En Çok Kullanılan Ücretsiz 16 Font Bulma Sitesi

En Çok Kullanılan Ücretsiz 16 Font Bulma Sitesi

Font bulma sitesi, çalışmalarınızda zevkinize uygun yazı tipini sizlere sunan ve diğer yazı tipleri hakkında fikir edinmenizi sağlamaktadır. Bu yazımızda ücretsiz font siteleri de dahil olmak üzere dünyada en fazla kullanılan siteleri sizler için derledik. Ayrıntılar şu şekilde;

Bilgilendirme: Resimden font bulmak için kullanabileceğiniz web siteleri, yayının sonunda yer almaktadır.

Adobe Fonts

Adobe Fonts yazı fontu bulmak için ve aynı zamanda farklı yazı tiplerini inceleyerek isteğe uygun en iyi yazı karakterine karar vermek için kullanıcılar tarafından sıklıkla kullanılan bir font bulma sitesidir. Adobe Fonts görsel ile yazı tipi arama imkanı da sunduğundan tasarımcılar tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Program hem ücretsizdir hem de yirmi binden fazla yazı tipine sahiptir.

Adobe Fonts sitesine erişmek için buraya tıklayınız.

My Fonts – What The Font

My Fonts görsel yüklenerek font bulmaya yardımcı olan en iyi font bulma siteleri arasında yer almaktadır. Platform aynı zamanda akıllı telefonlarda beğendiğiniz yazı tipini taratarak da yazı fontu tespiti yaptığından iyi bir tarayıcı uygulamadır. Kullanıcıların aynı görsel içerisinde bulunan birden fazla yazı tipini arattığı durumlarda da My Fonts uygulaması başarı sağlamaktadır.

My Fonts sitesine girmek için buraya tıklayınız.

Google Fonts

Google Fonts 135 dil seçeneği  ve 1300’ün üzerinde font tarzı ile yazı fontu bulma siteleri arasında ön plana çıkmaktadır. Web sitesi içerisindeki font kodları CSS stil dosyası veya JavaScript kodları ile kullanılabilmektedir. Site içerisinde yapılabilen öz izleme ile yazı fontunu beğenip beğenmediğinize karar verebilmekte ve dilediğiniz fontu seçerek sitenizde kullanabilmek mümkündür.

Google Fonts sitesine gitmek için buraya tıtklayınız.

Fonts Ninja

Fonts Ninja genellikle tasarımcılar tarafından tercih edilen ve tarayıcı uzantısı kullanarak arama yapılabildiğinden sıklıkla önerilen ücretli bir platformdur. Uygulamanın yıllık ücreti yaklaşık 29 dolardır. Fonts Ninja üzerinden beğenilen bir web sayfasındaki yazı fontu bağlantı linke aratılarak öğrenilebilmektedir bu nedenle de font siteleri arasından kolaylığı ile ön plana çıkmaktadır. Platform aynı zamanda bulduğunuz fontu  Adobe Photoshop ya da Sketch üzerinde deneme fırsatı sunmaktadır.

Fonts Ninja sitesine giriş yapmak için buraya tıklayınız.

Font Squirrel

Font Squirrel ücretsiz ve kaliteli yazı fontu bulma siteleri arasında ön plana çıkmaktadır. Platform hazır bir görseli yükleyerek görsel üzerindeki yazı fontlarını bulmada sizlere yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de ticari kullanım amacının yanı sıra bireysel olarak beğenilen bir yazı tipini bulmak isteyenler için faydalıdır. Font Squirrel aynı zamanda kullanıcılara URL yüklenerek de yazı tipi arama fırsatı sunmaktadır.

Siteye erişmek için buraya tıklayınız.

Wordmark.it

Wrodmark.it genellikle yazı fontları konusunda pek bilgisi olmayan veya hangi fontu kullanacağına karar veremeyen kullanıcılar tarafından tercihe dilmektedir. Platform kullanıcılarına kelime arama fırsatı sunarak arattıkları kelimeye benzer tasarımları sıralamaktadır. Platform aynı zamanda vurgulanmak istenen kelimenin fontuna karar veremeyen tasarımcılar için faydalı olmaktadır.

Wordmark.it sitesinden faydalanmak için buraya tıklayınız.

What Font Is

What Font Is 800 binden fazla yazı tipi ve zengin çeşitliliği ile ön plana çıkan bir font arama sitesidir. Platform tek yazı tipinin yanı sıra beğenilen yazı tipine benzeyen diğer yazı tiplerini de gösterdiğinden kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle de acil olarak yazı fontu arayan ve hemen kullanmak isteyen tasarımcılar için hız sağladığından sıklıkla tercih edilmektedir.

Font bulma siteleri arasında yer alan What Font Is’e girmek için buraya tıklayınız

Dafont

Dafont uzun yıllardır piyasada olan ve 60.000’den fazla yazı fontu ile ön plana çıkan ve üyelik gerektirmeden kullanılabilen bir yazı fontu arama sitesidir. Site içerisinde çok fazla font bulunduğundan kategoriler şeklinde düzen kurulmaya çalışılmıştır.  Bu sayede kullanıcılar belli temalar veya konula seçerek kolaylıkla yapmak istedikleri tasarıma uygun yazı fontlarını listeleyebilmektedir.

Yazı tipi siteleri arasında bulunan Dafont’a erişim sağlamak için buraya tıklayınız.

Identifont

Identifont doğrudan yazı tipi aratarak veya örnek fontlara bakarak yazı tipine karar verebileceğiniz bir font sitesidir.  Site içerisinde font ismi ile, font benzerliği ile, karakter benzerliği ile veya tasarımcının ismi ile arama yapmak mümkündür. Platform aynı zamanda görsel aratma imkanı da sunmaktadır ve kullanıcılara sorular sorarak daha geniş kapsamlı bir şekilde kullanıcının isteğini tespit etmeye çalışmaktadır.

Bir diğer font sitesi olan Identifont’a giriş yapmak için buraya tıklayınız.

Font Space

Font Space 92.000 üzerinde ücretsiz yazı fontu sunan ücretsiz bir platformdur. Kullanıcılar site üzerinden yazı boyutu, rengi, şekli gibi biçimsel ayarlamalar yapabildiğinden tasarımcıların favorileri arasındadır. Platformun üyelik gerektirmeden çalışması ile kullanıcılara ve tasarımcılara erişim kolaylığı sağlamaktadır.

Ücretsiz font bulma siteleri arasında yer alan ve sıklıkla kullanılan Font Space’ye giriş yapmak için buraya tıklayınız.

Font Spring


FontSpring hem şirketler hem de tasarımcılar tarafından kolay kullanım tarzı sebebi ile sıklıkla tercih edilen bir yazı fontu sitesidir. Platformda yazı fontu ararken JPG veya PNG formatı ile görsel yükleyerek arama yapabilmek mümkündür.  Bu nedenle de bu özelliği içerisindeki binlerce yazı fontu seçeneği ile birleşerek sitenin ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

FontSpring font sitesine giriş yapmak için buraya tıklayınız.

Behance

Behance hem ücretsiz yazı tipi bulma amacı ile hem de tasarımcıların yapmış oldukları yazı fontlarını sergilemek için kullanabileceği bir platformdur. Behance platformu genellikle sosyal medyada kullanılan logo veya post düzenlemelerindeki yazı fontları için tercih edilmektedir. Uygulama aynı zamanda farklı stilleri kullanıcıların sunduğundan yaratıcılık konusunda ön plana çıkmaktadır.

Siteye erişim sağlamak için buraya tıklayınız.

Font in Logo

Font in Logo şirketlerin, uygulama geliştiren girişimcilerin veya blog yazarlarının kendi platformlarına yaptıkları logoların yazı stilini düzenlemekte kullanılan bir internet sitesidir. Site üzerinden dünyaca ünlü markaların logolarında kullandıkları yazı tiplerine kolayca erişilebilmekte ve bu sayede geçmiş tasarımlardan ilham alınarak kendi logonuzun yazı tipine karar verebilmeniz sağlanmaktadır.

Siteye erişmek için buraya tıklayınız.

What Font

What Font Google Chrome’un bir uzantısı olarak çalışabildiğinden erişimi kolay olan bir yazı fontu ayarlama platformudur. Tarayıcıya eklenen uzantı sayesinde kullanıcılar günlük hayatlarında gezindikleri internet sayfalarında kullanılan yazı tiplerini öğrenebilmekte ve not alarak daha sonra kullanmak için ilham alabilmektedir.

Urban Fonts

Urban Fonts ücretsiz olarak kullanılabilen yazı stili platformları arasında öne çıkan sitelerdendir. Site içerisinde premium seviyesinde ücretli fontlar bulunsa da ücretsiz olarak kullanılan fontların çeşitliliği birçok kullanıcı için yeterli gelmektedir. Urban Fonts’un sitesinde hem görsel olarak yazı fontlarının sergilenişi hem de yazısal olarak listesi bulunmaktadır ve bu sayede kullanıcılar iki taraflı inceleme yapabilmektedir.

Fontstruct

Fontstruct üye olunarak kullanıcıların hem kendi tasarımlarını kaydedebildiği hem de geçmişte yapılan tasarımları inceleyebildiği bir yazı fontu bulma sitesidir. Üyeler site üzerinden yapmış oldukları yazı fontlarını başkalarının kullanımına da açarak başka kullanıcıların da kendi tasarımlarında bu yazı fontlarını kullanabilmesini sağlayabilmektedir.

Fontstruct adlı yazı font sitesine giriş yapmak için buraya tıklayınız.

Resimden Font Nasıl Bulunur?

Resimden font bulma amacı ile arama yapan kullanıcılar için görsel ile arama özelliğine sahip olan font bulma siteleri kullanılabilmektedir. Kullanıcılar kısada görsel üzerinden beğendikleri yazı fontunu bulmak için görsel arama özelliği olan sitelerden birisi olan font bulucu My Fonts uygulamasını kullanıp şu adımları takip ederek yazı tipini öğrenebilmektedir:

 • Adım 1: Aratmak istediğiniz görseli bilgisayarınıza kaydedin.
 • Adım 2: Tarayıcınızda My Fonts sitesini açın. (My Fonts yerine görsel ile arama özelliği olan başka internet sitelerini de kullanmak mümkündür.)
 • Adım 3: Fotoğraf yükleme alanına görselinizi sürükleyerek yükleyin.
 • Adım 4: Görseli yükledikten sonra çıkan yazı fontlarından size en yakın olanı seçerek fontunuzu bulun.

My Fonts yerine kullanabileceğiniz alternatif diğer siteler şu şekildedir:

 • WhatTheFont
 • Fontspring Matcherator
 • LikeFont
 • Font Identifier
 • Font Squirrel

En İyi Yazı Fontları Nelerdir?

Web sitesi tasarımında yapılmak istenen tasarıma en uygun en iyi yazı fontları tercih etmek tasarımcıların ana hedeflerindendir.  Tasarımcılar tarafından bu amaçla en çok kullanılan yazı fontları şu şekildedir:

 • Times New Roman
 • Helvetica
 • Calibri
 • Verdana
 • Futura
 • Copperplate
 • Monaco
 • Georgia
 • Arial
 • Courier

İlginizi Çekebilir: Çin’den Ucuza Ürün Getirme

Content Director

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir