TCL Televizyon Alınır Mı? TCL Tv Kurulumu ve Ayrıntıları

TCL televizyonları hakkında merak ettiğiniz her şey tek bir yazıda.

TCL Televizyon Alınır Mı? TCL Tv Kurulumu ve Ayrıntıları

TCL televizyon, hızla büyüyen dev elektronik şirketidir ve global televizyon alanında lider konumda bulunmaktadır. TCL 1981 yılında Li Dongsheng kişisi tarafından, Çin’in Huizhou şehrinin Guangdon eyaletinde kurulmuştur. Global çapta 160 ülkeden fazla hemen hemen her kıtada faaliyet gösterir. Televizyon dışında ses sistemleri, akıllı ev aletleri gibi birçok teknoloji üretim ve geliştirme alanında uzman bir firmadır. Bu yazımızda bu köklü firmanın televizyonları hakkında detaylı bir inceleme yapacağız. Kısaca, TCL televizyon alınır mı? Sorusunun cevabını vereceğiz ancak televizyonu çoktan aldıysanız TCL televizyon kurulumu sizlerle;

TCL Televizyon Kurulumu Nasıl Yapılır?

 • Adım 1: İlk olarak TCL led tv kurulumu için, kumandanızdan ‘’Menü’’ kısmına giriş yapın ve ‘’Uydu Ayarları’’ kısmına gelin. Marka ya da model değişikliğine göre ‘’Kanal Arama- Manuel Arama ‘’ gibi yazılardan birine tıklayın.
 • Adım 2: Açılan sayfada marka ya da modele göre ‘’TP Frekansı- Alış Frekansı’’ gibi seçeneklerden biri belirecek. Beliren seçeneğe tıklayın. Boş olan kısma, yayın için 12015 değerini girin.
 • Adım 3: Aynı ekran da ‘’Sembol Oranı’’ veya ‘’Sembol Rate’’ yazan seçenek bulunur. Seçeneğin üstüne gelerek yayın için 27500 değerini girin.
 • Adım 4: Yine aynı ekranda gözüken ‘’Polarizasyon’’ veya ‘’Pol’’ yazan seçenek göreceksiniz. Burada ‘’Yatay (Horizonral)’’ seçeneğine tıklayın.
 • Adım 5: Aynı menüde bulunan, ‘’FEC Kodu’’ ayarını yapmak için kumandadan TCL için 5/6’yı işaretleyin.
 • Adım 6: Kumandanınızın ‘’Ok’’ tuşuna bütün bilgileri kaydetmiş olacaksınız. Uydu alıcısından ‘’Aramayı Başlat’’ seçeneğine tıklayın. Arama işlemi sonunda kanal listesi kaydedilir.

TCL  Televizyonun Özellikleri

TCL televizyonun özellikleri fiyata göre farklılık gösterebilmektedir ancak genel olarak aşağıdaki gibidir;

 • TCL, yüksek çözünürlüklü dijital istasyonlara sahip bir cihazdır. Birçok yabancı kanalı HD izleme imkanı sunar.
 • Elektronik program rehberi sayesinde tüm cihaz değişikliğini size gösterir ve sonraki güne ait programları göz atmanıza olanak tanır.
 • Tüm analog ve şifresiz dijital istasyon kanallarını kendi bünyesinde işleyebilme özeliği bulunur. Televizyonun içinde tümleşik dijital istasyonlarından aldığı verileri işleyip, üstün ses ve görüntü kalitesine dönüştürür.
 • Harici disk, USB çubuğu televizyonun bağlantı noktasına bağlantı kurabilirsiniz. İstediğiniz dosya biçimlerini (MP4, MP3 gibi) dilediğiniz gibi oynatabilirsiniz.
 • Zaman kaydırma özelliğini (Bazı ürünlerde bulunmuyor) kullanarak herhangi bir programı hızlandırabilir ya da durdurabilirsiniz.
 • Herhangi bir kanalda kısıtlama yoksa programı kaydedebilirsiniz. TCL led tv tarafından dönüştürülür ve USB bellek ortamına kayıt edilebilir.
 • İnteraktif programlar sayesinde internet servislerini daha rahat kullanabilirsiniz.

tcl

TCL’nin Global Alandaki Performansı

 • 22 Üretim tesisleri
 • 2 adet global satış hacmi sıralaması
 • 160 ülkeden ve bölgeden fazla iş kapsamı
 • Dünya çapında yaklaşık 75 bin çalışan
thumbnail
Önerilen Yazı
Onvo TV Nerenin Malı? Kimin? Alınır mı? Tüm Yorumlar

TCL Tv Kullanıcı Yorumları

Ne kadar ülkemizde bilinmese de fiyat performans olarak yurt dışında özellikle ABD pazar alanında en çok televizyon üreten 1. firma oldu.  Fransa’da ise 3. sırada yer aldı.

Türkiye’de ise Eylül ayında satışa başlayacak olması büyük ses getirdi. Tüketiciler firmayı merakla beklese de akıllarına gelen ilk soru fiyatın ve performansın ne olacağı oldu.

Genel olarak TCL tv yorum içerikleri olumlu olsa da tüketicilerin akıllarında soru işaretleri kalıyor.

126cm, 4K çözünürlüklü, 50 inc ekran boyutu, dahili uydu alıcı, UHD Android Smart tv özellikleri bulunan televizyonun fiyatı yaklaşık 4.400 TL fiyatına sahip. Firma Türkiye’ye tamamen geldiğinde fiyatlar da mutlaka değişiklikler olacaktır.

TCL TV Şikayet Yorumları

 • HBB Portal uygulaması açıkken kanal değiştirip TCL kanalına geldiğinde televizyon kumandasının bazı yön tuşları çalışmama sorunu ile karşılaşan tüketiciler mevcut. Teknik servis ile iletişime geçildiğinde alt yapı kaynaklı sorun olduğu söyleniyor. Firma Türkiye’ye resmi açılışını yaptığında bu sorun çözülebilir.
 • Firmanın kendi kanalındaki programlarının dublajı kötü olması nedeniyle televizyona orijinal dil desteği getirilmesi isteniyor.
 • En çok şikayet alan konu televizyondan ziyade kendi kanalları, uzun süren reklamlar ve aynı bölümlerin sürekli tekrar etmesi.

TCL Televizyon Fiyatları

TCL televizyon fiyatlarını görmek için bizim önerimiz Cimri’dir. Çünkü, bu sitede en uygun fiyatlı TCL televizyonu bulabilir, satın alabilirsiniz. Fiyatlarla karşılaştırma yapan siteye gitmek için buraya tıklamanız yeterlidir.

tcl

TCL Servisi

Firmanın servisine ulaşmak isterseniz https://www.tcl.com/tr/tr/support-centre.html adresinden ya da 0850 20 99825 (0850 20 99 TCL) numarasını arayarak ulaşabilirsiniz. Aradığınızda TCL TV çağrı yönetim merkezinden hizmet alırsınız.

Ürün kullanıcı hatası kaynaklıysa garantinin dışına çıkar. Eğer üretim sırasında arıza gerçekleşmiş ise garantisi devam eder.

TCL Televizyon Garanti Şartları

1)  Garantinin süresi, malın teslim tarihinden itibaren geçerlidir. Garanti süresi 2 yıl olarak belirlenmiştir.

2)  Ürünün tüm parçaları garanti kapsamındadır.

3)  Malın ayıplı olması durumunda tüketici, 6502 sayılı kanunun 11. Maddesine göre

 • A) Sözleşmeden dönme,
 • B) Satış bedelinde indirim isteme,
 • C) Ücret ödemeden onarım talebi,
 • D) Satılan ürünün ayıpsız (sağlam mal) ürün ile değiştirilmesini isteme haklarından birini kullanabilir.

4) Tüketici bu haklardan ücretsiz onarım hakkını seçerse satıcı: işçilik masrafı, parça masrafı gibi benzer durumlardan ücret talep edemez.

5) Tüketici, ücretsiz onarım hakkını seçerse malın;

 • Garanti süresi devam ettiği sırada bozulması,
 • Tamir için gereken azami sürenin aşılması,
 • Tamir etmenin mümkün olmadığı, yetkili servis, üretici ya da ithalatçı tarafından rapor ile belirtilmesi durumunda; tüketici ürünün bedel iadesini, kusur oranında indirimini ya da imkan bulunuyorsa ayıpsız ürün ile değiştirilmesini talep edebilir.

6) Tüketiciye garanti belgesi verilmemesi durumunda Tüketici Hakem Heyetine ya da Tüketici mahkemesine başvurabilir.

7)  Garanti, sadece garanti kartı ve orijinal satın alma faturası sunulduğunda geçerlidir.

8) Ürün üzerinde yetkisiz uyarlamalar ya da düzenlemeler yapılırsa garanti kapsamına girmez.

TCL TV Güvenilir Mi?

Türkiye’ye yeni giren bir firma olmasına rağmen dünyanın birçok yerinde fabrikası ve çalışanları bulunuyor. TCL tv yorumları fiyat ve performans bakımından gayet yeterli buluyor. Ayrıca köklü bir firma olduğu için sıkıntı yaşanılan durumlarda yetkili servisleri yardıma geliyor.

Üründe herhangi bir sıkıntı ya da çalışmama durumu ile karşılaştığınızda isterseniz ürünü alıyor, isterseniz ücretsiz tamir ediyorlar.

TCL TV Sitesi

Firma, Türkiye pazarına girdikten sonra bilgilendirme yapmak amacı ile Türkçe bir site ile karşımıza çıkmaktadır. Televizyonlar hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak firmanın web sitesine gidebilirsiniz.

tcl tv

Content Director

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir