Benim İşletmem Herkese Görünür Değil Nasıl Düzelir? 7 Yöntem

Benim İşletmem Herkese Görünür Değil Nasıl Düzelir? 7 Yöntem

İşletmenin herkese görünür olmaması ya da ilk üçte gösterilmemesi işletme adının geçmemesi, Google profilinin tamamlanmaması, işletme konumdan uzak olması ya da incelemenin yeterli olmaması görünürlüğü engelleyebilir. Benim işletmem herkese görünür değil çözümü için aşağıdaki çözüm yöntemlerini deneyebilirsiniz;

1.İşletmede Anahtar Kelime Olmayabilir

Google, sıralama yaparken anahtar kelimelere dikkat eder. İşletme isminde belirli anahtar kelimelerin olması, profilde anahtar kelimelerin yedirilmesi diğer rakiplerden avantajlı duruma getirir. İşletmenin adını anahtar kelime ile yazdığınızda hesabın askıya alınma riski olur. Gerekli olmayan anahtar kelimelerden de kaçının. Potansiyel müşteriler için önemli anahtar kelimeler; sağladığınız hizmet, bulunduğunuz konum ya da şehir kullanılabilir. İşletmenin görünürlüğünü sağlamak ve artırmak için anahtar kelime dahil etmeniz önerilir.

2.Google İşletme Profili Kategorisini Kullanın

Yeterli miktarda Google işletme profili kullanmazsanız Google Haritalar’da görünmeyebilirsiniz. Google, profile en fazla 10 kategori eklemenizi ister. Binlerce kategori arasından işletmenize en uygun olan kategorileri belirleyip ekleyin. Verilen 10 kategorinin hepsini kullanmak gerekmese de ne kadar fazla kullanırsanız o kadar profiliniz görünür. Seçtiğiniz kategoriler mutlaka işletmenizle alakalı olması gerekir. İlk kategori işletmenizi en iyi tanımlayan kategori olması gerekir. Diğer kategoriler ise işletmenin sunduğu hizmetlerin ayrıntılı açıklaması olması gerekir.

3.Google İşletme Profilini Tamamlayın

Google, İşletme hakkında ne kadar bilgi sahibi olursa, şirket o kadar doğru şekilde listelenir. Eğer Google İşletme Profili tamamlanmazsa, Google müşteriler ile işletmeyi eşleştirmek için yeterli veriye sahip olmaz. Bu durumda işletmenin sıradan düşmenize ya da görünürlüğünü kaybetmesine neden olur.

4.Daha Fazla Google İncelemesine İhtiyacınız Olabilir

Google, şirketlerin sıralarını yönlendirmek için yorumları kullanır. Google kişilerin ihtiyaçlarını ve sevdikleri şeyi öğrenmek için yorumlara önem verip kullanılmasını ister. Benim işletmem herkese görünür yapma için daha fazla yorum bırakılmasına teşvik etmeniz gerekir. Civar bölgede daha eski benzer işletme varsa yorum kazanmak için sabırlı olmak gerekir.

5.Yeterli Miktarda NAP Alıntısı Ekleyin

NAP (İsim, Adres, telefon Numarası) alıntısı, internette işletme ayrıntılarına yapılan referanslardır. İşletmeniz internette başka bir yerde bahsedilirse, Google, firmaya daha fazla güven duyup görülmesini ve sıralamasını yükseltmesini sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Google ADS Para İadesi Talep Etme Nasıl Yapılır?

6.Profiliniz Doğrulandığına Emin Olun

Google İşletme Profili doğrulanmadığı süre boyunca işletmeniz görülmez. İşletme profili doğrulamak için;

 • Adım 1: Hesaba girip ‘’Doğrula’’ seçeneğine tıklayın.
 • Adım 2: Doğrula dedikten sonra mail üzerinden gelen kodu bulun.
 • Adım 3: İşletme profili hesabına geri dönüş yapın.
 • Adım 4: ‘’Doğrulama Kodu Girin’’ seçeneğine tıklayın.
 • Adım 5: 5 haneli kodu yazıp ‘’Doğrula’’ seçeneğine tıklayın.

 7.Hesabınız Askıya Alınmış Olabilir

Hesap askıya alındığında işletme Google Haritalar üzerinde gösterilmez. Hesap yeniden doğrulandıktan sonra, sıralamaya zarar gelmeden askıya alma işleminden önceki haline döner. Hesap sert askıya alındıysa ciddi ihlal suçu işlenmiş anlamına gelir. Kalıcı askıya alma işleminde yorumlar, resimler dahil hemen hemen her şey silinir. Bu tür askıya alma işlemi bazen temyiz üzerine kaldırılsa da genellikle kalıcı olur. Askıya alınmamak için Google yönergelerine uymak en mantıklısıdır.

Google Haritalarda Neden İşletmem Görünmüyor?

Google haritalar üzerinde işletmenin görünmemesinin temel nedenleri Google profilinin tamamlanmaması, işletme kategorisinin doldurulmaması, anahtar kelimenin geçmemesinden kaynaklanır. Google üzerinden işletmeye uygun kategoriler seçilmeli, işletme profilinde eksik kalan yerler doldurulmalı ve profili hazırlarken anahtar kelimeler geçirilmelidir.

Keşfedin: E-ticaret kurma maliyeti

Google İşletmem Ne Zaman Görülür?

İşletme profili, kategori ve iş bilgileri düzenlendiğinde Google işletmeyi 3 gün içinde gösterir. Arama motoru, sonuçları birçok farklı faktörü hesaplayarak hazırlıyor. Yorum sayısı, işletmenin internet sitelerinde adresi, telefon numarası ve ismi gibi ne kadar fazla yerde geçerse algoritma firmayı daha öne taşır.

thumbnail
Önerilen Yazı
PPC Nedir? E-Ticarette Tıklama Başına Ödeme Rehberi

Müşteriler İşletmenizi Göremiyor Ne Demek?

Müşteriler işletmenizi göremiyor, Google Haritalar üzerinde çıkmadığı anlamına gelir. Adres ve işletme bilgileri doldurulmalı, profilde eksik alan kalmaması gerekir. İşletmenin doğrulandığından da emin olunmalıdır.

Google Benim İşletmem Nasıl Onaylanır?

 • Adım 1: İşletme profilinize giriş yapın.
 • Adım 2: ‘’Doğrula’’ seçeneğine tıkladıktan sonra ‘’Posta Kartı’’ isteyin.
 • Adım 3: İşletme hesabınıza geri dönün.
 • Adım 4: ‘’Doğrulama Kodu Girin’’ seçeneğine tıklayın.
 • Adım 5: Edinmiş olduğunuz 5 haneli posta kartını ‘’Kod’’ adlı yere yazın.
 • Adım 6: ‘’Gönder’’ seçeneğine tıklayın.

Not: Doğrulama kodunu kimseyle paylaşmayın. Google size farklı yerlerden ulaşıp doğrulama kodunuzu istemez.

Profesyonel Google Benim İşletmem ve Google ADS Yönetimi İçin Aşağıdaki Formu Doldurabilirsiniz


Content Director

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir