Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi Ne Demek? Çözümü ve Tespiti

Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi Ne Demek? Çözümü ve Tespiti

Tuner çıkışı aşırı yüklendi, genelde televizyonunuzda bulunan bağlantı kablolarının zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Bu durum dışında lnb bozulması (kablo giriş yerlerinin bozulması), merkezi uygu santrali bozulması, üst kat kablo kopması, televizyondan kaynaklanan sıkıntılar olmak üzere farklı şekilde karşınıza çıkmaktadır. Hataları ayrıntılı olarak incelediğimizde;

 • Lnb bozulması; kendi çanak anteninizin ya da merkezi antenin kablo giriş yerlerinin bozulması olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumu anlamak için kabloyu farklı bir televizyona takmanız yeterli olacaktır. Eğer farklı televizyonda herhangi bir sorun yoksa anten giriş yerinde problem var demektir. Bu durumu düzeltmek için servis ile iletişime geçip onların değişim yapmasını beklemek en doğru seçenektir.
 • Merkezi uygu sisteminin bozulması; evinize gelen yayın santral çıkışının bozulmuş olmasına dayanan bu hata için yapılması gereken ilk şey kendi kablonuzu bulmaktır. Daha sonra dezenforme olmuş bölümü bularak sorunu gidermeniz mümkündür. Ancak dikkat edilmesi ve üst komşu ile birlikte yapılması gerekmektedir. Bu yüzden uzman birilerinin hatayı çözümlemesi gerekmektedir.
 • Üst katlarda kablo kopması; bu durum sizden kaynaklı olmasa da maalesef merkezi sistem bulunan binalarda yaşanabilen bir durumdur. Problem sizin çözebileceğiniz kadar basit olmayabilir. Bu yüzden servisi aramanız önerilmektedir.
 • Televizyonun bozuk olması; bu durumda yapılacak tek şey servisi aramaktır. Başka bir şekilde sistemin düzelmesini beklemeniz yanlış bir tutumdur. Düzeltmek için televizyonu açmak ya da herhangi bir işlemde bulunmak kesinlikle yanlıştır. Uzun ömürlü ve masrafsız bir şekilde cihazınızı kullanmanız için işi bilen birinden yardım almanız gerekmektedir.

Tuner Çıkışı Hatasının Tespiti Nasıl Yapılır?

Televizyonda tüner çıkışı aşırı yüklendi bildirimi geldiğinde uydunuzda anten kablosu üzerinde bir ezilme, yırtılma, kopma, kırılma gibi oluşan hasardan dolayı karşınıza çıkabilmektedir. Bu durumda karşınıza aşırı yüklendi, fişi çıkarın gibi bildirimler gelebilmektedir. Kablonuzun hasar görmesi tüner hasar bildirimine sebebiyet vermektedir.

Burada yapılması gereken ilk şey kesinlikle kablonuzun herhangi bir ek bağlantı yeri bulunuyorsa oraya bakmanızdır. Burada bulunan parçalar temiz ve zarar almamış bir şekilde görünüyor mu kontrol etmeniz gerekmektedir. Bağlantının temiz olması, paslı olmaması, iç bölgelerinde kömür renginde pas olmamasına bakmanız gerekmektedir.

Hasarlı bir kablo yapısı ile karşılattığınızda da kesinlikle kabloyu değiştirmeniz önerilmektedir. Aksi taktirde uydu alıcınızın (Televizyona dahil uygu alıcısı için de geçerlidir) zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu durumda kesinlikle uzun süreli TV kullanımınız da etkilenmektedir. Gerekli önlemleri almanız ve kabloları değiştirmeniz önerilmektedir.

Tuner Çıkışı Aşırı Yüklendi Çözümü

Tv tuner çıkışı aşırı yüklendi hatasının çözümü farklı şekillerde olabilmektedir. Bu bağlantı hatasının asıl nedeni genellikle kablolarda oluşan dezenformasyon ile ilgilidir. Bu durumun neticesinde televizyona bildirim gelmektedir. Çözüm için yapılması gereken ilk işlem;

 • Adım 1: Bağlantı yerinde kırık, kopma, ezilme, bükülme gibi dezenformasyon olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Adım 2: Bağlantı yeri içerisinde kir, pas gibi şeyler olup olmadığı kontrol edilmelidir.
 • Adım 3: Eğer bunlar varsa yapmanız gereken kablo değişimini gerçekleştirmektir.
 • Adım 4: Eğer kablonun bir kısmı kırık ya da zarara uğramış ve kontrol edilebilecek bir bölgede ise yapmanız gereken o bölgeyi kesip cihazı kabloya yeniden bağlamaktır. Bunları yaptığınız taktirde hata halen devam ediyorsa lnb çıkışı arızası yaşamış olmanız mümkündür. Bu durumu çözmek için teknik servisi aramanız gerekmektedir.

Vestel tuner çıkışı aşırı yüklendi problemlerinde de çözümü genel olarak aynı şekilde ilerlemektedir. Yapılması gerekenler;

 • Adım 1: Televizyonu fişten çekin
 • Adım 2: Kabloda herhangi bir kaçak ya da zarar olup olmadığına bakın.
 • Adım 3: Çanak anten bağlantı noktalarında aynı şekilde kaçak ya da zarar olup olmadığına bakın.
 • Adım 4: Kaçak ya da zarar varsa giriş ucunu yeniden oluşturun. Ve yeni ucu televizyona takın.
 • Adım 5: Durum hala devam ediyorsa yapmanız gereken kabloyu değiştirmektir. Değişim işlemini yaptıktan sonra hata bildirimi görmemeniz gerekmektedir.

Tuner Çıkışı Ne Demek?

Tuner çıkışı, televizyonun kablo girişinin olduğu bölümdür. Kabloların bağlantılarını sağladığı bu panele çoğu zaman arıza bildirimleri gelmektedir. Bu nedenle birçok arıza kaynağı da tuner ile oluşmaktadır. Bu arızalar;

 • Tuner girişi arızalandı. (En sık karşılaşılan problemlerden biri)
 • Lnb çıkışı aşırı yüklendi.
 • Lnb çıkışında kısa devre oluştu.
 • Tuner girişi yok.
 • Tuner çıkışı aşırı yüklendi.
 • Televizyonunuzu fişten çıkarın gibi problemleri görmeniz mümkündür.

Bu durumda kesinlikle kablolarınızın sağlamlığına dikkat etmeniz önerilmektedir. Aksi taktirde yukarıdaki gibi hatalar ile uğraşmanız ve para harcamanız mümkündür. Böyle durumlarla karşılaşmamak için kabloları özellikle çocukların uzak durduğu bölgelere sabitlemeniz önerilmektedir.

İlgili İçerik: TV Sinyal Yok

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir