Iphone 11’de NFC Var Mı? Nasıl Açılır?

Iphone 11’de NFC Var Mı? Nasıl Açılır?

Apple’ın birçok telefon modelinde NFC özelliği bulunmaktadır. Iphone 11 modelinde de NFC özelliği vardır. Near Field Communication, yakın alan iletişimi anlamına gelen bu sistem kullanıcılara temassız ödeme gibi işlemleri yapabilme imkanı sunmaktadır. NFC özelliğine sahip olan iPhone 11’ler şu şekildedir;

 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 NFC Özelliği Nasıl Açılır?

NFC özelliği bulunan iPhone 11 üzerinde bu özellik kullanılmak istenildiği taktirde kullanıcıların takip etmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Adım 1: Cihazın “Ayarlar” kısmına girin.
 • Adım 2: Ardından “Kontrol Merkezi” kısmına geçin.
 • Adım 3: Bu kısımdan “NFC Etiket Okuyucu” adındaki seçeneği bulun ve yanındaki “+” seçeneğine dokunarak aktifleştirin.
 • Adım 4: Aktif olup olmadığı alt ekrandan kontrol edin.

iPhone 11 NFC Nasıl Kullanılır?

NFC özelliği, kullanıcının cihazını pos cihazına dokundurularak ya da QR kod taratılarak kullanılabilmektedir. Bir ödeme esnasında bu iki yöntem ile herhangi bir banka kartı kullanılmadan ya da temas etmeden ödeme yapılabilmektedir. Belirtilen adımlar yapıldıktan sonra telefon modelinin NFC özelliği doğrudan kullanılabilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
iPhone X’de NFC Var Mı? 4 Adımda Nasıl Açılır?

iPhone 11 NFC ne işe yarar?

iPhone 11 cihazında bulunan NFC özelliği  bu özelliğe sahip iki cihazın birbirine yakınlaştırılarak otomatik bir şekilde iletişim kurarak işlem yapabilmesini sağlamaktadır. Bu sayede kullanıcılar temassız işlemleri örneğin ödeme gibi rahatlıkla yapabilmektedir. Örneğin, İstanbul’da yaşayan biri NFC özelliği ile İstanbul Kart’a bakiye yüklemesi yapabilir.

iPhone 11 Temassız Ödeme Nasıl Yapılır?

Iphone 11 telefonlarında NFC ile temassız ödeme yönteminin kullanılabilmesi için öncelikle Apple Pay üzerinde kullanıcının herhangi bir banka ya da kredi kartı kayıtlı olması gerekmektedir. Bunun için aşağıdaki adımlar izlenilerek kullanılan banka hesabının telefon modeline entegre edilmesi gerekmektedir:

 • Adım 1: Cihazın “Ayarlar” kısmına girin.
 • Adım 2: “Apple Pay” seçeneğine dokunarak cihazınıza banka kartınızı kaydedin.
 • Adım 3: Bu adımda gerekli doğrulamaları gerçekleştirerek hesap bilgilerini girin.
 • Adım 4: Karşınıza çıkan sekmedeki “Temassız Ödeme” seçeneğini aktifleştirin.
 • Adım 5: Ödemeyi yapacağınız pos cihazına telefonunuzu dokundurun ya da satın aldığınız mağazadan QR kod talep ederek cihazınızdan taratın.

iPhone 11 NFC Gözükmüyor?

iPhone telefonların X modelinden sonraki tüm modellerinde otomatik etiket okuma vardır bu nedenle otomatik olan bu işlem denetim merkezine eklenmemektedir. iPhone 11 telefonunuzda bu özelliği görmek istiyorsanız manuel olarak ekranda görünmesini açmanız gerekmektedir.

iPhone 11 NFC Güvenilir Mi?

NFC özelliği kullanıcının belirlediği standartlar içerisinde çalışmaktadır ve bu nedenle de oldukça güvenilirdir. Otomatik olarak çalışmadığından dolayı kullanıcılar bu sistemi rahatlıkla kullanabilmektedir.

Keşfedin: iPhone Uygulama Bellek Temizleme

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Content Director

Yorum Yap