Marka Danışmanlığı Nedir? Markayı Nasıl Büyütür?

Marka Danışmanlığı Nedir? Markayı Nasıl Büyütür?

Marka danışmanlığı, markanın gelişimi ve yayılması için uzman tarafından verilen kapsamlı bir hizmettir. Markaların gelişimi ve bulundukları sektörde kendilerini gösterebilmeleri için yapılması gereken birçok profesyonel işlem vardır. Marka danışmanlığı ile markaların daha görünür, daha kurumsal ve başarılı olabilmesi için gerekli olan adımların tamamı doğru sıra ve doğru zamanla atılır. Markalaşma sürecinde;

 • Markanın yolunun belirlenmesi ve stratejilerinin planlanması
 • Marka kimliği yaratılması
 • Marka iletişiminin analiz edilmesi ve geliştirilmesi
 • Markanın sektördeki durumunun tespit edilmesi ve rakip analizlerinin yapılması
 • Marka sorunlarının tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin sunulması
 • Marka itibarına yönelik çalışmalar

Gibi hususlara dikkat edilir. Bu detaylara ek olarak markalara özel olarak yapılan analizler vardır.

Keşfedin: E-Ticaret Danışmanlığı

Marka Danışmanlığı Hizmeti Neden Tercih Edilmeli?

Marka danışmanlığı hizmeti, markanın gelişiminde doğru adımların doğru zamanda atılması için şarttır. Markanın gelişmesi birçok doğru uygulamayı gerekli kılar. Marka iletişimi, kurumsallığı, profesyonelliği ve gelişimine yönelik her türlü adım marka danışmanı tarafından planlanarak atılır.

Marka gelişimi her bir adımı tasarlanarak atılması gereken bir süreçtir. Her bir marka içinde bulunduğu sektörde rakipleri ile mücadele içerisindedir. Daha kurumsal ve profesyonel olmak tercih edilirliği arttıran faktörlerdir. Markanın gelişimi için kurum içi ve kurum dışı iletişim seçenekleri kurumsal düzeyde olmalıdır. Öte yandan markanın kurumsallaşması için gerekli birçok farklı alandaki adımlar da doğru sıra ile atılmalıdır. Tam bu noktada marka danışmanlığı hizmeti gerekli olmaktadır.

Marka Danışmanı Kimdir?

Marka danışmanı bir markanın gelişiminden sorumlu olan profesyoneldir. Marka danışmanının amacı markanın daha kurumsal, daha profesyonel olmasını sağlamaktır. Günümüzde rekabetin neredeyse her alanda yoğun olduğunu söylemek mümkündür. Yüksek rekabet ve sektörel genişleme beraberinde markaların en iyisi olmak için hata lüksünü ortadan kaldırır. Tam da bu noktada marka danışmanlarına başvurulur.

Marka danışmanı, ilgilendiği markanın gelişimini sağlayan kişidir. Markanın kurumsallaşması, iletişim sorunlarının giderilmesi, müşteri memnuniyetinin kazanılmasına yönelik faaliyetleri, reklam ve pazarlama stratejileri gibi çok çeşitli alanlarda faaliyet gösterir.

marka danismanlik

Marka Danışmanı Ne Yapar?

 • Marka iletişim ağını düzenleyerek kurumsallaştırır.
 • Müşteri memnuniyeti odaklı reklam stratejileri oluşturur.
 • Markanın kurumsallaşmasını sağlar.
 • Hizmet geliştirme süreçlerine dahil olur.
 • Marka genel durumunu analiz ederek marka geliştirme planları yapar.
 • Marka yönetiminde etkin rol oynar.
 • Marka imajını iyileştirmeye yönelik kurum içi ve kurum dışı faaliyetler sürdürür.
 • Marka itibarını iyileştirmeye yönelik kampanyalar yürütür.
 • Rakip analizleri ile markanın gelişim sürecinde etkin adımlar atar.
 • Marka gelişimine yönelik adım adım plan hazırlar.
 • Halkla ilişkiler alanında marka gelişimine destek olur.

Marka Danışmanının Görev Ve Sorumlulukları

Marka danışmanının görev ve sorumlulukları markanın gelişimine yönelik her türlü alan için geçerlidir. Başarılı bir marka danışmanı ilgilendiği markanın gelişimini her yönden takip eder. Markanın iletişim tercihlerinden tutun da pazarlama stratejilerine kadar çok yönlü bir görev ağı söz konusudur.

Marka danışmanının görevleri aynı zamanda markanın kurumsallık kazanmasına yönelik uygulamaları da kapsar. Bir marka danışmanının amacı markayı iyileştirmek ve taşıyabileceği en yüksek noktaya taşımaktır. Bu bağlamda yukarıda maddelendirilen tüm sorumluluklar marka danışmanının görevleri arasında yer almaktadır.

Marka Danışmanının Çalışma Alanları

Marka danışmanı çalışma alanları itibariyle bir markanın var olduğu her alanda faaliyet gösterebilir. Marka gelişimine yönelik danışmanın attığı adımlar marka gelişimi için hayati önem taşır. Markanın var olduğu her alan danışman için çalışma alanıdır. Bu noktada farklı sektörler, e-ticaret faaliyetleri, dernek ve benzeri kuruluşlar gibi aklınıza gelen her türlü alan marka oluşumu ve gelişimi için uygundur.

Marka danışmanlarının çalışma alanları, görev sorumluluklarını yerine getirebildiği sürece marka niteliği fark etmeksizin her türlü markayı kapsar. İster ticari nitelik taşıyan bir marka olsun ister sadece sosyal bağlamda bir kuruluş için olsun marka gelişimi için uzmanlık şarttır. Bir marka danışmanı için markanın gelişimi birçok faktöre bağlıdır. Markayı daha kurumsal ve daha profesyonel hale getirmek için reklamlar, pazarlama stratejileri, marka içi iyileştirmeler gibi uygulamaların her biri marka danışmanının çalışma alanı kapsamına girmektedir.

Marka Danışmanının Marka Büyümesine Etkisi

Marka danışmanının marka büyümesine etkisi oldukça büyüktür. Bir markanın gelişimi tıpkı bir bebeğin gelişimine benzer. Markanın karakterinin oluşması ve oturması, kurumsallığın sağlanması, iletişim yöntemlerinin geliştirilmesi gibi tüm süreçler profesyonel bir uygulama ağını gerekli kılar. Alanında uzman bir marka danışmanı ile markanın büyümesi için baştan sona plan yapabilir, adımları güçlü ve temkinli bir şekilde atabilirsiniz. Marka gelişiminde danışmanların büyük etkisi olmasının nedenlerinden biri de sektörel rekabetin fazla olması ve yine aynı sektörün hata kaldırma payının düşük olmasıdır. Başarılı bir marka danışmanı ile markanızı ilk günden itibaren bir bebek gibi büyütebilir ve sağlam bir marka alanına sahip olabilirsiniz.

Content Director

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir