oynasanız bile RTX zevkini bilen bilir. Bunun yanısıra oyunlara erişim süremiz 1 saat. Yani 1 saat sonunda sistemi yeniden başlatıp kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Hem kendi sağlığımız hem de cihaz sağlığı acısından en iyisi bu olsada bizim gibi oyunkolikler bir oturuşta oyunu bitirmeye çalışıyoruz. Ücretsiz üyeliklerin tek eksikleri bu yönde.

GeForce Now Ne Kadar İnternet Harcıyor?

Ülkemizde internet hız ve kota problemleri yüzünden en merak edilen sorulardan bir taneside aslında bu. Maalesef eğer Superbox veya kotalı bir internet kullanıcısı iseniz fatura geldiğinde biraz canınız yanabilir. GeForce Now üzerinden oynadığımız bir oyun 1 saat sonunda ortalama 4GB-12GB arası bir internet tüketiyor fakat sistemin görüntü aktarım kalitesini ayarlara girip ayarlayabilirsiniz.

geforce now internet kullanimi 1

Nvidia tarafından resmi bir açıklama yapılmasa dahi internet hızı konusunda şimdiye kadar bir çok yorum yapılmış durumda. Bazı kullanıcılar 16Mbit ile hiç bir sıkıntı yaşamadığını belirtirken, bazı kullanıcılar 50Mbit’de dahi bazı kasma ve donmalar, görsellerde pikselleşme yaşadığını belirtmekte. Bu durum sunucunun doluluk oranı ve internet hızınıza göre değişkenlik gösterebiliyor.

Nvidia GeForce Now Hakkında Bizim Düşüncelerimiz Neler?

7 cihazın bağlı olduğu sistemimizde test ettik, bu cihazlarımızıda aktif olarak kullandık videolar izledik indirmeler yaptık. Tek Kullanıcılı Oyunlar için herhangi bir sıkıntı yaşamadık hatta beklediğimizin çok üstünde bir performans ile karşı karşıya kaldık. Fakat Çok Kullanıcılı Oyunlar oyunlar için aynılarını söylemek mümkün değil daha hızlı ve anlık tepki vermemiz gereken oyunlarda şimdilik kaliteli bir performans gösteremiyor. Belki sunucu ile olan uzaklığımızdan belki de internet hızımızdan kaynaklı.

Son cümlelerimize gelecek olursak, oynayıp bitirdiniz ama bazı noktalar aklınıza takıldı veya oyunu çok sevdiniz ve tekrar oynamak istediniz ama sırf bunun yüksek boyutlu bir oyunu indirmek istemediniz, harika bir oyun ile karşılaştınız fakat sisteminiz bunu oynamanıza izin vermiyor. Artık bunların hiç birisini dert etmenize gerek yok. İstediğiniz zaman cihazınızı açın en sevdiğiniz oyunları mükemmel grafik kalitesinde tekrar tekrar oynayın. Henüz sistem için tüm oyunlar mevcut olmasada tüm popüler oyunlar bulunmakta. Düşünsenize 6 Aylık 27.45€’ya 50 Bin TL değerinde bir sisteme sahip oluyorsunuz. Mobil versiyonuda mevcut olan bu sistemin indirme linklerini hemen aşağıda!

Windows

MacOS

Android

IOS (BETA)

Dijitekno.com kurucusu, admin ve editörü. İşbirliği için : dogancanguden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir