Ekran Kartının Yandığını Nasıl Anlarız? Bozulursa Ne Olur?

Ekran Kartının Yandığını Nasıl Anlarız? Bozulursa Ne Olur?

Ekran kartının yanması genel olarak ekranın aniden kapanması ile anlaşılabilir ancak buna ek olarak şunlara da dikkat etmeniz gerekir;

 • Bilgisayarınızın aniden kapanması ekran kartında bir sıkıntıya işaret olabilir,
 • Güç düğmesine bastığınızda bilgisayarınız ya açılmaz ya da açıldıktan sonra hemen kapanır,
 • Bilgisayarınızdan yanık kokusu gelir,
 • Oyunların ve bilgisayarınız üzerindeki grafiklerin hataları belirginleşir ve kalite düşer,
 • Fan normalin dışında bir ses çıkarır,
 • Bilgisayarın kendiliğinden kapanması ve açılırken bip sesi ile açılması,

Yukarıdaki durumlar ekran kartınızın yandığının ya da yanmaya başladığının göstergesi olarak karşınıza çıkar. Bilgisayarınız için en önemli bileşenlerden biri olan ekran kartının ölmesi ve bu sinyalleri vermesi yaşanabilecek büyük olumsuzlukların habercisidir.

Ekran Kartı Bozulursa Ne Olur?

Pc ekran kartı yanması ya da herhangi bir nedenden dolayı bozulması sonucunda bir takım sıkıntılar meydana gelir. Bunlar;

 • Görüntü kaybı yaşanması,

Arızalı bir ekran kartında ekranda görüntüleme kesilir. Bu durumda bilgisayarınızı açtığınızda fan çalışır, her şey normal gibi görülür ancak ekran çalışmaz. Bu durumda ekran kartınızı değiştirmeniz önerilir.

 • Görüntünün renklenmesi,

Ekran kartının görüntüsünde renklenme, pixel pixel olma, bulanık bir ekran görüntüsü gibi durumlar ortaya çıkar. Ekran kartı soğuduğunda problem ortadan kalkar ve ısınmaya başladığında yeniden bütün sıkıntılar ortaya çıkar. Bu durum ekran kartınız için zamanın dolduğu anlamına gelir.

 • Ekran kartı üzerinde sarı ünlem işaretinin bulunması,

Aygıt yöneticisi üzerinde ekran kartı driver’ına baktığınızda isminin üzerinde sarı bir ünlem işareti gördüğünüzde ekran kartının bozuk olduğunu görürsünüz. Bu durum bir süre sonra görüntü kaybı ve görüntü renklenmesi gibi sorunlara yol açar.

 • Mavi ekran hatasının bulunması şeklindedir.

Laptop ekran kartı yanması durumunda mavi ekran hatası almanız mümkün olur. Mavi ekranın karşınıza olmadık yerde çıkması ve sistemin çalışmaması ekran kartının sıkıntılı olduğuna işarettir.

Ekran Kartı Yanması Neden Olur?

Ekran kartı yanmasının nedeni genel olarak elektrik düzensizliğidir. Elektrik dalgalanması sonucunda, ekran kartınıza fiziksel hasar olmasında ve ekran kartınıza çok yüklenip ısındığında ekran kartı yanması gerçekleşir. Bu nedenle ekran kartının durumunu sık sık sistemden kontrol ediniz.

Ekran Kartının Ömrü Ne Kadardır?

Ekran kartlarının ömrü değişir. Eğer uzun süreli kullanmak için iyi bir bakım sağlanırsa 5 yıla kadar kullanımı mümkündür. Hatta çok daha iyi bir bilgisayar kullanımı ile çok daha uzun gidebilmesi mümkündür. Özellikle ekran kartı sıkıntısını “Gamer” denilen oyuncular yaşar. Oyun oynarken grafikler ve oyun kalitesi düşer.

Eğer bir “Gamer” değilseniz ekran kalitesinin düşmesi sizin için bir sorun değildir. Günlük işlerinizi yapmak ve rutin işlerinizde bilgisayarı kullanmak için ekran kartının çok iyi durumda olmasına gereken yoktur.  Ekran kartını orta seviyede bile kullanmak için yeterli olur.

Ekran Kartı Yanan PC Nasıl Açılır?

Ekran kartım yandı ve nasıl açacağımı bilmiyorum gibi bir sorunla karşılaştığınızda yapılacak şeyler basittir. Bazı işlemler geçici olurken bazıları ise uzun süreli kullanım için oldukça idealdir.

 • İlk olarak ekran kartınızın yandığını anladıysanız bilgisayarı kapatıp kartın soğumasını beklemeniz gerekir. Aksi takdirde sıcak olan kartın çalışması mümkün değildir. Fakat bu durum geçici bir yöntemdir.
 • Ekran kartını değiştirmek en iyi çözümdür. Ekran kartının yanması gibi bir sorunla karşılaştığınızda eğer cihazınızın garantisi devam ediyorsa servise eğer garanti devam etmiyorsa da servis kalitesinde bir yere götürmeniz önerilir. Kart yenilendiğinde uzun bir süre daha bilgisayarınızda sıkıntı yaşamaz ve kolaylıkla bilgisayarı açabilirsiniz.

Ekran Kartı Tamiri Mümkün Mü?

Elbette, ekran kartı tamiri mümkündür. Bunun için bir bilgisayarcı ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bunun için orijinal servisinize gitmenizi öneririz.

Bir Diğer Problem: Televizyonda Ses Var Görüntü Yok

Content Director

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir