iPhone İmei Kopyalanmış Ne Yapmalıyım? Çalınırsa?

iPhone İmei Kopyalanmış Ne Yapmalıyım? Çalınırsa?

iPhone imei kopyalanmış problemi için telefonu ithalatçı garantili bir yerden aldıysanız faturanız ile birlikte aldığınız yere götürüp durumu açıklayın. Mobil cihaz kayıt sistemi ile tek hata tanımlanan imei talep edin. Bir imei bir hat ile eşleştirileceği için probleminiz çözülecektir.

iPhone cihazlarda IMEI numarasının kopyalanması kullanıcı için risk oluşturmaktadır. Numarayı kopyalayan, yani çalmış olan kişi telefonun kaydını başka cihazlar için kullanabilmekte, yasadışı olan başka bir telefon için bu numarayı kullanabilmektedir. Eğer kopyalanmış numara bir suça karışırsa, IMEI’nin kayıtlı olduğu bütün telefon sahipleri için soruşturma açılabilmektedir

iPhone IMEI çalınırsa ne olur?

IMEI numarası çalınan telefonların takibi zorlaşmaktadır. IMEI numarası telefonun kimliği işlevini görmektedir ve telefonun çalındığı durumlarda kullanıcı karakola gidip telefonu kapattırabilmekte ve çalınan telefonuna “bu cihaz çalıntıdır, en yakın karakola teslim edin” gibi uyarılar iletilebilmektedir. Ancak IMEI numarası çalınmış ise bu süreçlerde zorluklar yaşanabilmektedir. IMEI çalan kişi bu numarayla yasadışı işlem yürüteceği başka cihazların kimliğini çalınan telefon IMEI’si ile değiştirebilmektedir.

IMEI klonlanmış telefon kapanır mı?

IMEI klonlanan cihazlar, Android ve iPhone cihazlar için farklı sonuçlar doğurabilmektedir. iPhone kullanıcıları bu durumlarda daha şanslıdır. Çünkü telefonun IMEI’si kopyalandığı durumlarda telefona “IMEI numarası klonlanmıştır, cihaz 30 gün içerisinde kapatılacaktır” uyarısı gelmektedir. Bu duruma sebep olan şey, kullanıcının telefonu güvenli olmayan bir yerden almasıdır. Özellikle iPhone telefonunu yurt dışından getirten ya da güvenli olmayan bir mağazadan çok daha ucuza aldığını düşünen kullanıcılarda rastlanabilmektedir.

iPhone IMEI numarası çalınır mı?

iPhone IMEI numaraları en başta güvenli bir şekilde cihaz teslim alınmış ise çalınması neredeyse imkansızdır. IMEI numarası çalınmış olan telefonlar genellikle en başında IMEI kayıtlarında yasadışı süreç yürütülmüş telefonlardır. Bu nedenle iPhone cihazı satın alan kişiler, telefonu satın alırken dikkatli olmalıdır.

iPhone çalınırsa bulunabilir mi?

iPhone cihazların çalındığı durumlarda kullanıcı telefonunu bulabilmesi, diğer telefon markalarına göre çok daha kolaydır. Bunun nedeni iPhone cihazların kendi öz ayarlarında kullanıcıya sunduğu imkanladır. Eğer iPhone cihazı çalınmış ise yapılması gereken adımlar şunlardır:

  • Adım 1: Başka bir cihazdan ya da internetten Apple web sitesindeki “Cihazımı Bul” menüsüne girin.
  • Adım 2: Apple kimliğinizi girin.
  • Adım 3: Bir süre bekleyin. Burada cihazınız, başka telefonlarla yakınlaştığı durumda Bluetooth özelliğini kullanarak konumunu ana merkeze bildirecektir.
  • Adım 4: Bu seçeneklere yöneldiğinizde telefonunuz yalnızca şifre ile açılacaktır.
  • Adım 5: Eğer telefonunuza hala erişemiyorsanız, çaldırdığınız konuma en yakın karakola gidin ve ihbarda bulunun.
  • Adım 6: Telefon kutunuzda bulunan IMEI numarasını ilgili polis memuruna bildirin. Böylece telefonu ele geçiren yeni kişi telefon için çalıntı ihbarı ile karşılaşacaktır.

Eğer telefon çalan kişi tarafından parçalanmış ise, telefonu geri elde etme ihtimali çok düşüktür. Pek çok hırsız iPhone cihazları çaldıklarında, telefonu kullanamayacaklarını bildiğinden ötürü parçalara ayırır ve ekran, kamera, arka cam ve batarya gibi donanımlarını satmaya çalışmaktadır.

IMEI numarası klonlanmıştır, cihaz 30 gün içinde kapatılacaktır ne yapmalıyım?

Eğer “İmei numarası klonlanmıştır, cihaz 30 gün içinde kapatılacaktır” seçeneği ile karşılaşıldıysa, bu demektir ki cihazı yeni satan kişi güvenli olmayan bir yerden cihazı satın almış demektir. Bu durumlarda yapılması gereken ilk şey, cihazın satıcıya geri iade edilmesidir. Satın alan kişi için bu geçerli değil ise, telefonu 30 gün içerisinde geri kurtarmanın bir yolu yoktur. Çünkü akıllı telefonlarda IMEI numarası resmi ve orijinal değil ise telefon kullanılamamaktadır.

Keşfedin: iPhone Pil Sağlığı 100 Yapma

Content Director

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir