Ghostlamak Ne Demek? Oyunda ve İlişkide Ghostlamak

Ghostlamak Ne Demek? Oyunda ve İlişkide Ghostlamak

Ghostlamak, oyunlarda özellikle tanınmış kişileri yayından izleyip takip etmek, öldürmek ya da rahatsız etmek anlamına gelir. Sürekli takip ettiği için bir nevi musallat olur ve bu yüzden ghostlamak denir. Oyunlarda ghostlamak, genellikle Twitch gibi platformlarda meydana gelir. İzleyici, yayıncının nerede olduğunu görür ve onun olduğu yere gidip oyununu bozar. İlişkide ghostlamak ise, hiçbir neden olmadan birden iletişimin kesilmesine denir. Sosyal medya platformlarında sıklıkla kullanılan ghosting kelimesi, nedensiz bitirmek için kullanılır. Karşı tarafı hayalet olarak görür ve onun hayatına hiç girmemişsiniz gibi davranır.

Ghostlamak, İngilizce’de hayalet anlamına gelir. Türkiye’de ise 2 anlamda kullanılır. Oyunda ghostlama, yayıncının izleyici tarafından oyun içerisinde takip edilmesi, her hareketinin bilinmesi anlamına gelir. Yayıncının bulunduğu konumu, yaptığı hareketleri, kullandığı eşyaları görerek tepki vermesidir. Örneğin Pubg mobile, oynayan yayıncıyı izleyen kişi nerede olduğunu, ne tür silah kullandığını görebilir ve sabote eder, buna ghostlamak denir. Oyunlarda yayıncıları sinirlendirmek ve oyununu sabote etmek için kötü niyetli ghostlar bulunabilir.

Flört ghostlamak ise ilişki içinde olduğun kişiyi hayatından çıkarmak, silmek anlamına gelir. Bir anda iletişimi tamamen kesip hayatından sildiğinde flört ghosting denir. Genellikle kişiden sıkıldığında, ilgilenmek istemediğinde ya da ilgisini yitirdiğinde direkt mesaj atmayı keser veya engeller.

Ghost Kime Denir?

Ghost, oyunda yayıncıyı takip eden ve yayıncının her hareketini tahmin etmeye çalışan kişilere denir. Bu kişiler haksız rekabete ve canlı yayını baltalamaya neden olduğu için yayıncılar tarafından sevilmez. Twitch gibi platformlar yayıncıları korumak için ghostlayan kişileri süresiz engellemeye başladı. Platformlar böylelikle yayıncıları korumayı hedefliyor.

Keşfedin: Sevgiliyle Oynanabilecek Oyunlar

Oyunda Ghostlamak Ne Demek?

Oyunda ghostlamak, yayıncıları oyun esnasında izleyip hareketlerine bakıp tepki vermesine denir. Yayıncının nerede olduğunu, ne kullandığını, hangi eşyayı aldığını görüp ona göre hareket etmesi ghostcuların yaptıklarıdır.  Twitch’de ghostlamak son dönemde yaygın olsa da platformlar bu durumu engellemek için kişileri süresiz engelleyeme başladı.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Çok Para Kazandıran Oyunlar | En İyi 22 Oyun

İlişkide Ghostlamak Nedir?

İlişkide ghostlamak, flört ettiğin kişiyi hayatından çıkarmak ya da silmek anlamına gelir. Kişi ilişkiden sıkıldıysa ya da artık ilgilenmek istemiyorsa karşı tarafa mesaj atmayıp direkt engellemesine denir.  Ghosting ilişkide beklenmedik şekilde ortadan kaybolma durumudur. İlişki sorunsuz devam ederken karşı taraf aradaki bağı koparmak için bu yöntemi kullanır.

Son zamanlarda sıklıkla yapılan ilişki ghosting, problemleri çözmek yerine ortadan kaybolmak daha kolay gelir. Genelde internet üzerinden tanışılan kişilerde yaşanır. Karşı taraf sorumluluk almak istemediği ya da artık sıkıldığı için birden iletişimi keser. 18 ile 29 yaş aralığında sıklıkla görülür. Ghostinge uğrayan kişi kendini ilişkide yetersiz görüp bunalıma girebilir.

Birini Ghostlamak Etik Midir?

Şaka ya da zevk için bir yayıncıyı ghostlamak etik değildir. Yayıncının ve izleyicilerin, sırf keyfiniz için oyun zevkini bozarsınız. Bu tür davranışları sadece kendini düşünen bencil insanlar yapar. ve etik değildir. İlişki sırasında birden iletişimi kesip hiçbir şey olmamış gibi davranırsanız karşı tarafın psikolojisi bozulabilir. Yaşattığınız durumda, kendini suçlayıp özgüveni kırılabilir. Özellikle ilişkide ghosting etik olmadığı gibi karşı tarafa psikolojik zararlar verebilir.

Flört Ghostlamak Ne Demek?

Flört ghostlamak, flört edilen bir kişinin nedensiz yere kaybolması, mesajlara cevap vermemesi ve iletişimi aniden kesmesine denir. Genellikle genç yaştaki insanların bu yönteme sıklıkla başvurmasının nedeni sorumluluk almak istememesi ve çabuk sıkılmalarından kaynaklanır.

Ghostinge Maruz Kalan Kişi Ne Yapmalı?

Ghostinge maruz kalan kişi, kendini suçlamayı ve nere hata yaptığını düşünmeyi bırakması gerekir. Mümkün olduğunca hızlı bir şekilde hayatına geri dönmenin yollarını aramalısınız. Karşı taraf problemlerini size yansıttığı için, siz hata yaptığınızı düşünürsünüz. Sizde yaşattığı travmayı atlatmak için kendinize bir hobi bulmalısınız. Yorucu bir ayrılık yaşadıysanız ve unutmak istiyorsanız kafanızı meşgul tutmanız gerekir.

Keşfedin: Zula Sistem Gereksinimleri

Content Director

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir