Televizyonda Ses Var Görüntü Yok 7 Çözüm Yöntemi

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok 7 Çözüm Yöntemi

Televizyonda ses var görüntü yok problemini çözmek için 7 farklı çözüm önerimiz var. Bu çözüm önerileri ile birlikte problemin üstesinden gelebileceksiniz. Televizyonda görüntü yok problemi çözüm önerileri şu şekilde;

  1. Fabrika ayarlarına geri dönün.
  2. Kopuk ya da hasarlı televizyon kablolarını kontrol edin.
  3. Televizyon ayarlarını kontrol edin.
  4. Sinyal problemlerini kontrol edin.
  5. Güç tasarruf modunu devre dışı bırakın.
  6. Televizyon panel arızasına dikkat edin.
  7. Anakart arızası olup olmadığını kontrol edin.

1.Fabrika Ayarlarına Geri Dönün

TV’de görüntü yok ses var sorununu çözmenin en kolay yöntemi fabrika ayarlarına döndürmektedir. Ekranın yan tarafında ya da arka tarafında küçük iğne deliği bulunmaktadır. İğne yardımı ile deliğe yerleştirilmeli ve  en az 30 ile 60 saniye boyunca basılı tutulmalıdır. Fabrika ayarlarına sıfırlama yeri bulunamadıysa müşteri hizmetleri aranmalıdır.

2.Kopuk ya da Hasarlı Televizyon Kablolarını Kontrol Edin

TV’de ses var görüntü yok sorunu için kablo kutusu, DVD oynatıcısı, PlayStationve Digiturk  benzeri cihazlar arasındaki kablo kontrol edilmelidir. Eğer kablo elinizde hareket ettiğinde görüntü gidip geliyorsa yeni bir kablo alınmalıdır. HDM kabloları televizyonda en çok bozulan kablolar olduğu için mutlaka kontrol edilmelidir.

3.Televizyon Ayarlarını Kontrol Edin

Televizyonu kullanırken farkında olmadan görüntü ayarları bozulmuş olabilir. Cihazdan ‘’Ayarlar’’ bölümüne ardından ‘’Grafik’’ seçeneğine girilmelidir. Menüden ‘’Görüntü Ayarları’’ kısmına girip eski seçeneklere getirilmelidir. Bilgi sahibi değilseniz kullanım kılavuzuna bakılmalıdır.

4.Sinyal Problemlerini Kontrol Edin

TV’de görüntü yok ses var ise televizyonun sinyalinden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Bu durumu kontrol etmek için başka kanala geçmek gerekmektedir. Başka bir kanalda görüntü varsa televizyonda problem yok demektir. Sinyalde problem olduğunu anlamak ve çözmek için uydunun ya da merkezi sistemin kontrol edilmesi gerekmektedir. Kablo servis sağlayıcı kullanılıyorsa servis sağlayıcı ile iletişime geçilmelidir. (Turkcell TV, Digiturk…)

5.Güç Tasarruf Modunu Devre Dışı Bırakın

Güç tasarruf modunu devre dışı bırakmak için ‘’Ayarlar’’ bölümünden kontrol edilmelidir. Güç tasarruf modundayken bazen televizyonda ses var görüntü yok problemine neden olacaktır. Güç tasarruf modu kapatıldığında sorun çözülecektir.

6.Televizyon Panel Arızasına Dikkat Edin

Televizyon panel arızalanması ya da ekranın hasarlı olması aşırı sıcaklık ve elektrik dalgalanması televizyon ekranına zarar veren etkenlerdir. Ekranda kırık olmadığı sürece bu tür arızalar tamir edilmektedir.

7.Anakart Arızası Olup Olmadığını Kontrol Edin

Anakart televizyonun beyni olan en önemli parçasıdır. Cihazdaki enerji dağılımı ve görüntü aktarımı gibi birçok yönlendirme anakart üzerinden gerçekleşmektedir. Televizyonda ses var görüntü yok sebebi genellikle anakartın bozulmasından kaynaklanmaktadır. Firmanın teknisyeni çağırıp tamir edilmelidir.

Televizyonda Görüntü Neden Gider?

Anakart arızası, kablonun bozulması, panel arızası ve sinyal kesintisi televizyonda görüntü gitmesinin temel sebeplerindendir. Bu tür sorunlarda teknisyen çağırılmalıdır. Eğer güç tasarruf modu açıksa ya da ayarlar değiştiyse televizyon fabrika ayarlarına döndürerek düzelmektedir.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok Arızası Ne Olabilir?

Televizyonda ses var görüntü yok arızası, LCD televizyonların arkasında yer alan aydınlatmanın bozulmasından kaynaklanmaktadır. Arka aydınlatmanın bozulması ekrandaki görüntünün gitmesine neden olmaktadır.

Televizyon Ekran Kararması Neden Olur?

Televizyonda ekran kararması aniden yükselen voltaj akımı ya da yedek parçanın ömrünün tamamlanmasından kaynaklanmaktadır. Tespitin doğru yapılması için teknisyenler tarafından incelenmelidir.

Bu da dikkatinizi çekebilir: TV Sinyal Yok

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir