Xioami Pil Sağlığı Öğrenme Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

Xioami Pil Sağlığı Öğrenme Nasıl Yapılır? Nereden Yapılır?

Xioami pil sağlığı öğrenme çoğu telefon kullanıcısı için oldukça önemlidir. Cihazın pil sağlık durumu, cihazı kullanım sürenizi belirlemektedir. Bununla birlikte cihazınızda zarar olmasını engellemektedir. Pil sağlığını öğrenmek için birkaç adımı takip etmeniz gerekmektedir. Bu adımlar aşağıdaki gibidir;

Adım 1: Cihazınızın arama bölümüne giriş gerçekleştirin.

Adım 2: Arama bölümüne *#*#6485#*#*  kodunu girin.

Adım 3: Burada sizin için çok önemli iki değer gözükecektir. Bu değerler: MF_05 ve MF_06 olarak karşımıza çıkmaktadır.

 • MF_05 Değeri; Mevcut pil kapasitesini göstermektedir.
 • MF_06 Değeri; Fabrika çıkışlı pil kapasitesini karşınıza çıkarmaktadır.

Adım 4: Şimdi küçük bir matematik işlemi yaparak pil ömrünüzün değerini bulmanız gerekmektedir. “MF_05 ÷ MF_06 × 100” formülünü bir hesap makinesi yardımıyla yapın.

Adım 5: Çıkan sonuç sizin pilinizin değerini göstermektedir. Örneğin 78 değeri çıkmışsa karşınıza pilinizin sağlık değeri %78 olarak gösterilmektedir.

Adım 6: Bu değer, %80’in altına düştüğünde pil ömrünüzde sorun var demektir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken cihazınızın pilini değiştirmektir. Böylece cihazınızı daha uzun süreli kullanmanız mümkündür.

Pil Sağlığı Nereden Öğrenilir?

Xioami batarya sağlığı öğrenmek için yapmanız gereken işlemler aşağıdaki şekilde adım adım belirtilmiştir;

 • Adım 1: Arama bölümünde  *#*#6485#*#*  kodu girin.
 • Adım 2: Bu kod ile cihazınızdaki pil durumunu görmeniz sağlanmaktadır.
 • Adım 3: Burada bulunan MF_05 ve MF_06 değerlerini not edin.
 • Adım 4: “MF_05 ÷ MF_06 × 100” kullanarak pil sağlığı oranının yüzdelik dilimini bulun. %80 altında bir durum varsa pilinizi yenilemeniz gerekebilmektedir.
Önerilen Yazı
Xioami Connect With Mi Assistant Ne Demek?

Xioami Pil Sağlığı Öğrenme Ne İşe Yarar?

Xioami pil sağlığı öğrenme telefonunuz ile ilgili bir çok bilginin öğrenilmesinde size yardımcı olmaktadır. Pil sağlığınızı öğrendiğiniz zaman;

 • Kullandığınız telefonun şarj döngüsü için gerekli bilgileri almanıza yardımcı olmaktadır. Bu bilgi cihazın size ne kadar kullanıldığı konusunda yardımcı olmaktadır.
 • Aldığınız ürün eğer sıfır bir ürünse bu bilgi sayesinde gerçekten sıfır bir ürün alıp almadığınızı test etmenizi size sağlamaktadır.
 • Batarya değişimi için gerekli zamanın gelip gelmediğini öğrenmenize yardımcı olmaktadır. Bu şekilde değişim zamanı görmeniz sağlanmaktadır.
 • Batarya ile ilgili sorunlarda ya da performans problemlerinde sahip olduğunuz pil durumunu görerek adım atmanızı sağlamaktadır.
 • Doğru batarya kullanımı için size yardımcı olmaktadır. Bu ve bunun gibi bir çok durumda pil sağlığınızı öğrenerek hareket etmeniz uzun süreli telefon kullanımı için gereklidir.

Xioami Pil Sağlığı Nasıl Uzatılır?

Xiaomi cihazınızın pil sağlığını uzatmak için gerekli olan şarj yüzdelik dilimlerine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu dilimlere dikkat ettiğinizde pil sağlığınız da otomatik olarak artacaktır. Ancak söylenenlerin tersini yaptığınızda da cihaz ömrünüz kısalmaktadır. Bu dilimler;

 • Yüzde 18: Konum hizmetini bu aşamada sürekli açık tuttuğunuzda hem daha hızlı şarj yemeniz hem de pil sağlığını olumsuz etkilemeniz mümkündür. Bu yüzden konum hizmetini kapatmanız gerekmektedir.
 • Yüzde 17: Bu aşamada sistem gereksinimi isteyen oyunları oynamamak ve arka planda kullanmamak gerekmektedir. Aksi taktirde uygulamalar pil sağlığınızı olumsuz etkilemektedir.
 • Yüzde 15: Artık bir sınıra geldiğiniz için cihazınız üzerinde “Always On Display” modunu kapatmanız sizden istenmektedir. Bu şekilde şarjınızın uzun bir süre daha yetmesi için gerekli adımı atmış olursunuz.
 • Yüzde 14: Cihazın maksimum parlaklık modundan çıkarmanız gerekmektedir. Böylece pil ömrünü uzatmanız mümkündür.
 • Yüzde 11: Artık uygulamaları kullanmamak ve en kısa sürede telefonu şarja takmak gerekmektedir. Bu şekilde davrandığınızda cihaz ömrünü uzatmanız mümkündür.

Xioami Yüzde Kaç Şarj Edilmeli?

Xioami cihazınızı sık sık şarja takmak yanlış bir tutumdur. Bununla birlikte cihazı %20’nin altına düşmeden şarja takmak gerekmektedir. Kritik seviyenin %20 olduğunu bilmeniz ve şarjı ona göre yapmanız gerekmektedir. Ayrıca cihazınızın %100 şarj edilmesi de pil ömrüne zarar vermektedir. Genellikle %90-95 seviyesinde şarjdan çekmeniz gerekmektedir. Bu şekilde yaptığınızda cihazın bataryasını uzun süre kullanmanız mümkündür.

Keşfedin: Xioami İkinci Alan Özelliği

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Content Director

Yorum Yap