Bilgisayar Fanı Çok Ses Yapıyor, Nasıl Çözebilirim?

Bilgisayar Fanı Çok Ses Yapıyor, Nasıl Çözebilirim?
bilgisayar fanindan cok ses geliyor

Her kullanıcı, bilgisayarlarının sessiz, hızlı çalışmasını ve ısınmamasını talep eder. Yeni bir bilgisayar alındığında bu durum her ne kadar bu sorun olmasa da zamanla yavaşlama ve ısınma meydana gelir. Bunun pek çok nedeni olmakla beraber, bir tanesi Bilgisayar Fanı Çok Ses Yapıyor, Nasıl Çözebilirim? olur.

Fanlar bilgisayarda en önemli görevi gören unsurlar arasındadır. Zira sistemde genel anlamda bir soğutma yaptıkları için cihazın aşırı derecede ısınmasını ve böylece devrelerin zarar görmesini engeller. Peki, bu durumun çözümü nedir? Laptop fanı çok ses çıkarıyor için de geçerli olan bu maddeleri kontrol ederek, sorununuzu çözmeniz mümkündür.

Fanların Bakımını Düzgün Yapın

HP fan sesi de dâhil olmak üzere fanlardan yüksek ses çıkmasının ilk nedeni kirlenmiş olmasıdır. Zira fanlar çalışırken içerisine toz da çektiği için, zamanla birikme meydana gelir. Böylece laptop fanı çok ses çıkarıyor problemi oluşur.

Bunun için öncelikle fanınızı temizlemeniz gerekir. Düzenli aralıklar ile yaptığınız temizlikler hem laptop fan sürtme sesi sorununun önüne geçecek, hem de HP fan sesi çözümü olacaktır.

bilgisayar fanindan cok ses geliyor nasil cozebilirim
Bilgisayar Fanı Çok Ses Yapıyor, Nasıl Çözebilirim?

Bilgisayarınızı Doğru Konumlandırın

Bilgisayarın fanı neden ses yapar? Diyorsanız, bunun bir nedeni de nereye koyduğunuzdur. Açık bir alanda fan, ihtiyacı alan tüm havayı aldığı için daha verimli çalışır. Ancak kapalı bir yere koymuşsanız, kısıtlı bir hava windows 10 fan sürekli çalışıyor problemini meydana getirir.

Dolayısıyla masaüstü bilgisayarınız kapalı bir yerdeyse, onu açık bir alana taşımak, kısa çözüm olabilir.

İşlemci Fanından Ses Çıkması

İşlemci bileşenin üzerinde bulunan fan, bu unsurun ısınmasına engel olduğu için hayati bir öneme sahiptir. Zira bir bilgisayarda tüm işlemleri bu parça yaptığı için, hızlı bir şekilde ısınır. Düzgün bir soğutma yapılmaması, zamanla işlemcinin zarar görmesine neden olur.

Bu nedenle burada bulunan fanın düzgün çalışması elzemdir. İşlemci fanı çok ses çıkarıyor diyorsanız, bunun ilk nedeni işlemci ve işlemci fanı arasında bulunan termal macunun zayıflamış olmasıdır. Bu iki parça arasında bir boşluk meydana getireceği için, duyduğunuz sesi de arttıracaktır.

Dolayısıyla işlemci fanı çok ses çıkarıyor probleminin ilki termal macun yenilemektir. Bunun için teknik servisle görüşmeniz gerekir. Ayrıca bir kablo işlemci fanıyla temas ediyor da olabilir. Sorunun ne olduğunu anlamak için kasayı açarak, bir tespitte bulunmanız gerekir.

Eğer değen kablo yoksa bir teknik servise götürerek, durumu anlatmanız şarttır.

Kedileri seven, çay bağımlısı, teknolojinin içinde yaşayan, en az andromeda kadar parıltısı olan birisi fakat bunu kendisi seçmeyen ve araştırmayı, yazı yazmayı çok seven birisi.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir