Whatsapp Alternatifi 5 Uygulama!

Whatsapp Alternatifi 5 Uygulama!
whatsapp alternatifi 5 uygulama

Dünya üzerindeki en popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp yeni politikalarından dolayı bayağı bir tepki toplamıştı. 8 Şubat 2021’den itibaren kişisel verilerin Facebook  merkezinde toplanacağını ve bu izinleri vermeyenlerin Whatsapp uygulamasını kullanamayacağını duyurmuştu. Bu durumda Whatsapp alternatifi uygulamalar Google’da en çok aratılan sorguların arasına girdi. Bu makalede Whatsapp’ın bu izinlerini vermeyenler için alternatif 5 uygulamayı sizin için derledik!

Whatsapp  24 Ocak 2009 yılında Jan Koum tarafından Kaliforniya‘da kullanıma sunulmuştu. Veri gizliliği ve reklamsız mesajlaşma deneyimi sayesinde tüm kullanıcılar tarafından sevildi. ve sadece bir kaç sene içerinde milyonlarca indirmeye ulaştı. 2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar gibi astronomik bir paraya satın alındı. Kişisel verilerin saklandığı gerekçesi ile mahkemeye çıkan Zuckerberg artık işi iyice resmiyete dökmeye karar verdi.

Geçtiğimiz hafta Whatsapp‘a girdiğimizde bir bildirim bizleri karşıladı. Kullanıcı verilerinin saklanacağını ve bunu kabul etmek zorunda olduğumuzu gösteren bir mesajdı. Bir çok kullanıcı uykulu gözlerle bu sözleşmeyi kabul etti. İptal etmek isteyenler için bu sözleşmenin nasıl iptal edeceğini merak ediyorsanız buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

An itibari ile kullanıcı sayısında bir hayli düşüş yaşayan whatsapp konu ile alakalı bir geri adım atmazken Elon Musk tarafından önerilen “Signal” ve “Telegram” şu an için Türkiye’de zirveye oturmuş durumda. Peki Whatsapp’a alternatif uygulamalar neler?

Whatsappa alternatif 5 mesajlaşma uygulaması

  1. Signal
  2. Telegram
  3. Viber
  4. Google Duo
  5. Turkcell BiP

Elon Musk Tarafından Önerilen Reklamsız ve Güvenli Signal:

signal dijitekno

Yüksek güvenlik seviyesi ve reklamsız olması direkt olarak Whatsapp rakibi olduğu doğrular gibi. Whatsapp üzerinden yapabildiğiniz tüm özellikleri barındıran bu uygulama aynı zamanda SMS uygulaması olarakda kullanılabiliyor. Edward Snowden gibi veri güvenliği uzmanlarının önerdiği Signal süreli mesaj özelliğinede sahip yani bir mesajı attıktan sonra zamanlayıp kendi kendini imha etmesini ayarlayabiliyorsunuz.

 

En Güçlü Rakip Telegram:

telegram dijitekno

Uzun süredir Whatsapp’a rakip olan Rusya merkezli bu uygulama gayet sade ve basit bir arayüze ve kullanıma sahip. Grup konuşmalarında herhangi bi sınır olmayan bu uygulamada arayüz konusunda alışmanız için biraz vakit geçirmeniz gerekiyor.

 

Mesajlarınızı dilediğiniz zaman silin:

viber dijitekno

Nokia döneminden beri var olan bu uygulama Whatsapp’ın en güçlü rakiplerinden birisi. Mesajlarını silmek için Whatsapp’ta bulunan 5 dakika kuralı yok. Sohbetler ekranında dilediğiniz konuşmanızı gizlemenize izin veren bu uygulama içinde barındırdığı oyunlar ile mesaj beklerken oyalanmanız olanak sağlıyor. Fakat bu durumdan dolayı uygulamanın boyutu biraz yüksek yani giriş seviyesinde bir telefona sahipseniz kasma ve donmalara maruz kalabilirsiniz.

 

Her işe el atan Google ürünü Google Duo:

google duo dijitekno

Daha çok görüntülü konuşma üzerine hizmet veren bu uygulama Google Meet mantığında çalışıyor fakat tek artısı mesajlaşma özelliğinin olması. Fakat görüntülü konuşma özelliği bir hayli kullanışlı grup görüşmeleriniz için kullanabilirsiniz.

 

Yerli üretim Turkcell BiP:

turkcell bip dijitekno

Nam-ı Diğer yerli Whatsapp. Mesajlaşma, görüntülü konuşma gibi pek çok özelliğe sahip. Çeşitli kanallara aboneliği sayesinde uygulama içerisinde vakit geçirmenize olanak sağlıyor. Akıllı  Faks, Para Gönderme gibi özellikleriyle de çok fonksiyonlu olan bu uygulama Turkcell kullanıcılarına da ücretsiz internet gibi avantajlar sağlıyor.

 

thumbnail
Önerilen Yazı
iOS ve Android’de WhatsApp bilgi paylaşımı nasıl iptal edilir?

Kedileri seven, çay bağımlısı, teknolojinin içinde yaşayan, en az andromeda kadar parıltısı olan birisi fakat bunu kendisi seçmeyen ve araştırmayı, yazı yazmayı çok seven birisi.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir