Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu Nasıl Çözülür?
bilgisayardan ses gelmiyor

Bilgisayardan Ses Gelmiyor

Bilgisayarlar günümüzde en çok kullanılan ve ihtiyaç duyulan cihazlar içindedir. Ancak pek çok nedenden dolayı zaman içerisinde bazı sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlardan bir tanesi de bilgisayardan ses gelmiyor Windows 7 gibi sorunlardır.

Ancak bu sorunlar yalnızca Windows 7 üzerinde değil, aynı zamanda Windows 10 üzerinde de sıklıkla karşılaşılmaktadır. Zira çoğu kullanıcı Windows 10 kurulu bir bilgisayarı yeni aldığında, cihazına format attığında veya farklı bir nedenle bu sorundan şikâyetçi olmaktadır.

Bu durumda videolardan ve oyunlardan keyif alınamadığı için bilgisayardan ses gelmiyor windows 10 gibi problemlerin çözümü, sıklıkla incelenmektedir. Peki, tüm bu sorunların çözümü ne? Laptoptan ses gelmiyor sorunu için de gerçerli olan bu yazımızda, ses sorununu detaylı şekilde ele aldık.

Ses Seviyesine Bakın

Windows 7 ses gelmiyor diyorsanız, bunun ilk nedeni ses seviyesinin düşük olması olabilir. Zira çoğu zaman ses seviyesi kapalı ya da düşük seviyede unutulur. Bu durumda bilgisayarı yeniden başlatmak da sorun olmaz; zira sadece sesiniz kısıktır.

Bunun için masaüstüne gelerek, sağ alt köşede bulunan ses simgesine tıklayarak, ses seviyesinin bakarak kapalı ve kısık olmadığından emin olun. Eğer ses seviyesi tam değilse, bar üzerine basılı tutarak, sağ tarafa doğru götürün. Eğer hoparlör çalışıyor ama ses gelmiyor diyorsanız, çözüm bu olabilir.

bilgisayardan ses gelmiyor windows 7

Ses Düzeyi Karıştırıcısına Bakın

Lenovo laptop ses gelmiyor gibi pek çok sorunun kaynaklarından biri de ses düzeyi karıştırıcısıdır. Laptoptan ses gelmiyor diyorsanız veya masaüstünde bu sorunuz varsa, tekrar sağ alt kısımdan ses simgesine gelerek, sağ tıklayarak “ses düzeyi karıştırıcısını aç” ikonuna tıklayın. Ardından ses düzeylerini kontrol edin. Kapalı olan seçeneğin yukarıya doğru kaydırarak açın.

Hoparlörünüzü Kontrol Edin

Hoparlörden ses gelmiyor windows 7 ya da windows 10 sorununuz varsa; AUX kablosu doğru girişte olmayabilir. Bu nedenle söz konusu kablonun doğru girişte olup, olmadığından emin olun. Zira çoğu durumda AUX girişi mikrofon girişine takıldığı için bir problem meydana gelir.

Ses Kaynağını Seçin

Eğer ses sorunu yaşıyorsanız, bazı bilgisayarlarda ekranın da bir hoparlörü olduğunu bilmelisiniz. Bu durumda yeni bir hoparlör bağladığınızda, dolayısıyla ekranın ses girişi algılanabiliyor. Bunun için sağ altta bulunan ses işaretine gelerek, gerekli işlemleri yapabilirsiniz.  Ardından ses düzey kısmının, sağ üst köşesinde bulunan ok işaretine tıklayarak, sesin alındığı kaynağı kullanmak istediğiniz hoparlör olarak seçin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bilgisayar Isınma Sorunu Çözüm Önerileri

Dijitekno.com kurucusu, admin ve editörü. İşbirliği için : dogancanguden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir