iOS 16 tanıtıldı! Yeni özellikler neler, Hangi cihazlara gelecek?

iOS 16 tanıtıldı! Yeni özellikler neler, Hangi  cihazlara gelecek?

Apple merakla beklenen yeni iPhone sürümü olan iOS 16’yı tanıttı. Yeni işletim sistemi kullanıcılara acil durumlarda bir hayli yardımcı olacak. Peki iOS 16’nın özellikleri neler, hangi modellere gelecek, hangi modellere gelmeyecek, çıkış tarihi ne olacak gelin birlikte bakalım.

Apple, Worldwide Developers Conference (WWDC) etkinliği ile birlikte yeni işletim sistemi olan iOS 16‘yı tanıttı. iPhone telefonlar için yayınlanacak olan yeni sürüm bir çok yeni ve faydalı özelliği beraberinde getiriyor. İlk bakışta göze çarpan yeniliklerden bir kaçı kilit ekranında yapılan düzenlemeler ve acil durum butonu (SOS) oldu.

iOS 16 ile birlikte hayatımıza gelecek yenilikler:

iPhone’ların kilit ekranında yenilikler:

iPhone ekranlarında kilit ekranı iOS 16 ile beraber artık tamamen değişiyor. Yeni güncelleme ile gelen derinlik moduyla beraber duvar kağıdınızda bir kişi veya yüz varsa, saatin önünde kalacak.

Kilit ekranlarına gelen bir diğer yeni özellikle artık wigdet eklenmesine olanak sağlayabilecek. Widget’ların arasında takvim, hava durumu, müzik uygulamaları ve yapılacak listesi gibi kısayollar bulunuyor. Bunların yanı sıra tek bir kilit ekranı değil birden fazla kilit ekranı ile şemalar arasında değişiklik yapabiliyorsunuz. Bonusu olarak duvar kağıdı seçmenize yarayan bir yapay zeka sistemi sizlere bu sürümde eşlik ediyor.

Yıllardan beri bildirimler yüzünden kapanan duvar kağıtlarından hepimiz şikayetçiydik. Apple iOS 16 sürümü ile beraber bu sorunu ortadan kaldırıyor. Ekranın aşağısında toplu olarak görünecek bildirimlere “Canlı Aktiviteler” eşlik edecek. Bu özellik sayesinde artık kilit ekranı üzerinden maçları takip edebilecek, müzik menüsünü büyütebilecek veya ilerleminizi takip edebileceksiniz.

Mesajlar uygulaması sosyal medya gibi oluyor:

Yeni sürümünün gelmesi ile beraber değişimin en büyüğünü Mesajlar uygulaması yaşayacak. Dikte konusunda büyük bir sıçrama yapacak olan bu uygulamanın yeni özellikleri bu kadarla sınırlı değil. Mesajlar uygulamasından gönderilmiş olan mesajlarınızı artık düzenleyebilecek, uzaktan dizi izleyebilecek, müzik dinleyebilecek ve daha bir çok şey yapabileceksiniz. Yeni gelen güncelleme ile beraber artık Dikte özelliğini kullanırken cümlelerinizin arasına otomatik olarak noktalama işaretleri eklenecek. Dikte özelliğini kullanırken bir yandan klavyeniz açık kalmaya devam edecek, telefonu elinize alır almaz direkt olarak yazamaya devam edebileceksiniz. Bu özellik Apple’ın Neural Engine’i tarafından destekleniyor ve dokunarak yazma ile dikte arasından geçişi en pürüzsün şekle indirip geçişi kolaylaştırıyor.

Apple Wallet artık çok daha modern:

Apple Wallet yeni getirdiği özellikleri sayesinde artık dijital otel anahtarlarını başkaları ile paylaşabilmenize olanak sağlıyor ve buna Android kullanıcılarıda dahil. Apple Wallet’ın temassız ödeme özelliği, ürünlerini iPhone’dan ödeme kabul etmek isteyen kullanıcıları için etkin hale getiriyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
Macbook Koyu Mod Nasıl Yapılır? 2021

Apple’ın Harita uygulaması yenilendi:

Apple’ın kendi uygulaması olan Apple Haritalar‘da güncellenen uygulamalar arasında yerini aldı. Yeniden tasarlanan bu uygulama artık Fransa, İsviçre, Yeni Zelanda gibi ülkelerin içinde yer aldığı 11 ülkenin detaylı şehir planını uygulamaya ekleyecek.

“Çoklu Durak / Birden Fazla Durak” sistemiyle belirlediğiniz rota üzerinden 15’e kadar durak ayarlamanız artık mümkün ve bu rotalarınız “Yakın Zamanda Çizilen Rotalar” sekmesine gidiyor ve birden fazla kez kullanmanıza olanak sağlıyor. Çok Duraklı Rotalarınızı Mac’iniz üzerinden düzenleyip iPhone’nunuza gönderebiliyorsunuz. Siri’yi kullanarak Apple CarPlay’den rotanıza yeni duraklar ekleyebiliyorsunuz.

Spor severlere özel Apple News’e yeni sekme My Sports:

Apple’ın son işletim sistemi olan iOS 16 ile birlikte Apple News‘e yeni bir sekme ekleniyor. Bu sekmenin adını My Sports olarak belirleyen Apple burada seçtiğiniz sporların, liglerin veya takımların haberlerini, fikstürlerini ve detaylarını göstermeyi planlıyor. Ek olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi bu bölümü “Canlı Aktivite” olarak kilit ekranınıza ekleyebiliyorsunuz.

Aile paylaşımı artık çok daha detaylı

Aile Paylaşımına gelen değişiklikler ile birlikte çocuklarınız için oluşturduğunuz hesapları çok daha kolay bir şekilde idare edebileceksinizYaşa göre kısıtlamalar yapabileceğiniz yeni Aile Paylaşımı uygulamasında ebeveyn denetiminin kurulumunu daha hızlı bir şekilde yapabileceksiniz.

Yeni bir iPhone cihazını açıp yanına kendi iPhone’unuzu koyduğunuzda sizlere çocuğunuz için yeni bir cihaz kurabileceğiniz bir ‘Hızlı başlangıç’ ekranı çıkacak. Artık Aile Paylaşımı’nda çocuğunuz ekran süresini aştığı ve daha fazla süre istediği zaman bunu Mesaj uygulamasından cevaplayabileceksiniz. Çocuğunuz büyüdükçe Aile Kontrol Listesi seçenekleri de güncellenecek.

iOS 16 ile birlikte güvenliğinize daha önemli

iOS 16 ile beraber Güvenlik Kontrolü adı verilen yeni bir özelliğini kullanıcılarına sunuyor. Bu araç sayesinde kullanıcıların Kişisel Güvenlikleri daha korunaklı hale gelecek. Hepimizin yaptığı gibi günümüzde birçok ilişkide şifrelerimizi, konumlarımızı kolayca paylaşıyoruz ancak bu çoğu zaman bir sorun haline dönüşebiliyor.

Yeni eklenen özelliklerden birisi olan Acil Durum Butonu ile beraber tüm hesaplarla olan bağlantınızı kesebiliyorsunuz. Bu da istemediğimiz kişilerle konumunuzun paylaşılmasını ve hesaplarınıza erişimini engelliyor. Bu butona basıldığında diğer tüm cihazlarınızda açık olan iCloud hesaplarınız kapatılıyor.

Fitness uygulaması artık tüm iPhone’larda

Fitness uygulaması bundan önceki sürümlerde Apple Watch’lara ait olan WatchOS‘te yer alıyordu fakat gelecek olan yeni sürümde Fitness uygulaması artık tüm iPhone’larda yerini alacak. Apple Watch’ınız olmasa bile uygulama üzerinden adımlarınızı ve egzersizlerinizi takip edebileceksiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
iPhone Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

iOS 16’da Canlı Metin özelliğine de değişiklikler geliyor

Yeni sürüm ile beraber Canlı Metin özelliğine birçok yeni özellik gelecek. Canlı metin özelliğini artık videolarda kullanmamıza izin veren Apple videoyu durdurup oradaki metni kopyalayabilmemize de olanak sağlıyor. En önemli güncellemelerden olan olan birisi ise Google Çeviri gibi artol Çeviri Uygulaması üzerinden kamera ile canlı çeviriler yapabiliyorsunuz.

Mac’lere gelen SpotLight aracı iPhone’lara da geliyor

Yeni MacOS’e gelen SpotLight özelliği sayesinde bir şeyi arattığımızda kolayca erişememize olanak sağlıyordu. Örneğin “at fotoğrafları” arıyorsanız hem internette hem de cihazınıda yer alan at fotoğraflarını hemen görebiliyorsunuz. Bu özelliği “Ev” tuşunun hemen üzerine tıkladığınızda bulabiliyorsunuz.

thumbnail
Önerilen Yazı
IOS 14 ile iPhone’lara Gelen Back Tap Nasıl Kullanılır?

Apple’ın iPhone’lar için getirdiği son işletim sistemi iOS 16 hakkında ne düşünüyorsunuz? Değişiklikleri ve yenilikleri beğendiniz mi? Düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Dijitekno.com kurucusu, admin ve editörü. İşbirliği için : dogancanguden@gmail.com mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir