Xiaomi Artık Kara Listede!

Xiaomi Artık Kara Listede!
xiaom amerikada yasaklandi

Trump yönetimindeki ABD ulusal güvenliğini kontrol altına alabilmek için geçtiğimiz aylarda Huawei markasını kara listeye almıştı. Bu durumdan dolayı ürünlerin ülke sınırları içine alınması yasaklanmıştı. Bu kara listeye Çin’in yeni yükselen yıldızı Xiamoi ve 10 şirket daha eklendi. Xiaomi sadece Apple’a değil aynı zamanda Samsung’ada rakip bir cihaz olarak görülmekte ve Dünya üzerinde geniş bir kitleye hitap ediyordu. Yeni alınan kararla birlikte Pekin merkezli teknoloji devinin tüm teknolojik ürünlerinin ülkeye girişi durduruldu.

Trump Yönetimi Değişirse Yasaklar Kalkabilir

xiaomi ye dev ambargo
 

ABD Başkanı Trump, Çin’in dev  teknoloji firması Huawei’nin bilgi sızdırma iddiasını ortaya atmış ve ürünün Google hizmetlerini ve Android desteğini durdurmuştu. Aynı kara listeye Xiaomi’de dahil oldu fakat bu sefer işler biraz değişik. Bu sefer yasaklarının yanına bir de hissedarlar da eklendi. Huawei’ye yapılan yaptırımlar kadar ağır olmayacak ve marka Android Lisansını elinde tutabilecek.

thumbnail
Önerilen Yazı
Xiaomi, Yarın Çıkacak Mi 11 Serisi İçin 200.000’den Fazla Ön Sipariş Aldı

Son dönemde yapılan Grafik Analizine göre Xiaomi yılın üçüncü çeyreğinde Apple ve Samsung satışlarının önüne geçebilecek hale geldi. ABD’nin ambargosuna karşılık Xiaomi tarafından bir açıklama gelmedi.

  • Kara listeye alınan diğer firmalar ise şu şekilde:
  • Advanced Micro Fabrication Equipment Inc.
  • Luokong Technology Corp
  • Gowin Semiconductor
  • Global Tone Communication Technology

Alınan kararlar doğrultusunda yatırım yapan şirket ve kullanıcıların yaptıkları yatırımı Kasım 2021’e kadar ellerinden çıkartması gerekiyor. Yatırımcıların tarafından yapılan açıklama ise hisse düşüşlerinin geçici olduğu ve Trump yönetimi değiştikten sonra bu kararların iptal olacağı yönünde.

Kedileri seven, çay bağımlısı, teknolojinin içinde yaşayan, en az andromeda kadar parıltısı olan birisi fakat bunu kendisi seçmeyen ve araştırmayı, yazı yazmayı çok seven birisi.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir