Modemde DSL Ve İnternet Işığı Yanmıyor

Modemde DSL Ve İnternet Işığı Yanmıyor
modemde internet isigi yanmiyor

İnternet günümüzde hayatımızın her alanına girmiş vaziyettedir. Bu nedenle herhangi bir sorun olması, pek çok işimizin yarım kalmasına neden olur. Bunlardan bir tanesi de DSL ve internet ışığı yanmıyor Türk Telekom tarzı sorunlardır.

Bu tip problemler her modem üzerinde gerçekleşebileceği için TP Link modem internet ışığı yanmıyor gibi şikâyetler de mevcuttur. Modem markanız ne olursa olsun, bunların çözümü aynıdır. Peki, modem DSL ve internet ışığı yanmıyor çözümü ne?

Modemde DSL ve İnternet Işığı Gitmesi Nedenleri Nelerdir?

Modemde internet ışığı yanmıyor diyorsanız, öncelikle nedenlerin birden fazla olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca bu nedenler, DSL ışığı yanıp sönüyor probleminde de görülen, ortak sebeplerdir.

  1. ADS ve Vdsl problemi,
  2. Modem kaynaklı problemler,
  3. Telekom tarafından kaynaklanan sorunlar,
  4. Ankastre sorunu,
  5. İç tesisat sorunu,
  6. Kablolama problemi,

Şeklinde olabilir. Peki, Zyxel modem ışığı yanmıyor ve DSL ışığı yanıp sönüyor çözümü nedir?

İç Tesisat Sorunu

Eğer duvarda bulunan telefon hattınızdan çıkarak, ankastre kutunuza varan kablonun sorunu varsa, internet bağlattım DSL ışığı yanmıyor sorunu yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla profesyonel bir elektrikçiden destek alarak, iç tesisatınızı kontrol etmeniz gerekir.

Kablolama Problemi

Şayet modem cihazının, arka tarafında bulunan kabloda bir sorun varsa, DSL ışığı yanıp sönüyor sorunu ortaya çıkacaktır. Bu nedenle öncelikle telefon kablonuzu kontrol ederek, bir problemin olup, olmadığını anlamanız gerekir.

Telekom Tarafından Kaynaklanan Sorunlar

Eğer telekom üzerinde bir alt yapı çalışması varsa DSL ve internet ışığı yanmıyor Türk Telekom sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun için bir arıza kaydı oluşturmanız ve ekip talebinde bulunmanız gerekir.

modem dsl isigi yanmiyor

Ankastre Sorunu

Eğer telefon kablonuz ile Türk Telekom hattı buluşmuyorsa internete giremeyebilirsiniz. Bunun için de arıza kaydı oluşturarak, yardım istemeniz gerekir.

ADSL – Vdsl Problemi

Modemde DSL ışığı yanmıyor ya da DSL ışığı yanıp sönüyor diyorsanız, bunun bir nedeni de ADSL – Vdsl problemidir. Bunun için hattınızı öğrenip, modeminiz tarafından bunun desteklenip, desteklenmediğini soruşturmanız gerekir. Zira modeminiz ADSL tipse ancak internetiniz Vdsl ise internet sorununuz yaşanacaktır.

Bunu önlemek için ilk önce hem ADSL hem de Vdsl uyumlu bir modem edinmeniz gerekir.

Modem Kaynaklı Problemler

Eğer problem modeminizdeyse de bu sorunların yaşanması muhtemeldir. Dolayısıyla modeminizi kontrol ederek, bir sorunun olup, olmadığını öğrenmeniz gerekir. Eğer kutuda bir sorun görünmüyorsa, yeni bir modemde denemek önerilir.

Kedileri seven, çay bağımlısı, teknolojinin içinde yaşayan, en az andromeda kadar parıltısı olan birisi fakat bunu kendisi seçmeyen ve araştırmayı, yazı yazmayı çok seven birisi.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir