Biyometrik Fotoğrafta Küpe Olur Mu? Takı Olur Mu?

Biyometrik Fotoğrafta Küpe Olur Mu? Takı Olur Mu?

Biyometrik fotoğraflarda zorunlu olmayan tüm aksesuarlar çıkarılması gerektiği için küpenin de olmaması gerekir. Biyometrik fotoğraf çektirilirken kulak dahil yüzün tüm hatları görülmelidir. Kulağın kepçe kısmından kulak memesine kadar fotoğrafta olması gerekir. Başörtülü fotoğraf çekiminde kulak görülmesi gerekmediği için küpe sorun oluşturmaz. Özellikle pasaport gibi önemli belgelerin geçerli olması için kurallara uyulmalıdır.

Biyometrik Fotoğrafta Piercing Olur Mu?

Biyometrik fotoğrafta piercing küpe ve kolye gibi zorunlu olmayan aksesuarların takılı olmaması gerekir. Yüzün tüm hattı net bir şekilde görülmelidir. Yüz fotoğrafta ortalanmalı ve tüm hatların belirgin şekilde görünür olmalıdır. Kadın ve erkekler için farklı kurallar bulunsa da iki cinsiyet için zorunlu olmayan aksesuarların çıkarılması gerekir. Çekilen fotoğrafın arka planı da beyaz olmalıdır.

Biyometrik Fotoğrafta Takı Olur Mu?

Biyometrik fotoğrafta; küpe, piercing, kolye ve hızma gibi takıların çıkarılması gerekir. Aksesuar olarak takılan lenslerin de kullanılmaması önemlidir. Ayrıca saçların tamamen alın bölgesinden temizlenmesi gerekir. Kulağın kepçe kısmı ve kulak memesi görünecek şekilde tamamen arkada olmalıdır. Başörtülü kadınların ise alın açık olacak vaziyette eşarbı yukarı çekmesi gerekir. Yan bölümden de kaş bitimi ve çene kemiğine kadar eşarbın geride kalması gerekiyor.

Makyaja dikkat edilmeli, hafif bir makyaj ile fotoğraf çekilmelidir. Biyometrik fotoğrafın arka fonu ise mutlaka beyaz olmalıdır. Yüz tam orta kısımda olmalı ve çerçevenin tam ortasında yer almalıdır. Fotoğrafta leke, baskı hatası gibi çizgilenme olmamasına dikkat edilmelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Onvo TV Nerenin Malı? Kimin? Alınır mı? Tüm Yorumlar

Biyometrik Fotoğrafta Kolye Olur Mu?

Biyometrik fotoğrafta kolye gözükmeyecek şekilde saklandıysa sorun oluşturmaz. Kolye direkt kıyafetin üstünde yer alıyorsa kullanılmamalı ya da fotoğrafta gözükmeyecek şekilde saklanmalıdır. Çekilen fotoğrafta gölge oluşmamalı ve kişi tarafından en son halini göstermesi için son 6 ay içinde çekilmiş olmalıdır. Çekim esnasında gözler açık ve net olarak görülmelidir. Saçlar alın ve göz bölgesini kapatmamalıdır. Fotoğraf çekim esnasında doğrudan kameraya bakılmalıdır.

Biyometrik Fotoğrafta Kahkül Olur Mu?

Biyometrik fotoğraf çekiminde kahkül saç modeli varsa alın ve göz bölgesini kapatmamak için arkaya doğru itilmelidir. Saçlar kulağı kapatıyorsa kulağın arkasına alınmalıdır. Kısaca saçlar yüzün herhangi bir bölümünü kapatmamalıdır. Saçın ya da varsa başörtüsünün gölgesi yüzün üstüne düşmemesi gerekir. Biyometrik fotoğraf çektirirken rimel, eyeliner ya da abartılı ruj kullanılmamalıdır. Bu tip kozmetik ürünler ciltteki belirgin izleri kapatacağı için çekim sırasında kullanılmamalıdır.

Biyometrik Fotoğraf Çekilirken Hangi Renk Giyilmeli?

Biyometrik fotoğraf çekilirken belirtilen herhangi bir renk yoktur. Sonuç olarak her renk giyebilirsiniz.  Önemli olan yüzün net bir şekilde tanımlanabilir olmasıdır. Kişi, biyometrik fotoğraf çekilirken istediği renk kıyafeti giyebilir. Dikkat edilmeli gereken husus kolye, piercing, hızma gibi takılar, yüzü gizleyecek kadar makyaj yapılmaması ve yüzün net bir şekilde görülmesidir. Yüz tam ortalanmalı ve herhangi bir gölge düşmemelidir.

Keşfedin: Axen TV Kimin?

Content Director

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir