iPhone X’de NFC Var Mı? 4 Adımda Nasıl Açılır?

iPhone X’de NFC Var Mı? 4 Adımda Nasıl Açılır?

iPhone X’de NFC vardır. iPhone telefonun pek çok modelinde NFC özelliği bulunmaktadır. NFC özelliği kullanıcıya ödeme kanallarında rahatlık sunmaktadır ve aynı zamanda diğer pek çok temassız işlemlerde de işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır. NFC ile dünyada her ne kadar yaygın olsa da Türkiye’de henüz yaygın değildir. Teknolojinin de ilerlemesi ile Türkiye’de de yaygınlaşması beklenmektedir.

iPhone X NFC Özelliği Nasıl Açılır?

iPhone X telefonunda NFC özelliğini aktifleştirebilmek için aşağıdaki adımlar izlenilmelidir:

  • Adım 1: Telefonun “Ayarlar” uygulamasını açın.
  • Adım 2: Buradan “Denetim Merkezi” kısmına girin.
  • Adım 3: Denetim merkezinde alt kısımlarda bulunan “NFC” veya “Etiket Okuma” seçeneğinin yanındaki “+” işaretine tıklayın. (Arama seçeneğine yazarak da bulabilirsiniz.)
  • Adım 4: NFC bu şekilde aktif hale gelmektedir. Ancak kullanım sırasında manuel olarak tekrar “Denetim Merkezi” kısmına yeniden girmeniz gerekmektedir.

iPhone X Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

iPhone X NFC temassız ödeme yapabilmek için öncelikle satın alınan yerin NFC ödeme kabul edebilen yer olması gerekmektedir. Bu, satıcıya sorulmadan aşağıdaki semboller ile anlaşılabilmektedir:

iPhone X ile temassız ödeme yapabilmek için:

  • Adım 1: Manuel olarak “Ayarlar” kısmına girin.
  • Adım 2: Denetim Merkezi” kısmını açın ve “NFC ile Ödeme” kısmına dokunun.
  • Adım 3: Face ID ile kimliğinizi doğrulayın.
  • Adım 4: Telefonunuzdan onay gelene kadar telefonun üst kısmını pos cihazınıza tutun. QR ile ödemek isterseniz satıcıya QR kodunu göstermesini talep edin ve kamera seçeneğine dokunarak taramayı gerçekleştirin.

Keşfedin: iPhone 12 NFC

iPhone X NFC Gözükmüyor?

iPhone X model telefonlar için NFC okutmaları manuel olarak denetim merkezinden gerçekleştirmek gerekmektedir. iPhone X ve önceki telefon modellerinde NFC özelliği bulunmaktadır ancak “NFC Etiket Okuyucu” ekleme özelliği bulunmamaktadır.

iPhone X NFC Güvenilir Mi?

NFC özelliği kullanıcılara temassız ödeme seçeneği sunmaktadır ancak bu durum kullanıcının onayı alınmadan yapılamamaktadır. NFC özelliği çok kısa bir mesafeden ve gerekli ayarlar gerçekleştirildikten sonra kullanılabilmektedir. Bu durum sadece kullanıcının belirlediği izinler dahilinde gerçekleşmektedir dolayısıyla NFC özelliği özellikle iPhone telefonlar için oldukça güvenlidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
7 Adımda iPhone Format Atma Nasıl Yapılır? Görselli Anlatım

iPhone X NFC Ne İşe Yarar?

iPhone X NFC özelliği temassız ödeme yollarından birisidir ve kullanıcılara kolaylık sunmaktadır. NFC özelliği sayesinde banka veya kredi kartı kullanımları kartın kendisi kullanılmadan gerçekleştirilebilmektedir. NFC aynı zamanda “İstanbul Kart” için bakiye yüklemesi gibi durumlar içinde kullanılabilmektedir. Kullanıcı yanında yalnızca telefonunu bulundurarak bütün kartlarına bu özellik sayesinde erişebilmektedir.

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir