iPhone Uygulama Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır? 5 Adım

iPhone Uygulama Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır? 5 Adım

iPhone uygulama önbellek temizleme işlemi için yapılması gereken adımlar şunlardır:

 • Adım 1: “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Adım 2: “Genel” menüsüne geçiş yapın.
 • Adım 3: Buradan “iPhone Saklama Alanı” menüsünü açın.
 • Adım 4: Önbelleğini temizlemek ya da kaldırmak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Adım 5: “Uygulamayı Yeniden Yükle” ya da “Uygulamayı Sil” seçeneğine dokunun ve karşınıza çıkan bildirimi onaylayın.

ios uygulama onbellek temizleme

Bu işlem sayesinde uygulamanın bütün önbelleği silinebilmektedir. Ancak uygulama yeniden yüklendiğinde ya da uygulama aracılığı ile gelen medya ve dosyaların yeniden yüklenmesi ile önbellek yeniden dolabilmektedir. Bunun için uygulamanın ayrıca açılıp, kendi ayarlar menüsünden bütün verilerin silinmesi gerekmektedir. iOS uygulama önbellek temizleme süreçleri bu şekilde yapılmaktadır.

iPhone Safari Önbelleği Nasıl Temizlenir?

iPhone safari önbelleği temizleme işlemi için yapılması gereken adımlar şu şekildedir:

 • Adım 1: “Ayarlar” uygulamasını açın.
 • Adım 2: “Safari” sekmesine geçiş yapın. (Arama çubuğuna yazarak da menüyü açabilirsiniz.)
 • Adım 3: Menünün aşağılarında bulunan “Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Sil” seçeneğine dokunun ve karşınıza çıkan bildirimi onaylayın.

iphone onbellek

Bu işlem ile birlikte iPhone cihazında Safari uygulamasındaki bütün geçmiş veriler, çerezler ve web site verileri temizlenmiş olmaktadır. Bu işlemin ardından Safari ile açtığınız ve kaydedilmiş verilerine ulaşılamayacağından ötürü, hesap girişlerinde yeniden giriş bilgilerin sağlanması gerekmektedir. Sürekli olarak “Gizli Sekme” ile giriş yapıldığında önbelleğe herhangi bir veri yüklenmediğinden ötürü bu işleme olmamaktadır.

iPhone Uygulama Verileri Nasıl Temizlenir?

iPhone uygulama verilerini temizlemenin iki yolu bulunmaktadır. Bunlardan ilki uygulamanın “Ayarlar” kısmından verilerinin temizlenmesiyle, ikincisi uygulamanın tamamen silinmesiyle gerçekleşmektedir. iPhone cihazlarda temel uygulamalar doğrudan “Ayarlar” uygulamasının ana menüsünden temizlenmektedir. Bunlar “Safari”, “Notlar”, “Ses Kaydedicisi” gibi uygulamalardır. Üçüncü taraf uygulamaları için yapılması gereken, iPhone’un “iPhone Depolama” menüsüne erişmek veya uygulamayı ana menüden doğrudan kaldırmaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
iPhone Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

iPhone Önbellek Temizlenirse Ne Olur?

iPhone önbellek temizlenirse, iPhone cihazda ilgili uygulamayla ilgili bütün kayıtlı veriler, şifreler ve medyalar telefondan kaldırılmaktadır. Bu durum cihazın uygulama açık iken yavaşlama, donma ve yavaşlayan veri işleme hızını düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Pek çok uygulama, kendi önbelleğini internet veri ağında ayrıca sakladığından ötürü, önbellek temizlense bile eski verilere yeniden erişilebilmektedir. İnternet tarayıcısı ile yapılan önbellek temizleme işlemleri, eğer saklanan veri çok kalabalık ise, tarayıcının çok daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

iPhone Instagram Önbellek Nasıl Temizlenir?

iOS Instagram önbellek temizleme işlemi cihazdan değil, bilgisayardan iTunes üzerinden yapılmaktadır. Bunun için yapılmasını gereken adımlar şunlardır:

 • Adım 1: iPhone cihazınızı bilgisayarınıza bağlayın.
 • Adım 2: Telefonunuzu ilk defa bağlıyor iseniz, bağlantı kablosunu taktıktan sonra karşınıza çıkan bildirimdeki “İzin Ver” seçeneğine dokunun.
 • Adım 3: Bilgisayarınızdan “iTunes” uygulamasını açın.
 • Adım 4: “Uygulamalar” menüsünden “Instagram” uygulamasını bulun ve tıklayın.
 • Adım 5: Ekranın aşağı kısmında bulunan “Önbellek Temizleme” seçeneğine dokunarak işlemi gerçekleştirin.

Bu işlemin ardından Instagram verileriniz telefondan kaldırılmış olmaktadır. Uygulamanın kullanımı sırasında ısınma ve yavaşlama gibi sorunlar yaşanıyor ise önbellek temizleme işlemiyle bu sorun çözülebilmektedir. Sorun aynı şekilde devam ediyorsa, bunun sebebi başka uygulamalardan da kaynaklanabilmektedir.

Keşfedin: iPhone format atma

Content Director

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir